سرطان خون یکی از مشکلاتی است که امروزه گریبان گیر بسیاری بوده و هیچ یک از مردم از خطر آن به دور نخواهند بود و به همین دلیل بهتر است با علائم و همچنین راه های درمان آن آشنایی داشته باشند تا بتوانند در صورت مشاهده هر یک از علائم، نسبت به درمان اقدام کنند. در ادامه با ما باشید تا به بررسی دقیق علائم هر یک از انواع سرطان ها و راه های درمان آن بپردازیم:

سرطان خون

امروزی یکی از کشنده ترین بیماری هایی که هر ساله جان خیل عظیمی از مردمان را می گیرد سرطان خون می باشد که عوامل متعددی سبب ابتلا به این بیماری می شود و باید با این عوامل آشنایی داشته و خود را در معرض آنها قرار ندهید. سرطان خود را می توان به انواع مختلفی دسته بندی نمود که هر یک از آنها بر عملکرد و تولید سلول های خونی تاثیر خواهند گذاشت. اغلب سرطان های خونی در مغز استخوان ها شروع به رشد کردن می کنند. سلول های بنیادی که در مغز استخوان قرار گرفته اند به سه نوع سلول های سفید خون، سلول های قرمز خون و پلاکت ها دسته بندی می شوند.

سرطان خون در اغلب مواقع سبب خواهد شد که فرآیند تولید سلول های خونی با مشکل مواجه شود و به همین دلیل مغز استخوان آغاز به تولید کنترل نشده سلول های خونی کرده و متابولیسم خونی بدن را به هم خواهد زد. سلول های سرطانی که توسط مغز استخوان تولید می شوند سبب خواهند شد که بدن عملکرد ضعیفی در مبارزه با عفونت ها داشته و خونریزی شدیدی داشته باشد.

 

سرطان خون به انواع مختلفی دسته بندی می شود که هر یک از انواع آن ویژگی های منحصر به فرد خود را خواهند داشت. در حالت کلی سرطان خون را می توان به انواع زیر دسته بندی نمود:

سرطان خون لوسمی یا لوکمی: این نوع سرطان خون به نوعی از سرطان هایی گفته می شود که در درون مغز استخوان رخ می دهد. لوسمی از نظر لغوی به معنی خون سفید می باشد و به همین دلیل این سرطان سبب تولید غیرطبیعی سلول های خونی سفید می شود. سرطان لوسمی یکی از سرطان های رایج ۴ گانه در کودکان می باشد. این سلول ها توانایی مقابله با عفونت ها را نداشته و همچنین توانایی مغز استخوان را به صورت چشمگیری کاهش خواهد داد و به همین دلیل تولید سلول های قرمز خون و همچنین پلاکت ها نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

سرطان خون لنفومی: همانطور که از نام این نوع سرطان پیداست، هدف آن سیستم لنفاوی بدن می باشد. وظیفه سیستم لنفاوی دفع مایعات اضافی از بدن می باشد و گلبول های سفید نیز تولید می کند. لنفوسیت ها به نوعی از گلبول های سفید تلقی می شود که وظیفه محافظت از بدن را دارند و با انواع عفونت ها مبارزه کرده و سلامت بدن را تضمین خواهند کرد اما در صورت ابتلا به سرطان لنفومی عملکرد این سیستم دچار اختلال شده و در نتیجه ایمنی بدن با مشکل مواجه خواهد شد.

سرطان خون میلوما: هدف سرطان میلوما سلول های پلاسما خون می باشد که به صورت مستقیم تولید آنتی بادی را در بدن متوقف خواهد کرد و در نتیجه ایمنی بدن در برابر انواع عفونت ها ضعیف تر شده و بدن حساسیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

سرطان خون لوسمی

سرطان خون لوسمی

سرطان لوسمی یکی از رایج ترین انواع سرطان های خون می باشد که به صورت مستقیم مغز استخوان را هدف قرار داده و سبب اختلال در تولید سلول های سفید خون خواهد شد. این سرطان اغلب در کودکان مشاهده می شود و سلول های خون که در بدن هر فردی بیش از میلیارد ها بوده را هدف قرار می دهند. سلول های سفید خون وظیفه محافظت از بدن را دارند و به همین دلیل در صورت ابتلا به سرطان خون امکان مقابله آنها با عفونت ها وجود نداشته و همچنیبن مغزاستخوان نیز برای تولید گلبول های سفید با مشکل مواجه خواهد شد.

