به گزارش تیتر داغ؛ وزارت دفاع ژاپن روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد «یاسوکازو هامادا»، وزیر دفاع این کشور، «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا، و «ریچارد مارلِز»، وزیر دفاع استرالیا، رزمایش‌های نظامی چین در ماه گذشته در تنگه تایوان را محکوم کردند.

سه وزیر روز گذشته در ایالت هاوایی آمریکا دیدار و گفت‌وگو کردند. بنا برگزارش‌ها در جریان رزمایش‌های ارتش چین که پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام شد، چند موشک بالستیک چین به منطقه اقتصادی ژاپن برخورد کرده بودند.

در بیانیه وزارت دفاع ژاپن آمده که «وزرا بر اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان تأکید کردند و همچنین نسبت به وضعیت دریای چین شرقی و چین جنوبی ابراز نگرانی کردند و تأکید کردند که مخالف هر گونه تلاش یک‌جانبه برای تغییر وضعیت منطقه از طریق زور یا هر اقدام یک‌جانبه دیگری هستند که به دنبال افزایش تنش‌ها در منطقه است».

وزرای دفاع آمریکا، استرالیا و ژاپن همچنین بر «افزایش و تقویت آموزش‌ها و فعالیت‌های سه‌جانبه و توسعه همکاری‌ها در زمینه فناوری‌ها و تجهیزات دفاعی» تاکید کردند.

دور تازه تنش‌ها در تایوان پس از آن آغاز شد که «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علی‌رغم اعتراض‌ها و هشدارهای مقامات چین، ۱۱ مرداد وارد جزیره تایوان شد که به گفته مقامات چین، سفر او ناقض سیاست «چین واحد» است. پلوسی، اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می‌کند.

ارتش چین در پاسخ به این اقدام تحریک‌آمیز دولت آمریکا چند رزمایش پی‌درپی در اطراف جزیره تایوان برگزار کرد. چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند، اما کشورهای غربی و آمریکا طی چند ماه گذشته تحرکات خود را در تایوان افزایش داده‌اند و این موضوع با واکنش سخت چین روبرو شده است.

منبع: تاس