روف گاردن یا بام سبز فضاهای سبز در سطوح بالای منازل مسکونی، صنعتی و تجاری هستند که برای تفریح، زمین بازی، سایه و سرپناه، صرف غذا، کنترل دما، بهبود معماری، ایجاد محیط زندگی مناسب برای پرندگان و یا طراحی استفاده می شوند.

چنین بخش‌هایی در اندازه‌های بزرگ قادر هستند بر آب و هوا و محیط زیست یک قسمت تاثیر گذاشته و به بهبودی کمک کنند.

در واقع روف گاردن به فضای سبزی مانند باغ طراحی شده و مورد استفاده در پشت بام ساختمان اطلاق می شود. حال این روف گاردن را می توان در پشت بام ساختمان ساخت و یا در پشت بام حیاط و تراس استفاده کرد. اما نکته مهم وجود منطقه‌ای از جهان است که در آن مزارع یا باغ‌ها الگوبرداری می‌شود و گیاهان مختلف به کمک هنر دکوراسیون داخلی کاشته و خلق می‌شوند.

دلایل استفاده از روف گاردن

برخلاف بام های قدیمی، روف گاردن با جذب گرما به جای انعکاس آن و حذف عایق طبیعی از ساختمان ها، هزینه های انرژی را کاهش می دهند.

باغ های روی پشت بام با کاهش تقاضا برای تهویه مطبوع، تولید آلاینده های آب و هوایی و انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهند.

بام های سبز به کاهش اثر جزیره گرمایی شهری کمک می کنند، شرایطی که در آن مناطق شهری گرما را جذب کرده و ساعت ها پس از غروب خورشید آن را حفظ می کنند.

گیاهان روف گاردن ذرات را از هوا حذف می کنند، اکسیژن ایجاد می کنند و سایه ایجاد می کنند. همچنین، بام‌های سبز می‌توانند تا دو برابر بیشتر از بام‌های سنتی از آب و هوا در برابر گرمای شدید محافظت کنند.

یکی دیگر از مزیت های روف گاردن توانایی آنها در کاهش رواناب سطحی در مناطق شهری است. به دلیل سخت بودن سطح پشت بام ها و خیابان ها در شهرها، میزان و دبی فاضلاب های سطحی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و منبع اصلی سیل و آلودگی در سراسر جهان محسوب می شود.

طراحی روف گاردن

روش مدولار پرتابل روش استاندارد دنیاست، استفاده از روش مدولار پرتابل برای بررسی سقف کمترین آسیب را به سطح و عایق سقف شما وارد می کند. صرف نظر از سطح سقف شما. از طرفی از آنجایی که به صورت پیش ساخته می باشد، نسبت به سایر روش های اجرایی از سرعت اجرای بالاتری برخوردار است.

اجرای روف گاردن به صورت پرتابل و مدولار روشی است که بدون نیاز به زیرسازی بر روی هر سقف یا بالکن و هر نوع بام سبزی قابل نصب است.

به این ترتیب قسمت های پیش ساخته توسط گیاهان مختلف از جمله گیاهان پوششی و انواع گیاهان استفاده می شود. از آنجایی که تمامی مصالح بام سبز روی پشت بام چک شده و قابل حمل بوده و ربطی به سقف بالا ندارد، لذا با توجه به وزن آن ها کالاهای حیاتی دیده می شود.

مزایای روف گاردن

با طراحی چنین فضایی در محیط مسکونی، علاوه بر گسترش فضای سبز، می تواند به بهبود کیفیت هوا نیز کمک کند. به این ترتیب گیاهان اکسیژن بیشتری تولید می کنند و میزان دی اکسید کربن موجود در هوا کاهش می یابد. پس از آن از میزان آلودگی هوا کاسته می شود و دمای هوای شهرها به نوعی کنترل می شود.

یکی از مهمترین موهبت ها ورود طبیعت به زندگی شهرهاست که نتیجه آن زیبایی منظر شهر است. همچنین با استفاده از محوطه روف گاردن می توان از هدررفت آب باران جلوگیری کرد و به جای پرتاب شدن آب باران به زمین باعث رشد گیاهان می شود.

روف گاردن

گیاهان روی پشت بام به عنوان عایق در برابر گرما و سرما عمل می کنند. به این ترتیب زمانی که هوا گرم است از انتقال گرما به داخل ساختمان جلوگیری می کند و در مصرف انرژی خورشیدی به طور موثر صرفه جویی می شود. علاوه بر این، وجود بام سبز می تواند به عنوان عایق برای انتقال صدا نیز عمل کند.

از دیگر مزایای روف گاردن می توان به مواردی چون محیط کارآمدتر و ایجاد مزایا در محیط های شهری، افزایش بهره وری انرژی، توسعه پایدار منطقه، محیط زیست پایدار، بهبود کیفیت بصری، برنامه ریزی شهری، کاهش آلودگی هوا اشاره کرد. بار گرمایش و سرمایش، حفاظت از منابع آب. .

روف گاردن منجر به محدودیت اشکال مربع برای ایجاد یک محیط سبز شد. برای مثال اگر در طراحی و اجرای ویلا با کمبود فضا مواجه هستید، می توانید با کمک سقف فضای سبز ایجاد کنید. البته نیازی به طراحی و اجرای روف گاردن خود در ساختمان آماده و پیش ساخته ندارید. بسته به ساختار و پتانسیل سقف، ممکن است بتوانید تعمیرات جزئی سقف را انجام دهید حتی اگر ساختمان شما چندین سال قدمت داشته باشد. مالک فضای سبز خود باشید.