سرطان خون لوسمی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بدنی می شود که سرطان لوسمی مزمن به نوعی از سرطان ها گفته می شود که سرعت پیشرفت آن پایین تر بوده و آرام آرام بر سلول های خونی بدن تاثیر خواهد گذاشت. لوسمی حاد نیز به نوعی از سرطان ها گفته می شود که سرعت آن بسیار بیشتر بوده و در مدت کوتاهی سلول های بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد و به همین دلیل باید در مدت زمان سریع تری نسبت به درمان آن اقدام کنید.

لوسمی به دو دسته دیگر با نام های لوسمی لنفوسیتی و لوسمی میلوئیدی نیز دسته بندی می شود. لوسمی لنفوسیتی سبب رشد غیر طبیعی در سلول های مغز استخوان خواهد شد. نوع میلوئیدی سرطان نیز سلول های قرمز، سفید و همچنین پلاکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد و به همین دلیل این سرطان را می توان به ۴ نوع زیر دسته بندی کرد:

–         لوسمی لنفوسیتی حاد

–         لوسمی لنفوسیتی مزمن

–         لوسمی میلوئیدی حاد

–         لوسمی میلوئیدی مزمن

سرطان لوسمی در سنین مختلف بر افراد تاثیر خواهد گذاشت و معمولا نوع ۱ و ۳ آن بیشتر بر کودکان تاثیر گذاشته و نوع ۱ و ۴ میان بزرگسالان رایج می باشد.

علائم سرطان لوسمی

علائم سرطان لوسمی

فردی که تازه به سرطان لوسمی مبتلا شده باشد شاید در همان ابتدا متوجه آن نشود با گذشت زمان و پیشرفت سرطان است که لوسمی خود را نشان خواهد داد. از جمله مهمترین علائم آن نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         خونریزی و ایجاد کبودی و خونریزی معمولی نبوده و به صورت حاد مشاهده خواهد شد.

–         کم خونی

–         عدم توانایی بدن برای مقابله با عفونت ها و انواع بیماری های مشابه عفونتی

–         ورم کردن غده های لنفاوی

–         ایجاد ناراحتی و ورم در شکم

–         کاهش چشمگیر وزن بدن

–         احساس درد در مفاصل و استخوان های بدن

–         داشتن علائم مشابه به سرماخوردگی از قبیل: تب، تعریق شبانه و…

–         احساس ضعف و خستگی

–         خونریزی لثه و یا ورم کردن آنها

–         تورم در کبد و طحال

آشنایی با مواردی که خطر ابتلا به سرطان لوسمی را افزایش خواهد داد

با اینکه هنوز هم که هنوز است نمی توان یک دلیل خاص برای ایجاد سرطان در نظر گرفت اما پزشکان و متخصصان بر این عقیده هستند که عوامل زیر خطر مبتلا شدن به سرطان لوسمی را افزایش خواهند داد:

–         قرار گرفتن زیاد در معرض انواع اشعه ها

–         قرار گرفتن پی در پی در برابر مواد شیمیایی نظیر بنزین

–         سندرم داون

–         شیمی درمانی

–         دلایل ارثی سرطان

–         کشیدن سیگار

درمان سرطان خون لوسمی

نحوه تشخیص و درمان سرطان خون لوسمی

به احتمال زیاد در صورت مراجعه به پزشک برایتان آزمایش کامل خون تجویز خواهد شد چرا که اصلی ترین مدرک ابتلا به سرطان در خون مشاهده خواهد شد. چنانچه در آزمایش تعداد زیادی سلول سفید مشاهده شده و میزان گلبول های قرمز و پلاکت در خون کم باشد فرد به سرطان مبتلا شده است. در صورتی که نتیجه آزمایش شما مثبت باشد پزشکان یک آزمایش دیگر برای بافت استخوان درخواست خواهند کرد که این آزمایش می تواند نوع سرطان را مشخص سازد.

برای درمان سرطان خون لوسمی سن فرد نیز تاثیر گذار خواهد بود و هر پزشکی نیز ممکن است برای درمان روش های مختلفی را پیشنهاد دهد و از جمله روش های ترکیبی درمان می توان به: شیمی درمانی، رادیوتراپی، درمان بیولوژیکی، پیوند سلول های بنیادی و … اشاره کرد. در صورتی که فرد به لوسمی حاد مبتلا شده باشد باید سریعا نسبت به درمان آن اقدام شود و به همین دلیل از شیمی درمانی استفاده می شود.

