پانیک یکی از بیماری های اختلال روان فردی می باشد که معمولا در بسیاری از اشخاص شاهد آن هستیم. البته حملات پانیک به این معنی نیستند که در کلیه روزهای زندگی و در تمامی دقایق باشد بلکه در یک بازه زمانی کوتاه ممکن است برای فردی رخ دهد. اغلب کسانی که حملات پانیک را تجربه می کنند معمولا بین ۲۰ الی ۳۰ سال سن دارند و بیش از ۳۵ درصد مردم مورد هجوم پانیک قرار می گیرند. حملات پانیک نوعی ترس شدید در بدن به وجود خواهد آورد و در یک بازه زمانی مشخص ترس بر جسم فرد غلبه خواهد کرد و از جمله علائم آن می توان به افزایش ضربان قلب، سرگیجه، تنفس سخت، تنش عضلانی و لرزش اشاره کرد.

حملات پانیک

حملات پانیک کاملا ریشه در روان فرد دارند و به همین دلیل هیچگونه مشکل جسمی برایتان ایجاد نخواهند کرد و این حملات می تواند از چند دقیقه تا نیم ساعت نیز به طول بینجامد اما این اثرات ذهنی است که ممکن است تا چند ساعت ادامه یابد.

در صورتی که هرگونه علائمی از ابتلا به بیماری پانیک مشاهده کردید باید سریعا نسبت به درمان آن اقدام کنید چرا که این حملات می توانند تاثیر بسیار شدیدی در زندگی فرد داشته باشند.

برخی افراد در جریان بیماری و یا استرس دچار حملات پانیک می شوند اما برخی دیگر در مواقع معمولی نیز مورد هجوم این حملات قرار می گیرند که این افراد زندگی نرمالی نخواهند داشت.

علت حملات پانیک

علت حملات پانیک

چنانچه یک اتفاق را در زندگی خود مرور کنید همواره احساس خواهید کرد که مورد هجوم حملات پانیک قرار گرفته اید که در پی این مرور اتفاق امکان افزایش ضربان قلب وجود داشته و احساس خواهید کرد که دچار حمله قلبی می شوید. حملات پانیک همچنین ممکن است این احساس را به شما بدهد که در صورت سرگیجه داشتن احساس ضعف داشته باشید در صورتی که این سرگیجه در اثر حملات پانیک می باشد.

بدن ساختاری بسیار هوشمند داشته و به همین دلیل در مواقعی که احساس خطر می کند مغز است که سیستم عصبی توانی را کنترل خواهد کرد. در این شرایط است که بدن دستور زدن یا فرار کردن را صادر خواهد کرد و مواد شیمیایی مختلفی مانند آدرنالین را ترشح خواهد کرد. افزایش ضربان قلب، تنفس و سرعت خون سبب خواهد شد که بتوانید یا از مهلکه فرار کرده و یا یک درگیری داشته باشید.

حملات پانیک تنها در این مواقع نیست که مشاهده می شود و حتی وقتی که در خواب به سر می برید و یا تلویزیون تماشا می کنید نیز ممکن است برای دقایقی مورد هجوم این حملات قرار گیرید. از جمله مهمترین علل حملات پانیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استرس مزمن:

استرس اصلی ترین علل حملات پانیک می باشد و زمانی که فرد دچار استرس می شود میزان ترشح آدرنالین افزایش خواهد یافت و دلیل آن را می توان علت های ذهنی مانند عدم خواب، فقدان تغذیه، اعتیاد به تلفن های هوشمند و … باشد.

استرس حاد:

استرس حاد به مواردی گفته می شود که فرد در مدت زمان کوتاهی مورد استرس قرار می گیرد که این امر می تواند در صورت شنیدن یک خبر ناگوار به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد.

ورزش شدید:

ورزش کردن نیز باید به صورت نرمال باشد و در صورتی که شدیدتر شود امکان حملات پانیک در بردن فرد وجود خواهد داشت.

آسیب ریوی:

متابولیسم بدن و سوخت و ساز به وسیله اکسیژن امری ضروری است و در صورتی که هوای کافی به خون وارد نشده و میزان دی اکسید کربن آن افزایش یابد فرد دچار حملات خواهد شد.

مصرف کافئین بیش از حد:

کافئین در صورت مصرف عادی مشکلی برای بدن ایجاد نخواهد کرد اما در صورتی که میزان مصرف آن بیش از اندازه باشد مضراتی برای بدن خواهد داشت.

بیماری ها:

برخی از بیماری ها نیز می توانند از جمله علل حملات از نوع پانیک شوند.

