به گزارش تیتر داغ؛ حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با اشاره به پخش تقطیع شده فایل صوتی از گفت‌و‌گوی وزیر امور خارجه در شبکه ضد ایرانی گفت: این اقدام توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که سراسر آن ضد اسلام و ضد ایران است و پول آن را عربستان سعودی تامین می‌کند، انجام شده و همه این را می‌دانند.

روحانی اضافه کرد: انسان‌هایی که دروغ و راست را به هم می‌بافند برای اینکه در جامعه ایجاد اختلاف کنند و جامعه را از بین ببرند. گروهی را در برابر گروهی قرار بدهند. الان دوران عصبانیت رژیم صهیونیستی است، دوران عصبانیت ارتجاع منطقه و تندرو‌های آمریکاست. آن‌ها می‌بینند مسیری را که پیش‌بینی کرده بودند به هم خورده است.

ترامپ در داستان برجام مزدور صهیونیست‌ها شد

رئیس جمهور گفت: در داستان ترامپ، چرا ترامپ در دام افتاد؟ ترامپ تنها رییس جمهور آمریکایی بود که برای صهیونیست‌ها مزدوری کرد حالا روسای جمهور دیگر آمریکا هم با صهیونیست‌ها دوست بودند و حمایت می‌کردند، اما هیچ کدام مزدور نبودند و ترامپ مزدور آن‌ها شد.

وی ادامه داد: ترامپ در داستان برجام مزدور صهیونیست‌ها شد، کسی که ترامپ را تحریک کرد که از برجام خارج شود رژیم صهیونیستی بود.

رئیس جمهور گفت: در خروج از برخی از سازمان‌های بین‌المللی به بهانه فلسطین، با تحریک و فرمان صهیونیست‌ها و مزدوری ترامپ این کار انجام شد؛ او همه تلاش خود را انجام داد برای اینکه ایران را با مشکل مواجه کند. برای ما یهودی و مسیحی و سایر ادیان فرقی نمی‌کند، بحث ما یهود نیست، بحث گروهی است که جنایت می‌کنند.

روحانی بیان کرد: شهادت سردار سلیمانی هم کار صهیونیست‌ها بود. درست است که ترامپ و آمر و قاتل است اما کسی که پشت پرده او را تحریک کرد تا یک سردار بزرگی که به نفع منطقه همه زندگی خود را گذاشت، به شهادت برسانند.

رئیس جمهور گفت: شاید برخی‌ها فراموش کرده باشند روزهایی بود که هیچ‌کس جرأت نمی‌کرد به میدان مبارزه با داعش برود. برخی یادشان نیست که نه تنها کربلا، نجف و حرمت حرم اهل بیت در خطر بود، حتی خود بغداد هم در خطر بود و کسی جرأت نمی‌کرد از منطقه سبز بغداد خارج شود.

وی با بیان اینکه نباید یادمان برود انسان‌های بزرگ در مقاطع حساس کار‌های مهمی انجام دادند، گفت: در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن همه جا آثار مجاهدات شهید سلیمانی را مشاهده می‌کنید.

روحانی تاکرد کرد: دشمنان برای اینکه ایران را در کنج و تنهایی قرار دهند و بزرگان را از دست ما بگیرند، توطئه کردند، امروز دشمنان عصبانی هستند برای اینکه تمام آنچه بافته بودند از بین رفت. ۴ سال صهیونیست‌ها، ارتجاع و تندرو‌ها توطئه کردند، همه از دستشان رفت. امروز ۱+۴ و حتی آمریکایی‌ها فهمیدند راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین‌المللی و حقانیت ایران ندارند و باید تسلیم ایران شوند.

رئیس جمهور یادآور شد: شهادت می‌دهم به عنوان فردی که از آغاز داستان هسته‌ای در تمام مقاطع آن به صورتی حضور داشتم؛ از سال ۶۲ مسئول شدم. سال ۸۲، ۸۳ من مستقیم مسئول بودم؛ در مراحل بعدی هم می‌دانستم چه می‌گذرد و از سال ۹۲ دوباره مسئولیت مستقیم پیدا کردم.

