تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 خرداد 1402 - 14:53
کد خبر : 98695

آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر « قصه عشاق » برگزار شد

دکتر زالی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر « قصه عشاق »: آزادسازی خرمشهر در ذهن ایرانیان یک اثر هنری می باشد/ فخری زاده یک حافظ شناس برجسته بود

دکتر زالی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر « قصه عشاق »: آزادسازی خرمشهر در ذهن ایرانیان یک اثر هنری می باشد/ فخری زاده یک حافظ شناس برجسته بود
تیتر داغ: باید از آثار هنری برای تبیین ارزش‌های دفاع مقدس و عرق ملی بهره ببریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شهید چمران هم مانند شهید فخری زاده، یک عارف و سالک واصل بود که ادبیات عاشقانه‌ای داشت و باید به این شخصیت‌های برجسته دفاع مقدس در جشنواره عشاق پرداخته شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه سایت خبری تیتر داغ، آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر « قصه عشاق »، صبح امروز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲، با حضور دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهندس مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، سردار خسرو عروج مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران برگزار شد.

دکتر علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و دست‌آوردهای آن، فتح این شهر را طی ۴ مرحله در عملیات بیت المقدس موفقیت بزرگ برشمرد و گفت: شهید جهان آرا و یارانش ۳۵ روز مقاومت کردند و بعد از فتح خرمشهر، امام خمینی(ره) فرمودند، خرمشهر را خدا آغاز کرد.

وی تصویر آزادسازی خرمشهر در ذهن ایرانیان را یک اثر هنری دانست و گفت: عکس مسجد جامع خرمشهر، را عکاسی به نام آقای سعید صادقی است گرفته‌اند که درواقع دو عکس است. یکی در غریبانه‌ترین شکل و یکی پس از آزادسازی، همراه رزمندگان که زینت‌بخش مسجد جامع خرمشهر شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استفاده خرد ورزانه از آثار هنری را، بسیار اثربخش دانست و یادآور شد: ایرانیان به سبب شرقی بودن می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند و فرهنگ دفاع مقدس را ترویج و بدون محدودیت آن را متبلور کنند.

دکتر زالی، افزود: فیلم نجات سرباز رایان یک فیلم هنرمندانه است که با واقعیت تطبیق دارد. این فیلم سالیان بسیار پس از جنگ جهانی ساخته شده و تحسین‌برانگیز است. ما هم در دفاع مقدس ظرفیت‌های خوبی داریم و نمونه‌ بارز آن همین جشنواره که در بخش شعر آثار خوبی تهیه شده است. شعرهای حماسی با دفاع مقدس گشایش جدیدی پیدا کرد که باعث غلیان روحی ایرانیان شد. هم‌چنین در بخش نقاشی دفاع مقدس، نگاره‌های متناسب با آناتومی ایرانیان به تصویر کشیده شده است.

وی ضمن تأکید بر آشتی سنت و مدرنیته در هنر دفاع مقدس، افزود: باید از آثار هنری برای تبیین ارزش‌های دفاع مقدس و عرق ملی بهره ببریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیان داشت: جشنواره قصه عشاق یک دبیرخانه دائمی داشته باشد و بتوانیم از اشعار و آثار هنری را به زبان‌های مختلف گردآوری کنیم.

دکتر زالی، با اشاره به  سلحشوری شهید مصطفی چمران در این زمینه گفت: این شهید بزرگوار تاکتیک جنگ‌های نامنظم را عملیاتی کرد و با رشادت خود نقش مهمی در جنگ ایفا کرد.

وی شهید فخری زاده را یک حافظ شناس برجسته خواند و تصریح کرد: شهید چمران هم مانند شهید فخری زاده یک عارف و سالک واصل بود که ادبیات عاشقانه‌ای داشت و باید به این شخصیت‌های برجسته دفاع مقدس در جشنواره عشاق پرداخته شود.

مهندس مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران

مهندس مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، ضمن گرامیداشت و یاد خاطرات آزادسازی خرمشهر گفت: درپی رشادت‌های رزمندگان ایران  یک وجب از خاک کشور به دشمن نرسید.

وی در ادامه افزود: از خیلی از کشورهای دنیا به صدام کمک می‌کردند ولی مردم با کمک خدا و امام(ره) توانستند خرمشهر را آزاد کنند. عملیات آزادسازی خرمشهر از دهم اردیبهشت آغاز شد و تا سوم خرداد طول کشید. از رادیو مارش نظامی پخش می‌شد. جاده اهواز – خرمشهر که دست ما نبود را گرفتیم ولی هنوز خرمشهر آزاد نشده بود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران، همچنین تصریح کرد:  دکتر خرازی گفت مارش نظامی را قطع کنید و در ادامه رزمندگان از پل نو آمدند و خرمشهر را قبل از ساعت ۱۰ صبح آزاد کردند و رادیو اعلام کرد خرمشهر آزاد شد.