سرطان خون لنفومی

در حالت کلی بیش از نصف افرادی که به سرطان مبتلا شده اند از نوع سرطان لنفومی هستند و اغلب سرطان ها نیز وابسته به آن خواهند بود. سیستم لنفاوی در گردن، ران، زیر بغل، شکم و قفسه سینه موجود خواهد بود و وظیفه آن دفع مایعات اضافی از بدن می باشد و البته سلول های ایمنی بدن نیز توسط این غدد تولید می شوند. لنفوسیت ها به نوعی از گلبول های سفید گفته می شود که با عفونت های بدن مبارزه می کنند و در صورتی که سلول های لنفاوی افزایش یابد در سیستم ایمنی بدن اختلالات بسیاری ایجاد خواهد شد.

این نوع سرطان نیز به دو نوع هوچکین و غیر هوچکین دسته بندی می شود و باید بدانید که حدود ۱۲ درصد از افراد مبتلا به سرطان خون لنفومی به نوع هوچیکی آن مبتلا هستند.

 

علائم سرطان لنفومی

در صورتی که موارد زیر را در بدن خود مشاهده کردید بهتر است برای گرفتن آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید:

–         مشاهده تورم در غدد لنفاوی زیر بغل، ران و گردن

–         احساس تب شدید

–         خستگی و ضعف

–         کاهش وزن یهویی و بدون توجیه

–         عرق کردن

–         خارش در پوست و کهیر زدن

–         مشکل در تنفس و درد در بخش های قفسه سینه

پیشگیری از ابتلا به سرطان لنفومی

برای سرطان لنفومی نیز نمی توان یک دلیل خاص در نظر گرفت اما با رعایت کردن مواردی می توانید خطر ابتلا به این نوع سرطان را کاهش دهید:

–         افزایش سن

–         افراد سفید پوست و به ویژه مرد ها بیشتر در معرض این سرطان هستند.

–         کنترل ابتلا به بیماری های خود ایمنی

–         ابتلا به بیماری ایدز سبب افزایش احتمال مبتلا شدن به سرطان لنفومی خواهد شد.

–         رژیم غذایی مملو از چربی و گوشت

–         قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و سموم شیمیایی

راه های تشخیص و درمان سرطان خون لنفومی

راه های تشخیص و درمان سرطان خون لنفومی

برای اینکه بتوان مبتلا شدن به سرطان خون لنفومی را تشخیص داد باید حتما به پزشک مراجعه نمود و پزشکان ابتدا باید یک نمونه از غدد لنفاوی برداشته و آزمایش های بیشتری بر روی آن انجام دهند. برای میزان پخش شدن این سرطان نیز آزمایش هایی انجام خواهد شد. پس از اینکه بعد از انجام دادن آزمایش ها نتیجه مثبت باشد درمان و راه های درمانی توسط پزشک ارائه خواهد شد.

خوشبختانه سرطان لنفومی یکی از سرطان هایی می باشد که امکان درمان آن وجود خواهد داشت و از جمله روش های درمان آن می توان به شیمی درمانی، رادیوتراپی، پیوند سلول های بنیادی و درمان بیولوژیکی اشاره کرد.

سرطان خون میلوما

این نوع سرطان بر سلول های پلاسمای خون تاثیر خواهند گذاشت و سلول های پلاسما به نوعی از سلول ها گفته می شوند که سفید بوده و آنتی بادی های ضد بیماری و عفونت از آنها ترشح می شود. سلول های سرطانی میلوما از تولید آنتی بادی ها توسط سلول های سالم جلوگیری خواهند کرد و در نتیجه فعالیت بدن دچار اختلال خواهد شد. بالا رفتن میزان آنتی بادی های غیر طبیعی در سطح بدن می تواند به بافت کلیه ها آسیب وارد کند و علاوه بر آن افزایش سلول های میلوما سبب ایجاد اختلال در تولید سلول های سفید و قرمز خواهد شد و علاوه بر آن سلول های میلوما سبب آسیب دیدن بافت استخوان ها و همچنین ضعیف تر کردن آنها خواهد شد.

