از جمله مواردی که در حوزه ی صادرات و واردات اهمیت بسیاری دارد، ترخیص کالا است.بنابراین در صورتی که تاجران قصد واردات کالا از خارج را داشته باشند ،کالای مورد نظر به اداره‌ی گمرکی می‌رود و بایستی ، اقدامات لازم برای ترخیص کالا را انجام دهند.

برای انجام ترخیص کالا ، بایستی از قوانین آن  شناخت کافی داشت. زیرا در صورتی که اطلاعاتی از قوانین و مراحل ترخیص کالا نداشه باشید امکان دارد در اثر بی دقتی و سپری کردن اشتباه مراحل، براساس قانون، کالای مورد نظر قاچاق شمرده شود که در این صورت باعث ایجاد زیان‌های مالی و از دست رفتن اعتبار خواهد شد.

پس با توجه به موارد گفته شده ، شناخت مراحل ترخیص کالا، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، امری مهم و ضروری است.

ولی تاجران به علت مشغله‌های زیادی که در زمینه‌ی صادرات و واردات دارند ممکن است که فرصت شناخت قوانین ترخیص کالا را نداشته باشند بنابراین برای سهولت کارها بهترین کار این خواهد بود که از یک شرکت بازرگانی و ترخیص کار کمک بگیرند.

شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ، با شناخت کافی از واردات و ترخیص کالا و قوانین و مراحل آن ، به تاجران در این کار کمک می کند.

ترخیص کالا چیست و در کجا انجام می‌شود؟

زمانی که کالا‌یی به کشور وارد می شود بایستی  از گمرک آزاد شود، که به آن ترخیص کالا گفته می‌شود. به این صورت که هنگامی که کالا به کشور وارد می‌شود، وارد گمرک می شود تا بعضی هزینه‌ها مانند مالیات، سود بازرگانی، حقوق گمرکی و هزینه‌ی تسهیلاتی که در صادرات و واردات استفاده شده، بر روی کالا اعمال شود.

ولی مهمترین نکته اینجاست که، فرآیند ترخیص کالا، کار پیچیده ای است و مراحل زیادی دارد که باید سپری شود.

بنابراین برای این منظور شرکت‌هایی تشکیل شده اند که از قوانین ترخیص کالا آگاه بوده و شناخت کافی در این زمینه دارند و می توانند در این امر، به تاجران کمک کنند. شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ، از جمله ی این شرکت ها میباشد که با آگاهی از مراحل و قوانین ترخیص کالا کمک حال تاجرانی است که کارهای خود را به این شرکت می سپارند.

شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ، دارای افرادی متخصص است که با نام ترخیص‌کار، شناخته می شوند. این افراد وظیفه‌ی ترخیص کالا را بر عهده می‌گیرند. وظیفه‌ی ترخیص کاران در این شرکت این است که بر تمامی قوانین و مراحل ترخیص کالا مسلط می باشند و با اطلاع از تمامی روندها ترخیص کالا را به درستی انجام می دهند.

مراحل ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا

ترخیص کالا دارای مراحلی است که انجام آن پیچیدگی هایی دارد و تاجران به تنهایی نمی توانند آن را انجام دهند . پس برای این کار از شرکت هایی که در این حوزه مشغول فعالیت هستند کمک میگیرند.

شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ،با شناخت کافی از قوانین ترخیص کالا توانایی انجام مراحل ترخیص را دارد . مراحل ترخیص کالا به شرح زیر است:

۱.ثبت اظهارنامه

در مرحله اول بعد از ورود کالا به گمرک، بایستی اظهارنامه صادرات یا واردات را کامل و اطلاعات لازم را ثبت کرد. که این کار با مجهز شدن سیستم گمرک به سامانه‌ی EPL، به شکل آنلاین، ممکن می باشد.

بعد از تکمیل ثبت اطلاعات و ارائه مدارک، در صورت تایید، یک شماره سریال و شماره عطف به افراد داده میشودکه لازم است آن را نزد خود نگه دارند.

