به گزارش تیتر داغ؛  سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره اینکه بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی مغایر با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها نیست گفت: نتیجه سفر گروسی به ایران دستاورد براى سازمان انرژى اتمى ایران است تا در چارچوب قانون مجلس حرکت کند، همه آنچه توافق شده به صورت روشن نوشته شده است.

وی افزود: در سه ماه آینده دوربین هایى که فراپادمانى روشن هستند همچنان روشن مى مانند، اما آژانس اجازه دسترسى به آن را ندارد. اجراى داوطلبانه پروتکل الحاقى متوقف شده است.

 

خطیب زاده تاکید کرد: فرصتى به آمریکا برای لغو تحریم‌ها داده نشده است، آنچه انجام شده اجراى قانون مجلس است و اجراى داوطلبانه پروتکل الحاقى از فردا متوقف مى شود، توافق بین ایران و آژانس در چارچوب مصوبه مجلس است؛ موضوع فنى است و آنچه به دست آمده دستاورد فنی بزرگ براى ایران و آژانس است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بدهى کره به ایران، تصریح کرد: در این زمینه تحولاتى صورت گرفته، اما همچنان به صورت عملیاتى اتفاقى نیفتاده است. هنوز مسیر به کندى طى می‌شود. در تماس کره‌ای‌ها با سفارت ایران و در تماس اخیر قائم مقام وزیر خارجه کره با عراقچی تحولاتى صورت گرفته است.

خطیب زاده درباره سند همکارى ایران و افغانستان، توضیح داد: این سند تقریبا آماده است و همچنان در حال بررسی است، اما نمى‌توانم تاریخ مشخصى براى نهایى شدن آن اعلام کنم. هیئتى از ایران در افغانستان و هیئتى از کابل در تهران این موضوع را پیگیری کرده است.

وی درباره اظهارات اخیر جو بایدن برای گفت‌وگو با ایران در چارچوب ۱+۵ و موضوعات منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران، گفت: رئیس جمهور جدید آمریکا باید تصمیم بگیرد می‌خواهد به سیاست شکست خورده فشار حداکثری آمریکا را ادامه دهد که خوب نتیجه آن شکست حداکثری بیشتری برای آمریکا خواهد بود یا می‌خواهد از آن میراث شکست خورده فاصله بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: این انتخاب باید در واشنگتن صورت بگیرد. اگر از میراث شکست خورده و سیاست فشار حداکثری شکست خورده فاصله بگیرند قطعا مسیر اصلاح سیاست‌های شکست خورده خود را طی خواهند کرد.

خطیب زاده اضافه کرد: آمریکا سه سال گذشته از برجام و از ساختمان برجام خارج شده و در مسیر خروج کلی تله گذاری و تله‌های انفجاری گذاشته که نه کسی بتواند در برجام بماند و نه کسی از مزایای برجامی استفاده کند. روشن گفتیم آمریکا چگونه می‌تواند به این خواست خود برسد. واشنگتن باید عمل موثر کند و تمامی تله‌ها که تحریم‌ها جزء آن است بردارد و بعد از ان می‌تواند وارد اتاق برجام شود و اظهارات خود را در چارچوب توافق هسته‌ای داشته باشد.

سخنگوى وزارت امور خارجه در مورد اینکه آیا ایران در جلسه اى در قالب ۵+١ شرکت مى کند، اظهار کرد: آنچه اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزى هستند را در چارچوب تلاش ان‌ها برای برجام می‌بینیم، اما آمریکا عضو برجام نیست که در این نشست شرکت کند، اما اینکه واشنگتن به عنوان مهمان شرکت کند در حال بررسى است، اما موضع ایران همان است که گفته شد قطعا قبل از لغو تحریم‌ها گفت‌وگویى با ایالات متحده نداریم.

خطیب زاده تاکید کرد: درباره امنیت ملی و توان دفاعی خود نه گفت‌وگو، نه مذاکره و نه مصالحه می‌کنیم و این را همه می‌دانند و احتیاجی نیست دوباره بیان کنم.

وی در مورد چگونگى بازگشت آمریکا به برجام توضیح داد: آمریکا یکجانبه خارج شد، اما بازگشت ان به دلیل اینکه متضمن مسائل حقوقى است و رفع تحریم‌ها مسیر بازگشت ایالات متحده به برجام است.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: برگزاری نشست سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در دستورکار قرار دارد.

سخنگوى وزارت خارجه تاکید کرد: آنچه بین سازمان انرژى اتمى و آژانس یک دستاورد فنى بود، بیانیه ایران و آژانس براى این خاطر بود که روابط ایران با آژانس طبق قانون مجلس خدشه دار نشود.

وی در مورد سفر هیئت طالبان به ایران گفت: سفر هیئت طالبان از پیش تعیین شده بود با اطلاع دولت افغانستان بود این گروه با کشورهاى مختلفى در ارتباط است.

خطیب زاده در مورد تلاش روسیه برای برگزاری نشستی درباره افغانستان با حضور آمریکا، چین و ایران تصریح کرد: تا امروز تصمیم مشخصى در این مورد نگرفتیم تا دولت افغانستان تضعیف نشود و تصور کردیم جایی که دولت افغانستان حضور ندارد، حضور پیدا نکنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد سفر وزیر خارجه قطر به ایران و اینکه آیا به منظور میانجى گرى بین ایران و آمریکا بود، اظهار کرد: سفر وزیر خارجه قطر به ایران در چارچوب مراودات نزدیک دو طرف بود و هیچ طرفیت از ایالات متحده در این سفر مطرح نبود.