روحانی مسیر طی شده پرونده هسته‌ای ایران را سخت و دشوار عنوان کرد و گفت: این مسیر دشوار با تلاش، ایثار، فداکاری، قهرمانی و ایستادگی دیپلمات‌های ما طی شد و یک فرد آگاه و آشنای به مسائل مثل ظریف در رأس این حرکت بود؛ همه تلاش کردند و توطئه صهیونیست‌ها و تندرو‌ها را در سال ۹۴ شکستیم.

وی اضافه کرد: سال ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ مردم احساس راحتی کردند اما آدم نادانی مثل ترامپ روی کار آمد و صهیونیست‌ها روی آن سوار شدند و این توطئه را از نو تکرار کردند؛ سه سال و نیم ما را تحت فشار قرار دادند؛ امروز دولت جدید آمریکا و دیگران فهمیدند که راهی جز تسلیم شدن در برابر حقانیت ملت ایران ندارند.

روحانی ادامه داد: در این میان باید بهانه‌ای پیدا و داستانی را علم می‌کردند؛ دزدیدن یک سند و نوار مسئله‌ای است که باید مورد بررسی قرار بگیرد که چرا در این مقطع این کار را انجام دادند. وزارت اطلاعات هم باید بررسی کند که ریشه‌های آن چه کسانی بودند. درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است آن را پخش می‌کنند که در درون اختلاف ایجاد کنند؛ ما چگونه می‌توانیم پیروز شویم و تحریم را برداریم؟ با اتحاد و وحدت، یکپارچگی؛ اما با دو دستگی و اختلاف که نمی‌توانیم تحریم را برداریم و مشکلات مردم را حل کنیم. آن‌هایی که ضد ایران، مردم و مصالح ایران هستند، این نوار را منتشر کردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت در سال آخر مانند همه دولت‌ها معمولا دستاورد‌هایش را در مجموعه و کتابی، ثبت و ضبط می‌کنند، اظهار کرد: این کار برای آن است که هم مردم مطلع شوند و هم محققان به آن دسترسی داشته باشند. هفت جلد کتاب به زودی به عنوان «روزشمار» منتشر می‌شود و یک جلد نیز در آینده منتشر خواهد شد؛ سه جلد کتاب به عنوان دستاورد‌های دولت و دو جلد کتاب به عنوان جهش تولید منتشر می‌شود.

وی ادامه داد: البته وزرا و مسئولان اقداماتی که انجام دادند و مشکلات یا فشارهایی که در مسیر‌ کارشان داشتند را در جایی بیان می‌کنند، بخشی از این صحبت‌ها، غیرقابل نشر و طبقه‌بندی‌شده است و بخشی هم منتشر می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در شورای عالی امنیت ملی مذاکرات هم طبقه‌بندی می‌شوند، تصریح کرد: در ریاست‌جمهوری صحبت‌هایی زده می‌شود که طبقه‌بندی شده است؛ این یکی از افتخارات ماست که مسئولان می‌توانند نظرات‌شان را آزادانه مطرح کنند. البته برخی از نظراتی که بیان می‌شود به گونه‌ای نیست که منتشر شود، چون دشمنان سوء استفاده می‌کنند. در تمام دنیا نیز همین گونه است، استثنا هم وجود ندارد.

میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند

روحانی با بیان اینکه فایل صوتی منشتر شده از وزیر خارجه قرار بود به شکل محرمانه باشد،که  بخشی از آن منتشر شود و بخشی هم به عنوان سند محرمانه باقی بماند، خاطرنشان کرد: اینجا سرقتی صورت گرفته است. فرد، جمعی و گروهی این کار انجام داده است؛ وزارت اطلاعات باید تمام توان خود را بکار بگیرد، بفهمد این فایل چگونه سرقت شده است و اگر فردی تقصیر یا قصور داشته، باید با آن قاطعانه برخورد شود.

وی افزود: مطالب منتشر شده، برخی از آن‌ها نظرات دولت یا رئیس‌جمهور نیست. ممکن است هر فرد یا وزیری نظر و نکاتی داشته باشد که بخواهد محرمانه باقی بماند.

رئیس جمهور با بیان اینکه میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند، بیان کرد: اگر کسی فکر می‌کند با در میدان یا در دیپلماسی، یا در میدان مبارزه پیروز شود یا مذاکره پیروز شود، یا سیاست خارجی پیروز شود یا سیاست دفاعی، این حرف دقیقی نیست. من ۱۶ سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و ۳۲ سال هم در این شورا حضور داشتم.

