به گزارش تیتر داغ؛ خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، احمد احمدی صدر در نشستی صمیمی که در ادامه برنامه های روز جهانی مقابله با کار کودک با مدیران موسسات غیر دولتی فعال در ۳۰ مرکز پرتو شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: کودکانی که در چتر حمایت خود قرار می‌دهید، صرفا یک کودک با لباس مندرس و محروم نیست؛ بلکه طبق فرموده خداوند متعال خلیفه الله است که شما دست او را می گیرید و از سیاهی فقر به آسمان می برید.

وی عنوان کرد : براساس آخرین آمار استنتاجی تعداد کل کودکان آسیب دیده و در معرض آسیب در مراکز پرتو و مدارس صبح رویش ۶هزار و ۷۰۹ نفر است که از این تعداد، سهم کودک کار پنج هزار و ۵۴۱ نفر است و این آمار دال بر ایفای نقش شهرداری تهران در تامین زیرساخت ها و حمایت از کودکان کار است.

 

بیش از ۸۰ درصد کودکان کار را اتباع و عمدتا افغان تشکیل می دهند

احمدی صدر افزود: براساس اذعان پلیس، بهزیستی و سایر مراکز آماری و وزارت کشور، بیش از ۸۰ درصد کودکان کار را اتباع و عمدتا افغان تشکیل می دهند. مدعیان حقوق بشر با به راه انداختن جنگ و کشتار و نابودی زیرساخت های کشور همسایه، باعث شدند کودکان افغان به جایی امن به نام ایران پناه بیاورند؛ در حالی که مدعیان حقوق بشر چشم بر وضعیت این ها بسته و ایران را متهم می کنند که حقوق کودکان کار را رعایت نمی کند، اما ما دلمان برای کودکان کار و خیابان که گرفتار شده اند، می تپد حتی اگر اتباع باشند.

احمدی صدر گفت: شهرداری وظیفه خود را در تامین زیرساخت ها که در اختیار سازمان بهزیستی قرار داده است و همچنین با راه اندازی بیش از ۳۰ مرکز پرتو و مدرسه در جذب و حمایت این کودکان طی سال ها خدمت ارایه کرده است، اما زمینه سازی لازم برای توانمندسازی و ساماندهی این کودکان توسط سازمان های متولی مهم است.

وی با اشاره به طرح های قبلی عنوان کرد: ما نباید این کودکان را با قوه قهریه و دست بند جمع آوری و ساماندهی کنیم؛ چرا که جای این دستبند سال ها روی شخصیت و هویت این افراد می ماند، جایگاه قوه قهریه در این مساله دستگیری سر شبکه ها و استثمارگران این کودکان است که باید جمع آوری شوند.

احمدی صدر درباره جمع آوری کودکان کار از سطح معابر گفت: قرار نیست پلیسی برخورد شود، مخالف ۱۰۰ درصد جمع آوری کودکان کار از معابر و چهارراه‌ها به صورت پلیسی هستیم.

وی ادامه داد: این کودکان شخصیت دارند و نان آوران خانواده خود هستند و به هر دلیلی چه به اجبار و چه خود خواسته برای رزق خانواده خود آمده اند.

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، افزود: هدف نهایی ما توانمند سازی این کودکان و خانواده های آنان از طریق آموزش و حرفه آموزی است تا توانمند شوند و در مسیر توسعه و شکوفایی استعداد خود قرار گیرند.

دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران از راه اندازی ۲ مرکز توانمند سازی کودکان کار در تهران تا پایان سال خبر داد و افزود: یکی از مراکز تا چند ماه آتی در جنوب غرب تهران با گنجایش بیش از ۲ هزار نفر آغاز به کار می کند و مرکز دیگر در جنوب شرق تهران تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: تمام مراکزی که در حوزه کودکان کار فعالیت می کنند می توانند با معرفی کودکان تحت پوشش خود به این مجموعه ها از امکانات آن برخوردار شوند.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: ما یک نهاد عمومی غیر دولتی هستیم و مشی و اراده ما این است که سامان و راهبری مسائل اجتماعی به ویژه آسیب های اجتماعی را به مردم واگذار کنیم.

وی ادامه داد: مشکل کودکان کار با NGO ها و گروه‌های جهادی و تمامی دلسوزانی که خالصانه و صادقانه و بدون چشم داشت به وسط میدان آمده اند و سال ها زحمت و تلاش را در عرصه عمل نهاده اند، برطرف خواهد شد و حاکمیت، سازمان ها و ارگان های دولتی باید در کنار اینها بایستد.

احمدی صدر گفت: مراکز پرتو را باید حمایت کرد نه اینکه در کارشان خللی ایجاد کرد؛ در حالی که NGO ها و افراد فعال در این راه از خود، خانواده و سلامتی شان گذشته اند، جان خود و عزیزانشان را در برای کمک به این کودکان فدا کرده اند، نیازمند یاری و حمایت سازمان ها و نهادهای دولتی و حاکمیتی هستند.

منبع: سازمان رفاه