مهندس چمران یادآور شد: صدام یک دژ محکم در خرمشهر ساخته بود و خبرنگارانی آورده بود که می‌گفتند ایرانی‌ها نمی‌توانند این دژ خطوط را بشکنند. اما خدا خواست که خرمشهر آزاد شود. نزدیک ۲۰ هزار عراقی اسیر شدند تا ابهت دشمن شکسته شود و آمریکا و اسرائیل متوجه شدند که نمی توانند کاری از پیش ببرند و جمهوری اسلامی تثبیت شد. دیدگاه دنیا نسبت به جمهوری اسلامی تغییر کرد و فهمیدند ایران به تنهایی در برابر دنیا موفق شده است. ۳۰ میلیارد دلار به عراق کمک شده بود و کمک‌های سیاسی کنارش بود ولی خرمشهر آزاد شد. بعد از ۳ روز عراق اعتراف به عقب نشینی کرد.

وی درباره شیطنت‌های آمریکا در منطقه قبل و بعد از دوران دفاع مقدس تصریح کرد: آمریکا که پای داعش را به منطقه باز کرد، اکنون در حال افول است. برخی در کشور موفقیت‌های کشور ما را نمی بینند و به شهدایی مانند شهید فخری‌زاده توجه ندارند. این شهدا کارهایی بزرگی از خودشان به یادگار گذاشتند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به اینکه در اهواز نان برای خوردن نبود و روزی ۵ هزار نان از مهرآباد جنوبی با هواپیما به اهواز برده می‌شد، ولی شهید چمران ستاد جنگ‌های نامنظم را طراحی کرد و پل و خمپاره ۶۰ ساخت. نفربر و زیردریایی ساخته شد که در باغ موزه دفاع مقدس قرار دارد. این ها حرکت‌هایی بود که با شهید محسن فخری‌زاده ادامه پیدا کرد و حالا ناوگان دریایی ما به آمریکایی‌ها اجازه نفوذ در خلیج‌فارس نمی‌دهند. این دستاوردها موجب حسد و دشمنی دشمنان ما شده است. ما به دنبال سلاح اتمی نبوده و نیستیم ولی می‌خواهیم در زمینه انرژی هسته‌ای و کاربردهای صلح‌آمیز آن پیشرفت کنیم.

مهندس چمران، در ادامه افزود: مانند علوم پزشکی که پیشرفت کرده‌ایم. روزگاری از هند پزشک می‌آوردیم ولی حالا دانشجویان هندی در دانشگاه ما هستند.

وی به شهادت سربازان ایرانی در مرز سراوان اشاره کرد و یاد شهدا را گرامی دانست و تاکید کرد: این یادآوری باید در عمل و در علم و جهاد تبیین، انجام شود.

سردار خسرو عروج، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سردار خسرو عروج، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در آیین اختتامیه گفت: علوم جنگی برای حفظ جان انسان‌ها مهم است. در اسنادی که منتشر شده و در روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز آمده، گفته شده به ایران هزار به یک حمله شده است. امام(ره) فرمودند؛ ما ماهیت جنگ را به دلیل نقص خودمان نمی‌توانیم منتشر کنیم ولی با این جوان‌های رزمنده می‌توانیم خدا را بشناسیم. با این رزمندگان می‌توان به دین خدا امیدوار شد. این رزمندگان چیزی برای خودشان نمی‌خواهند. با این رزمندگان، خرمشهر آزاد شد.

بنا به این گزارش، در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر « قصه عشاق »، برگزیدگان این دوره از جشنواره تقدیر شدند.

گفتنی است، در پایان آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر « قصه عشاق »، از کتاب گمنام در قله‌ها (برشی تحلیلی از خاطرات شهید احمدرضا احدی) رونمایی شد.

اسامی برگزیدگان نخستین جشنواره ملی شعر « قصه عشاق »

وحید گلوی عضو هیئت علمی در بخش شعر کلاسیک رتبه اول / فرشته گل‌سرخی – عضو هیئت علمی در بخش شعر کلاسیک رتبه دوم/ مرضیه رحیم‌ کارمند در بخش شعر کلاسیک آزاد شایسته تقدیر/ محمد‌حسین مهدویان کارمند در بخش شعر مقاومت‌نو شایسته تقدیر / معصومه مرادی دانشجو در بخش مقاومت شعر نو رتبه اول / فهیمه حدیدی دانشجو در بخش مقاومت شعرنو رتبه دوم /  فاطمه بیرانوند بخش مقاومت شعرنو رتبه سوم / زهرا شعبانی دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه اول /  مصطفی توفیقی دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه دوم /  علی مردانی دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه سوم /  عاطفه جوشقانیان دانشجو در بخش آزاد شعر کلاسیک رتبه سوم / اکرم هاشمی دانشجو در بخش مقاومت شعر کلاسیک رتبه اول / صالح رحیمی بافقی در بخش آزاد شعرنو رتبه دوم /  اسماعیل محمدپور دانشجو در بخش مقاومت شعرکلاسیک رتبه دوم /  یوسف علیپور دانشجو در بخش آزاد شعر نو رتبه سوم/  فاطمه سلیمان‌پور دانشجو در بخش مقاومت شعر کلاسیک رتبه سوم/  فاطمه حلیمیان دانشجو در بخش مقاومت شعر کلاسیک رتبه سوم

خبرنگار: کوروش جم

آلبوم عکس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.