روحانی با اشاره به گفت‌وگو‌هایی که در شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود، بیان کرد: مسائل مهمی داشتیم و تصمیمات مهمی گرفته شد. خیلی از آن‌ها را مردم نمی‌دانند. درباره مسائل مهم اختلاف نظر داشتیم. موضوعی بوده که هفت جلسه شورای امنیت ادامه دادیم تا به جمع‌بندی و تصمیم برسیم.

وی یادآور شد: من در تجربه دفاع مقدس، هم در میدان بودم و هم در دیپلماسی. من هم فرمانده پدافند هوایی و هم رئیس قرارگاه خاتم‌الانبیاء بودم؛ در شورای عالی دفاع شرکت می‌کردم و هم عضو شورای عالی پشتیبانی جنگ و هم رئیس آن بودم. رئیس کمیسیون دفاع مجلس بودم و هم در بحث‌های سیاسی مربوط به جنگ حضور داشتم و در صحنه جنگ نیز بودم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه میدان و دیپلماسی دو مسئله‌ای هستند که هر دو به هم کمک کند، عنوان کرد: آن‌ها دو بازو هستند که باید به یکدیگر کمک کنند؛ دو دست در نهایت یک کار را انجام می‌دهند. کشور ما چارچوب دقیق دارد؛ تمام مسائل پیچیده سیاست خارجی و سیاست دفاعی در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شود. چه کار سیاسی مهم انجام دهیم و چه عملیات بخواهیم انجام دهیم، در شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شود.

روحانی اضافه کرد: شورای عالی امنیت ملی تاسیس شده تا روسای قوا در آن حضور داشته و بخش‌های کشوری و لشکری در کنار یکدیگر قرار بگیرند و مسائل را بحث و بررسی کنیم و در نهایت تصمیم اتخاذ شده باید به تایید مقام معظم رهبری برسد؛ شاید اختلاف نظر و سلیقه داشته باشیم، ولی این نظرات در شورای عالی امنیت ملی بحث و بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه در تمام مسائل مهم منطقه چه عراق، سوریه، لبنان و افغانستان و… در شورای عالی امنیت بحث می‌شد، گفت: سردار شهید سلیمانی شخصیت ویژه‌ای بود. من ۳۶ سال با او همکاری بودم؛ چه در جنگ، چه در دبیرخانه و چه در شورای عالی امنیت. در روزشماری هم که منتشر خواهد شد، خواهید دید در دوره ریاست‌جمهوری چه روز‌هایی با او ملاقات کردم یا گاهی سردار سلیمانی با وزرا و مسئولان دیدار کرده‌اند.

شهید سلیمانی درباره نظرات خود صلابت داشت

رئیس جمهور شهید سلیمانی را شخصیتی باهوش، مخلص، فداکار و متواضع توصیف کرد و اظهار کرد: سردار سلیمانی در عین حال، درباره نظرات خود صلابت داشت و به راحتی از نظرات خود دست نمی‌کشید. روی نظر خود پافشاری می‌کرد و در نهایت، وقتی نظرات جمع را می‌دید، تغییر می‌داد.