تغییر ناگهانی محیط زندگی:

در صورتی که در مدت کوتاهی شرایط آب و هوایی و زندگی فرد نیز تغییر کند امکان این حملات وجود خواهد داشت.

 

علائم حملات پانیک

آشنایی داشتن با علائم این بیماری سبب خواهد شد که بتوانید به بهترین شکل ممکن نسبت به کنترل آن اقدام کرده و خود را از شر این حملات رها سازید. از جمله علائم آن نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         ترس مکرر و ناگهانی

–         فرد احساس خواهد کرد که غیرقابل کنترل است

–         احساس ترس و وحشت عجیب

–         اضطراب بیشتر در صورت تکرار شدن وحشت و ترس

–         ترس از پایان جهان یا ترس از عدم کنترل

–         احساس غیر واقعی بودن

–         احساس غریبگی با اطرافیان

–         احساس سفتی گلو

–         یادآوری حملات پانیک قبلی

–         احساس دیوانگی یا مردن

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

حملات پانیک برای اشخاص مختلف علائم و راه های درمان متفاوتی خواهد داشت و به همین دلیل برای شناخت بهترین روش درمان بهتر است پس از مشاهده علائم بیماری سریعا به پزشک خود مراجعه کنید تا بهترین راه ها را برای درمان انتخاب کنید.

در حالت کلی برای مقابله با حملات هراس پانیک و یا درمان آن راه های مختلفی وجود خواهد داشت که در ادامه به بررسی مهمترین موارد پرداخته ایم:

۱-    کشیدن نفس عمیق در حین حمله:

زمانی که حمله هراس پانیک صورت گرفت باید خونسردی خود را حفظ کرده و خود را نبازید. در این حین به راحتی روی صندلی بنشینید و دست خود را بر روی شکم خود قرار دهید. به آرامی نفس کشیده و نفستان را هر ۲ ثانیه حبس کرده و به مدت ۲ ثانیه نیز نفس خود را نگه دارید.

انجام دادن این تمرین در طول روز به طول ۵ تا ۱۰ دقیقه و ۲ بار به کاهش استرس بدن کمک بسزایی خواهد کرد.

۲-    متمرکز بودن:

زمانی که مورد حمله هراس پانیک قرار گرفتید باید تمرکز خود را به یک مورد خاص بدهید و فکر خود را خلوت کرده و از هرگونه تفکر اضافی پرهیز کنید.

۳-    جستجو علت حملات:

معمولا مواقعی فرد دچار حمله پانیک خواهد شد که یک خبر ناگوار شنیده باشد و البته این علل برای اشخاص مختلف، متفاوت خواهد بود و ممکن است حتی یک خبر معمولی بد نیز بر روی اعصاب و روان فرد تاثیر داشته باشد. از جمله مهمترین مواردی که مسبب حمله خواهند شد می توان به: از دست دادن یکی از اعضای خانواده یا عزیزان، ازدواج، فرزند دار شدن، رویداد های مهم زندگی و… اشاره کرد.

برای پیشگیری از مورد حمله قرار گرفتن بهتر است قدری نشسته و تفکر کنید و بفهمید که به چه علت حمله صورت گرفته و در صورتی که موارد تاثیرگذار بر حمله را شناسایی کردید می توانید از این حمله جلوگیری کنید.

قرار گرفتن در یک محیط آرام برای حملات پانیک

۴-    قرار گرفتن در یک محیط آرام

قرار گرفتن در یک محیط آرام سبب خواهد شد که فرد از حمله های پانیک دور بماند و به همین دلیل برای جلوگیری از این حملات می توانید یک اتاق آرام برای خود آماده کرده و از هرگونه استرس دور بمانید. اتاق و محیط کار خود را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید و دکوراسیون اتاق را آرام و لذت بخش انتخاب کنید. انتخاب رنگ ملایم و آرام نیز می تواند بیشترین تاثیر را بر آرامش خاطر فرد بگذارد. توصیه می کنیم که هرگونه لوازم الکترونیکی غیرضروری را از اتاق خود خارج کنید.

بابونه بیشترین تاثیر را بر آرامش روانی خواهد گذاشت و به همین دلیل با استفاده از اسپری بابونه می توانید آرامش را برای خود به ارمغان آورید. برای استفاده از این عطر مراحل زیر را طی کنید:

–         ابتدا یک بطری اسپری که حدود ۸ انس جا دارد را انتخاب کرده و ۴ انس آن را مملو از آب مقطر و عصاره فندق نمایید.