  1. دریافت کوتاژ ( احراز هویت)

در این مرحله، بعد از بررسی اسناد، نوبت به احراز هویت می‌رسد. دایره‌ی احراز هویت فنی، پس از تایید هویت صاحب بار، شماره ثبت، یا همان کوتاژ را ثبت می‌کند. پس از ثبت کوتاژ، اظهارنامه‌ی شما، مهر می‌شود.

۳.کنترل و ارزیابی کالا

در این مرحله، مقدار بار، یکی بودن آن با اسناد و موارد دیگر مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که مشکلی در این قسمت وجود نداشته باشد، در قسمت دایره ارزش، با بررسی‌های کامل، ارزش آن مشخص می‌شود.

۴. اخذ مجوز

در این مرحله مجوز‌هایی که برای خروج کالا لازم است، بایستی گرفته شود. برای نمونه، کالا هایی مانند تجهیزات پزشکی، بهداشتی، تجهیزات مخابراتی و رادیویی، انرژی اتمی و … احتیاج به اخذ مجوز دارند.

۵. بررسی تعرفه

در مرحله‌ی بعدی ترخیص کالا ، کالا با اسناد مربوط به آن‌ها، توسط کارشناس تطابق داده شده و بررسی‌های لازم برای وجود مدارک و امضاهای لازم انجام می شود و سپس، کالا تایید نهایی می‌شود.

پس همانطور که ملاحظه کردید مراحل ترخیص کالا کار بسی دشوار و پیچیده ای است که پیشنهاد ما این است که اگر میخواهید تجارتی آسان داشته باشید بهتر است از شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ، کمک بگیرید .و انجام تمامی این مراحل را به این شرکت بسپارید.

یکی از سایت های معتبر خارجی در زمینه ترخیص کالا سایت  Investopedia  میباشد که در کنار tejarathonar.ir  میباشد.

وظایف ترخیص کار

پس با توجه به آنچه گفته شد میتوان متوجه شد که، برای ترخیص کالا، مراحل زیادی باید انجام شود که در صورت بروز مشکل در هر کدام، امکان دارد ترخیص کالا صورت نگیرد. ولی در صورتی  که این کار به یک ترخیص‌کار سپرده شود، می توان با خیالی راحت تر واردات و ترخیص را انجام داد .زیرا ترخیص کار، بار‌ها این کار را انجام داده و با تمامی مشکلاتی که امکان دارد ایجاد شود، آشنایی کامل دارد.

وظیفه ی ترخیص کار این است که، با استفاده از وکالت‌نامه و معرفی نامه‌ای موجود، تمامی کار‌های ترخیص را انجام می دهد و مجوز‌ها و مدارک لازم برای این کار را تهیه ‌می کند. بنابراین بایستی در انتخاب ترخیص‌کار دقت زیادی شود،و این فرد بایستی دارای صلاحیت برای این کار باشد.

ترخیص‌کار بایستی، علاوه بر تسلط به کلیه قوانین حاکم در زمنیه‌ی ترخیص همچنین بایستی علمش به روز باشد یعنی از وضع شدن قوانین جدید اطلاع داشته باشد؛ زیرا با توجه به حساسیت کار و همچنین تغییر روند واردات، قوانین هر چند وقت یکبار، تغییر می کند.

شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ، با داشتن ترخیص کاران مورد اعتماد و دارای صلاحیت در حوزه ترخیص کالا به تاجران کمک میکند تا بتوانند تجارتی بدون مشکل را سپری کنند .

این شرکت یکی از این شرکت‌هایی است که در زمینه‌ی ترخیص کالا، به سبب تعداد دفعات زیادی که این کار را انجام داده، تجربه‌ی زیادی بدست آورده است. متخصصین و ترخیص‌کاران این شرکت با قوانین و اسناد لازم برای این کار به طور کامل آشنا هستند و این اطمینان را می‌دهند که تاجران، بتوانند صفر تا صد کار‌های ترخیص کالا‌ی خود را با خیالی راحت به متخصصین این تیم بسپارند و تجارتی بدون ایجاد مشکل را انجام دهند.

پس اگر قصد انجام واردات و ترخیص کالا دارید پیشنهاد میکنیم از شرکت بازرگانی تجارت هنر کاسپین ،کمک بگیرید و کارهای خود را به این شرکت بسپارید .

منبع : تجارت هنر کاسپین | tejarathonar.ir