علائم سرطان میلوما

سرطان میلوما علائم و نشانه هایی خواهد داشت و این علائم از قبیل زیر خواهند بود:

–         مشاهده کلسیم زیاد در خون

–         کم خونی

–         عدم امکان مقابله با عفونت ها

–         نارسایی کلیه

–         احساس درد ، ورم و شکستگی و همچنین پوکی در استخوانها

–         مشاهده پروتئین زیاد در ادرار و خون

–         کاهش چشمگیر و غیر طبیعی وزن

عوامل افزایش دهنده امکان ابتلا به سرطان خون میلوما

برای سرطان میلوما نیز به مانند سایر انواع سرطان ها دلیل خاصی کشف نشده است اما به نظر می رسد که با رعایت کردن موارد زیر می توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید:

–         این سرطان در آفریقا و آمریکا بیشتر شایع بوده و افرادی که تابعیت این مناطق دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

–         افراد بالای ۵۰ سال

–         مردان بیشتر از زنان خطر ابتلا به این سرطان را دارند

–         چاق بودن

–         قرار گرفتن زیاد در برابر رادیواکتیو

–         قرار گرفتن زیاد در مواد پتروشیمی

درمان سرطان خون میلوما

درمان سرطان خون میلوما

برای درمان سرطان خون میلوما راه های مختلفی پیش رو خواهید داشت و با این روش ها می توانید سرعت رشد کردن سلول های سرطانی را کاهش داده و به حفظ سلامت بدن خود کمک کنید. با روش های درمانی سرطان میلوما همچنین می توانید درد استخوان ها، خستگی و بسیاری از دیگر علایم بیماری را کاهش دهید. برای کلیه افراد مبتلا به این نوع سرطان یک روش درمان وجود نداشته و بستگی به شرایط سنی و سلامت جسمی روش های مختلفی برای درمان وجود خواهد داشت. از جمله روش های درمانی برای سرطان خون میلوما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         شیمی درمانی

–         داروهای کم خونی

–         تنظیم کننده های سیستم ایمنی بدن

–         رادیوتراپی

–         پیوند سلول های بنیادی

علائمی که در صورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کنید:

تورم گردن و صورت:

در صورتی که ریه شما مورد حمله سلول های سرطانی قرار بگیرد در ناحیه صورت، بازو ها و قسمت بالایی سینه شاهد تورم خواهیم بود.

ضعف عضلات:

در صورتی که انجام دادن کار های بزرگ برایتان خسته کننده است و نمی توانید از تخت خواب خودتان دل بکنید امکان ابتلا به سرطان وجود خواهد داشت.

کاهش اشتها:

کاهش اشتها به صورت کاملا طبیعی نیز امکان پذیر خواهد بود اما در صورتی که به مدت طولانی اشتها به غذا نداشته باشید باید به پزشک مراجعه کنید.

تغییرات پوستی:

در صورتی که شاهد ایجاد رنگ، خال، لکه های جدید و یا تغییر شکل و اندازه پوست شدید باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید و معمولا لکه هایی که شکل متفاوت تری دارند معمولا یکی از عوامل سرطان خواهند بود.

خونریزی غیرطبیعی:

خونریزی در هر نقطه بدن از جمله: دهان، انتهای روده، واژن، مجرای ادرار و… موضوعی قابل تامل خواهد بود و باید حتما به پزشک مراجعه شود.

کاهش وزن ناگهانی:

کاهش وزن ناگهانی از جمله عوامل نشان دهنده سرطان معده خواهد بود و تشخیص این سرطان در اوایل کار دشواری خواهد بود و در برخی مواقع مشاهده شده که سلول های سرطانی از بافت اولیه خود جدا شده و از راه جریان خون و یا لنفاوی به دیگر اعضای بدن منتقل شده اند که این امر سبب ایجاد یک کانون سرطانی جدید شده و فرد را بیشتر در معرض خطر قرار خواهد داد.

خستگی:

ضعف و خستگی باید با خواب کنترل شود و در صورتی که ضعف و خستگی شما با خواب کنترل نشود باید حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید.

وجود توده:

توده های موجود در بدن هرچند که بسیار کوچک باشند از جمله علائم سرطان خون خواهند بود و باید حتما مورد بررسی قرار گیرند و معمولا غده های موجود در بیضه و پستان از جمله علائم اصلی سرطان خواهند بود.

سرفه های شدید:

سرفه های طولانی مدت از جمله خطرات جدی برای سلامت فرد خواهند بود و سرفه معمولا در مواقعی اتفاق می افتد که در دستگاه تنفسی فرد مشکلاتی ایجاد شده باشد و در صورتی که به همراه سرفه خونریزی نیز مشاهده شود باید سریعتر مورد بررسی قرار گیرد.

نفخ: نفخ یک روزه مشکلی نخواهد داشت اما در صورتی که ادامه یابد امکان ایجاد مشکلاتی وجود خواهد داشت و در صورت مشاهده نفخ شکم و درد لگن، ورم کردن روده ها و همچنین احساس کردن پر بودن شکم از نشانه های نامناسب خواهند بود و این نشانه ها ممکن است خبر دهنده سرطان معده باشند.