–         بعد از آن ۵ الی ۱۰ قطره روغن بابونه به آن اضافه کنید و سپس ۳ الی ۵ قطره نیز اسانس پالو سانتو وانیل، اسانس، سدر و… به آن اضافه کنید.

–         در مواقعی که در سطح خانه نیز شاهد ناراحتی هستید از این بطری عطر استفاده کنید و این بو می تواند آرامش را به تمامی اعضای خانواده ارمغان آورد.

۵-    کنترل کردن استرس:

میزان استرس بدن خود را کنترل کنید و کلیه عواملی که سبب ایجاد استرس در شما خواهد شد را شناسایی و کنترل کنید.

چند فعالیت روزانه خود را مد نظر قرار داده و استرس وارد بر هر فعالیت را شناسایی نمایید.

یکی از بهترین راه های کنترل استرس را می توان داشتن خواب مناسب دانست و البته با فعالیت هایی مانند: یوگا، ورزش، مدیتیشن، نوشتن، نقاشی و… نیز می توانید میزان استرس را به حداقل برسانید.

 

۶-    استفاده از بابونه

در حالت کلی بابونه خاصیت آرام کنندگی دارد و با چای بابونه می توانید میزان آرامش بدن خود را به حداکثر برسانید.

برای تهیه چای بابونه ابتدا ۲ قاشق چای خوری گل بابونه به یک فنجان آب جوش ریخته و به خوبی مخلوط کنید. ۱۰ دقیقه به آن فرصت دهید تا به خوبی دم بکشد و سپس روزانه این دمنوش را میل کنید.

با ترکیب کردن بابونه با نعناع، زنجبیل، اسطوخودوس و… نیز می توانید خواص دمنوش را افزایش داده و طعم لذیذ تری از آن شاهد باشید.

۷-    تمرینات آرامشی عضلات برای مقابله با حملات پانیک

با انجام دادن ورزش های آرامشی می توانید میزان استرس و اضطراب را به حداقل برسانید و برای انجام دادن این تمرینات نفس عمیق کشیده و بدن خود و ماهیچه ها را آرام کنید.

کش دادن عضلات سبب آرام تر شدن آنها خواهد شد و می توانید از تمرینات کششی استفاده کنید.

۸-    استفاده از چای رز برای مقابله با حملات هراس پانیک:

با استفاده از گلبرگ های خشک شده گل رز اقدام به دم کردن چای کنید. ابتدا مقداری آب جوش را در یک لیوان ریخته و سپس گل های خشک شده رز را در داخل آن ریخته و ۵ الی ۱۰ دقیقه منتظر بمانید سپس می توانید دمنوش را میل کنید.

۹-    جینسینگ برای درمان پانیک:

ابتدا ۵ الی ۱۰ تار جینسینگ را برداشته و آنها را در داخل حدود ۵۰۰ میلی لیتر آب بریزید. سپس آب را بر روی حرارت ملایم تا ۱۵ دقیقه بگذارید و سپس مقداری عسل نیز به آن اضافه کنید. خوردن روزانه ۱ الی ۳ فنجان از این چای می تواند آرامش را برایتان هدیه دهد. مکمل های جینسینگ موجود در بازار نیز نقش بسزایی در مقابله با حملات هراس پانیک خواهند داشت.

اشخاصی که فشار بالایی دارند بهتر است از این چای استفاده نکنند و به همین دلیل بهتر است برای استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.

 

۱۰-                       حمام داغ:

آب گرم یک آرامبخش مناسب برای بدن می باشد و می توانید با یک حمام داغ بدن خود را در برابر حملات هراس پانیک نیز مقاوم کنید. حمام داغ سبب کنترل خواب شبانه نیز خواهد شد.

–         ابتدا وان حمام خود را تا نیمه پر از آب داغ کرده و سپس چند قطره روغن خوشبو مانند بابونه، گل رز، اسطوخودوس و… را در آن بریزید.

–         چند قطره روغن درمانی مانند روغن جوجوبا و روغن نارگیل به آن اضافه کنید.

–         آب را به خوبی با این مواد مخلوط کرده و حدود ۲۰ دقیقه خود را در وان قرار دهید.

–         هر زمانی که احساس تنش یا حمله داشتید این کار را تکرار کنید.

۱۱-                       چای سبز برای درمان حملات پانیک:

ابتدا ۲ برگ از چای سبز را برداشته و آن را به داخل یک فنجان آب جوش بریزید. سپس یا درب فنجان را گذاشته و یا آن را در جای گرم قرار دهید تا به مدت ۵ دقیقه به خوبی دم بکشد و البته قبل از این کار بهتر است مقداری آبلیمو و عسل نیز به آن اضافه کنید.