روحانی با بیان اینکه بهترین مشاور برای سیاست خارجی در منطقه، شهید سلیمانی بود، تصریح کرد: درباره مسائل منطقه و سیاست خارجی، اگر می‌خواستیم با فرد آشنا و دقیق مشورت کنیم، شهید سلیمانی بود؛ نباید بگوییم یک بخش، سیاسی و فعالیت دیپلماتیک است و بخش دیگر، فعالیت نظامی است. در بخش‌های دیگر نیز همینطور است. در اقتصاد هم کسانی که سیاستگذاری می‌کنند و کسانی که در بازار فعالیت می‌کنند، باید در کنار یگدیگر عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه من به ملت ایران می‌گویم ما در دولت به نیرو‌های مسلح، سپاه، ارتش، بسیج و نیرو‌های انتظامی احترام می‌گذاریم، خاطرنشان کرد: از آن‌ها به عنوان نیرو‌هایی که برای حفظ امنیت، قدرت و توانمندی کشور شبانه‌روز عمل می‌کنند، تشکر می‌کنیم. چه در دفاع مقدس، چه در دفاع از حرم و چه در داخل کشور برای حفظ امنیت و چه در سیل، کرونا و زلزله؛ هیچ گونه فاصله‌ای بین دولت و سپاه، ارتش و بسیج وجود ندارد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: ما در بسیاری از جلسات در کنار هم می‌نشینیم و بحث می‌کنیم. در شورای عالی امنیت کنار هم می‌نشینیم و حتی در ستاد‌های مربوط به کرونا کنار هم می‌نشینیم و همدیگر را یاری می‌کنیم. در بخش‌های فضای مجازی و خیلی جا‌های دیگر در کنار هم می‌نشینیم و مسائل را حل و فصل می‌کنیم. احترام آن‌ها به عنوان کسانی که از کشور و تمامیت ارضی دفاع می‌کنند و قدرت ملی ما هستند جای هیچ تردید نیست.

روحانی افزود: شخص سردار سلیمانی به عنوان یک شخصیت فعال، باهوش، مخصل و ایثارگر و فداکار در صحنه‌های مختلف همیشه مورد احترام ماست. بار‌ها به او می‌گفتم سفری که می‌خواهی بروی سفر خطرناکی است و خودش هم حس می‌کرد. به او می‌گفتم امروز نرو می‌گفت لازم است که بروم.

رئیس جمهور ادامه داد:‌ این نکته را مردم بدانند سردار سلیمانی تنها در منطقه فعالیت نظامی و دفاعی نمی‌کرد فعالیت دیپلماتیک هم می‌کرد. سردار سلیمانی به راحتی با یک مرجع تقلید، یک رئیس جمهور و یک وزیرخارجه ملاقات می‌کرد و حرف می‌زد. یک شخصیت جامعی بود با ویژگی‌هایی که مورد احترام ماست.

وی گفت: همیشه ما به شخصیت‌های پرافتخاری شبیه به سردار سلیمانی افتخار می‌کنیم. البته به کادر دیپلماتیک مان هم افتخار می‌کنیم. چرا که آن‌ها در صحنه‌های مختلف حضور دارند و امروز هم در صحنه هستند و مداوم تلاش و فعالیت می‌کنند.

روحانی تاکید کرد: نگذاریم دشمن مسائل را بزرگنمایی کند چرا که دشمن همیشه این کار را می‌کند. دشمن دنبال اختلاف است ما نباید به او اجازه دهیم باید بگونه‌ای عمل کنیم که آن‌ها بدانند مسیر آن‌ها به جایی نمی‌رسد و راهشان بن بست است. این عمل و تلاش ماست که باید این کار را انجام دهیم.

رئیس جمهور گفت: از سازمان صدا و سیما، روزنامه‌ها، مسئولان سیاسی، نمایندگان مجلس، قوه قضاییه و از همه می‌خواهم در این ماجرا با صبر و حوصله و دقت اگر گره‌ای ایجاد شده این گره را با دست باز کنند؛ نگذاریم دشمن سوءاستفاده کند. شرایط ما شرایط خاصی است و هنوز درگیر جنگ اقتصادی، کرونا، خشکسالی و طرح‌های نیمه تمام هستیم و در کنار آن خودمان را باید برای یک انتخابات پرشور آماده کنیم، بنابراین یادمان نرود که وظایف بسیار سخت و سنگینی بر عهده داریم.

وی افزود: کشور دچار دوشقگی، اختلاف و شکاف آن طوری که دشمنان آرزو دارند هیچ نخواهند دید. صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و آمریکا بدانند. ما اگر جایی مسئله‌ای داشته باشیم که حل نشود فصل الخطاب ما رهبر معظم انقلاب است. اگر جایی دو قوه مشکل دارند و یا دولت مشکلی دارد به ایشان مراجعه می‌کنیم و ایشان طبق قانون اساسی و احکام شرعی فصل الخطاب ما خواهد بود و همیشه ایشان به دولت در مسائل مختلف کمک کرده است. در مسئله هسته‌ای چارچوب را ایشان اعلام و مشخص کرده است و ما هم طبق همان چارچوب عمل خواهیم کرد؛ ملت ما به اهداف بلند خود خواهد رسید و دشمنان ما هیچ زمانی موفق نخواهند شد.

