به گزارش تیتر داغ؛ سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به پویش اهدای خون و افزایش مراجعه مردم اظهار کرد: از مردم می‌خواهیم در ماه‌های باقی مانده سال به صورت مستمر و در بازه‌های زمانی مختلف برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه و از اهدای خون به صورت هیجانی و در یک بازه زمانی خودداری کنند.

وی اظهار کرد: تمام دستورالعمل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون کشور رعایت می‌شود و تمام وسایل و تجهیزات استفاده شده در پروسه اهدای خون و پلاسما استریل و یکبار مصرف هستند. متاسفانه با شیوع ویروس کووید-۱۹ میزان اهدای خون کاهش یافته است،‌در حالی که این ویروس از طریق خون منتقل نمی‌شود و با اهدای یک واحد خون می توانید جان سه نفر را نجات دهید.

لاری بیان کرد: در همین راستا از مردم خواست تا اگر شرایط اهدای خون را دارند به صورت مستمر و در هفته‌ها و ماه‌های آینده برای اهدای خون مراجعه کنند، چرا که اهدای خون نباید به صورت هیجانی و در بازه زمانی کوتاه اتفاق بیفتد.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: هر فرد اهدا کننده خون حداقل تا سه ماه بعد قادر به اهدای خون نیست و بهتر است با هماهنگی با سازمان انتقال خون برای اطلاع از نیاز این سازمان به خون و با دریافت نوبت به صورت اینترنتی از سایت nobatdehi.ibto.ir انجام شود.

لاری در پاسخ به این سوال که اگر در اجرای محدودیت‌های کرونایی، تخلفی مشاهده شود، مردم به کدام سامانه وزارت بهداشت می‌توانند گزارش دهند؟ بیان کرد: هموطنان در صورت مشاهده هر تخلفی می‌توانند به سامانه ۱۹۰، گزارش دهند. همچنین سامانه‌هایی را در حال طراحی است تا هموطنان بتوانند فیلم یا عکسی را که از موارد تخلف می‌گیرند بارگذاری کنند.