۱۲-                       تاثیر ماساژ بر درمان حملات مختل پانیک:

ماساژ بدن در حالت کلی سبب آرام تر شدن عضلات و بخش های مختلف بدن خواهد شد و این کار را بهتر است با روغن مورد علاقه خود انجام دهید. پس از انتخاب روغن، آن را در بخش های مختلف بدن مانند شانه ها، پشت و پایین پا استفاده کنید.

۱۳-                       رازیانه:

رازیانه یکی از بهترین انتخاب ها برای درمان حملات هراس پانیک خواهد بود. رازیانه خواصی مانند: ضد درد و ضد اسپاسمودیک و دیورتیک دارد و می توانید آن را به صورت چای تهیه کرده و میل کنید و البته بوی رازیانه نیز به خودی خود سبب کنترل اعصاب و روان فردی خواهد شد.

۱۴-                       درمان حملات پانیک با استفاده از روغن شاهدانه:

روغن شاهدانه فواید بسیاری برای بدن داشته و به همین دلیل در بسیاری از کشور ها شاهد استفاده از آن به منظور های مختلف هستیم. استفاده کردن از روغن شاهدانه سبب تنظیم خواب فرد شده و شادی و آرامش را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

برای استفاده از روغن شاهدانه بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

 

۱۵-                       استفاده از شیر بادام برای درمان حملات پانیک:

به منظور تهیه شیر بادام برای تسکین دادن به حملات پانیک روال زیر را طی کنید:

ابتدا ۱۰ الی ۱۲ بادام را در آب خیس کرده و برای یک شبانه روز آن ها را در داخل آب باقی بگذارید. پس از یک روز آنها را له کرده و سپس یک لیوان شیر تازه را به جوش آورده و خمیر بادامی که خودتان تهیه کرده اید را به آن بیفزایید. ۱۰ دقیقه پس از هم زدن شیر و بادام له شده یک قاشق عسل نیز به آن اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید. سپس معجون شما آماده میل کردن خواهد بود.

۱۶-                       ورزش منظم:

حملات پانیک تاثیر مستقیم از قلب و عروق می گیرد و به همین دلیل ورزش برای سلامت کلی بدن مفید خواهد بود. از جمله مزایای ورزش می توان به منظور کردن: فشار خون، کمبود اکسیژن، بهبود بخشیدن به سلامت قلب و عروق و… اشاره کرد.

۱۷-                       احساس کردن ترس حملات پانیک:

توجه داشته باشید که در صورت تجربه کردن ترس این حملات می توانید آن را راحت تر کنترل نمایید و به همین دلیل با یکبار اتفاث افتادن این حمله می توانید با راه های مقابله با آن نیز آشنا شوید و البته باید در این مسیر مصمم قدم بردارید.

۱۸-                       دویدن در هنگام بررسی کلی راه های مقابله با حملات پانیکحمله مناسب نیست

موقعی که مورد هجوم حملات ترس پانیک شدید خود را آرام نگه دارید و از دویدن و جست و خیر ها جلوگیری کنید. در هر مکانی که باشید بهتر است بنشینید و کاملا خودتان را آرام کنید و به هیچ وجه سعی بر خارج شدن از محل و یا فرار کردن نکنید. در صورتی که فرار کرده باشید امکان هرگونه خطری برایتان وجود خواهد داشت.

 

بررسی کلی راه های مقابله با حملات پانیک

از جمله مهمترین فعالیت ها و کار هایی که می توانید با استفاده از آنها حملات پانیک را کنترل کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         انجام دادن فعالیت های بدنی به صورت مرتب

–         تغییر دادن شیوه زندگی فعالی و رفع استرس ها

–         رغبت یافتن به تفریحات و سرگرمی های مورد علاقه

–         تنظیم یک رژیم متعادل و مناسب

–         سعی بر خوش بین بودن کنید.

–         خواب خود را به خوبی کنترل کرده و حداقل ۸ ساعت بخوابید.

–         تنفس عمیق سلامت بدن شما را تضمین خواهد کرد و به همین دلیل در طول روز حتما چندین تنفس عمیق داشته باشید.

–         شکر و کافئین برای بدن مضراتی خواهد داشت و از خوردن آنها اجتناب کنید.

–         افکار خود را آرام تر کنید.

–         از کشیدن سیگار و مواد مخدر خودداری کنید.

–         خوردن صبحانه امری ضروری برایتان خواهد بود.

–         از استفاده خودسرانه دارو ها نیز اجتناب کنید.