به گزارش تیتر داغ؛ اولین همایش انجمن فعالان گردشگری کشاورزی ایران با حضور مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی، استاندار گلستان و سایر مسئولین کشوری و استانی در مزرعه توسکا گرگان برگزار شد.در مزرعه گردشگری توسکا که ۶ هکتار مساحت دارد محصولاتی نظیر تمشک، توت فرنگی زراعت می شود

غلامرضا تقوی مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی در این مراسم اظهار داشت: اگرو تریسم یا گردشگری کشاورزی در ایران یک پدیده نوپاست که در کشور در حال شکل گیری می باشد ولی سابقه طولانی تری در کشورهای دیگر دارد.

وی گفت: در این فرایند کسانی که علاقمند به تولید هستند، به مزارع، باغات و مکان های تولیدی برای آموزش، یاد گیری یا تفریح مراجعه می کنند.

تقوی بیان کرد: ما گردشگری کشاورزی را جدا از کشاورزی تعریف نمی کنیم و در گردشگری کشاورزی امکانات رفاهی خاص باید در اولویت دوم باشد و در گیری با موضوعات تولید، فرآیند تولید، یادگیری، تفریح و استفاده از مشارکت در برنامه های کاری کشاورزان، محور اصلی گردشگری کشاورزی خواهد بود و در این میانامکانات رفاهی هم می تواند در اختیارشان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: واحد های تولیدی با رویکرد گردشگری کشاورزی دو نوع سازه خواهند داشت،  یک سازه مربوط به واحدهای تولیدی و عملیات تولید و یک سازه که صرفا برای پذیرش  گردشگر است.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی تصریح کرد:  در گردشگری کشاورزی  می توان در زمینه تدوین ضوابط ارائه تسهیلات مورد نیاز تولید کنندگان و بخصوص آنوزش گردشگران، راهنمایان، صاحبانمراکز گردشگری کشاورزی به آنها کمک کرد.

وی در پایان افزود: برای رونق گرفتن این جریان در کشور از طریق سیاستگذاری ها، برنامه ریزی ها و تدوین ها و تدوین برنامه ها عملیلتی حمایت کرد و در دستور کار قرار داد.

زمانی مسئول برگزاری این همایش با اشاره به اینکه این مزرعه با رویکرد کشاورزی و گردشگری از دو سال قبل در گلستان احداث شده است، گفت: تمام فعالیت‌هایی که در این مزرعه ۵ هکتاری انجام می‌شود بر اساس الگوی کار داوطلبانه است.وی افزود:تمام محصولات تولیدی این مزرعه در خود مزرعه به فروش می‌رسد و همه کار‌های مزرعه توسط افرادی که داوطلب فعالیت در مزرعه هستند انجام می‌گیرد و در ازای آن برخی از خدمات تفریحی و گردشگری به آنها داده می‌شود.زمانی بیان کرد: همایش امروز با هدف معرفی این صنعت نوپا و چند بخشی برگزار شده است، تا فرصت‌ها و ظرفیت‌های این صنعت بیان و راه کار‌های حل مشکلات و تهدیدات آن بررسی شود.

گزارش از فریبا سلیمان پور