روحانی در صحبت‌های ابتدایی خود با تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع) بیان کرد: امام حسن (ع) را باید امام صلح، صبر و وحدت امت اسلامی بدانیم. امام حسن مجتبی (ع) در شرایط سختی بار امامت و خلافت را توامان برعهده گرفت. وقتی بی‌وفایی عده‌ای از یارانی که به زبان خود را از دوستداران می‌دانند و در عمل خود را عقب می‌کشند و در مسیر ایستادگی نیستند، چه مشکلاتی را برای جامعه ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امام خمینی (ره) درباره امام حسن مجتبی (ع) جمله‌ای دارد مبنی بر اینکه شرایط سخت بعد از مولا علی ابن ابی طالب (ع)، دوران امام حسن (ع) و حتی حادثه کربلا به دلیل مقدس‌مآبان احمق در نهروان بود، یعنی عده‌ای مقدس‌ماب که در ظاهر اهل نماز و دعا بودند، اما با جهالت و نادانی برابر مولا ایستاده و در نهروان شمشیر کشیدند.

وی با بیان اینکه امام بزرگوار می‌گوید اگر نهروان نبود این مشکلات در زمان امام حسن (ع) و حادثه کربلا نبود، اظهار کرد: وظایف ما بسیار سنگین است. همه افرادی که خودشان را علاقه‌مند به کشور و انقلاب، اسلام و ایران می‌دانند، باید حواس‌شان را جمع کرده و در مقاطع حساس تاریخی باید به گونه‌ای عمل کنند که مصالح و منافع اسلام مدنظر باشد.

روحانی گفت: آنچه برای امام حسن (ع) مهم بود مصلحت وحدت و منافع دنیای اسلام بود و آنچه برای امام حسین (ع) مهم بود، این بود که امت اسلامی در مسیر اسلامی و حق حرکت کند و انحرافی ایجاد نکند. امام حسن (ع) مبارزه کرد که وحدت و اصل امت اسلامی باقی بماند و امام حسین (ع) جنگید که امت اسلام انحراف پیدا نکنند یعنی یک هدف را در دو مسیر دنبال کردند.

وی افزود: وقتی شرایط جامعه سخت می‌شود و نیاز به صبر و تحمل یا مبارزه و شمشیر می‌شود، قرآن مجید می‌فرماید خداوند به برخی امت‌ها و ملت‌های مسلمان دو بار اجرا می‌دهد به دلیل صبر، ایستادگی و مقاومت‌شان.

رئیس‌جمهور با اشاره به تهمت‌هایی که به امام حسن (ع) بعد از پیمان صلح تصریح کرد: آن همه حرف ناروا به امام حسن (ع) زده شد و ایشان خم به آبرو نیاورد؛ صلح سخت‌تر از جنگ است. ظاهرش این است که جنگ سخت است سختی جنگ کوتاه است، اما صلح یک صبر مداوم تا پایان عمر می‌خواهد؛ زخم زبان‌ها است که از زخم شمشیر بدتر است، تحریف‌ها و تخریب‌ها است.

وی افزود: این کار برای امام حسن (ع) هم شد و حتی بعد از جنگ، برخی از یاران امام حسن (ع) حرف‌ها و سخنانی زده شد و به ایشان گفتند، تو ما را ذلیل کردی و عزت ما از بین بردی و امام صبر و تحمل کرد.

رئیس جمهور گفت: گاهی حرف‌های خیلی تند و ناروا بیان می‌شود، اما پاسخ حرف‌های ناروا گاهی جملات مودبان قشنگ است که زشتی‌ها را با این آب پاک و زلال بشوییم و در راه خدا انفاق کنیم.

روحانی افزود: امروز در جامعه ما هر روز دشمنان ما یک داستانی را می‌سرایند و می‌خواهند جامعه ما را مشغول کنند و وحدت جامعه ما را برهم بزنند یعنی همان هدافی که امام مجتبی (ع) برای آن ایستادگی کرد که امت واحده اسلامی در برادری و وحدت کنار در هم قرار بگیرد.