خطیب زاده تاکید کرد: شاهد افزایش حضور نیرو‌های خارجی در عراق هستیم که خودش عامل ناامنی است.

سخنگوى وزارت خارجه درباره هواپیمای اوکراینی توضیح داد: بعد از اینکه نظرات کشور‌ها جمع بندی شد سازمان هواپیمایی کشوری به صورت عمومی اعلام و در دسترس همه قرار خواهیم داد.

خطیب زاده با بیان اینکه مسیرى که آمریکا باید طی کند روشن است، تشریح کرد: مسیری که آمریکا باید طی کند برداشتن تحریم هاست و این مسیر، مسیر بازگشت آمریکا به برجام را تسهیل خواهد کرد.

وی درباره زندانیان ایران، گفت: تحول جدى وجود ندارد و ما موضع خود را از طریق سوئیس اعلام کردیم.

سخنگوى وزارت خارجه با اشاره به رفع محدودیت هاى اعلام شده براى دیپلمات هاى ایرانى در نیویورک توضیح داد: این محدودیت‌ها برای دیپلمات هاى ما کاهش یافته و پایان نیافته است.

وی اضافه کرد: هنگامى که دولت قبلى ایالات متحده اقدام به یک محدودیت بی منطق و سرکشانه کرد و محدودیت حرکت دیپلمات‌ها را انجام داد، ایران در یادداشتی اخطار داد که به دیوان بین المللی دادگستری شکایت خواهد کرد. همین ۲۵ مایل در نقض این کنوانسیون است و این کاهش محدودیت را کافی نمی‌دانیم و البته این اقدام نباید در مسیر بازگشت امریکا به برجام تفسیر شود.

خطیب زاده درباره سفر گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به ایران، گفت: تمام توان خود را به کار گرفتیم که این بحران انسانی در یمن تمام شود، امیدواریم طرف‌های مانند از جمله عربستان به این طرح‌ها بپیوندد.

او درباره حملات به آمریکایی‌ها در عراق و منتسب کردن آن به ایران، بیان کرد: همان موقعی که این اتهامات مطرح می‌شود، بلافاصله واکنش نشان دادیم، این گونه دام افکنی در روابط ایران و عراق خیلی مشکوک است و صلح و ثبات را در عراق به خطر می‌اندازد.

خطیب زاده ادامه داد: این موضوعات نشان از سناریو‌هایی است که برای ثبات منطقه خوب نیست. طرف‌های ثالثی به این تله آفرینی‌ها دل بسته‌اند، از دولت عراق خواستیم فارغ از این شایعات مسیر کشف حقیقت را با جدیت پیگیری و با عاملان و آمران برخورد کنند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه نشست ایران و باقی ماندگان در برجام طبق روال خود انجام می‌شود، تاکید کرد: اینکه آمریکا بخواهد به عنوان مهمان شرکت کند، ایران در حال بررسی است. موضع ایران همانی است که هست. آمریکا در هیچ مذاکره و گفت‌وگویی پیش از تعهد به برجام و رفع موثر تحریم‌ها، حضور نخواهد داشت.

خطیب‌زاده ادامه داد: در حال بررسی هستیم و به دوستان اروپایی و دوستان ما در مسکو و پکن که در حال رایزنی نزدیک با آن‌ها هستیم به زودی نظر تهران را خواهیم گفت.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات جیک سالیوان مبنی بر گفت‌وگو با ایران، گفت: همواره وضعیت ایرانیان زندانی در آمریکا از اولویت‌های ایران بوده و بسیاری از زندانیان ما در وضعیت ناگواری در زندان‌های آمریکا به صورت خاص مورد ظلم قرار دارند. استاد ایرانی را به بهانه‌های واهی دستبند و پابند می‌زنند و در زندان انفرادی نگه می‌دارند و به بهانه‌های واهی فرد دیگری را زندانی و بعد از پایان محکومیت باز در زندان نگه می‌دارند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به اینکه امروز نمایندگان مجلس بررسی بودجه را به بهانه اینکه دولت مصوبه مجلس را اجرا نکرده، متوقف نکرده‌اند، نیز تصریح کرد: قانون مجلس طبق الزامی که وجود دارد فردا انجام می‌شود و بهتر است دوستان قضاوت نکنند. از فردا سازمان انرژی اتمی اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند. آنچه بین ایران و آژانس اتفاق افتاده یک دستاورد است که در چارچوب مصوبه مجلس روابط خود را با آژانس ادامه می‌دهیم.

او ادامه داد: دولت ایران نمی‌تواند شاهد این ظلم آشکار در خصوص اتباع خودش باشد. این‌ها میراث شومی است که دولت قبلی آمریکا برای دولت فعلی گذاشته و هنوز فاصله گرفتن از این میراث شوم را در دولت فعلی شاهد نبودیم. پیام‌هایی از طریق سفارت سوئیس در تهران و برخی وزرای خارجه به تهران رسیده که طرف آمریکایی علاقه‌مند است این موضوع انسانی را حل و فصل کند و پاسخ خود را از همان طرق دادیم.

خطیب‌زاده تشریح کرد: پیشنهاد قبلی ظریف برای آزادی همه زندانیان ایرانی در مقابل محکومان آمریکا در ایران سر جای خود است و در همان مسیر می‌تواند انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از اهدای ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم توسط چین به ایران با تلاش‌های سفارت ایران در پکن خبر داد.

وی افزود: این محموله آماده انتقال به ایران است و به محض فراهم شدن مقدمات پرواز به ایران منتقل خواهد شد.