تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 خرداد 1403 - 14:06
کد خبر : 120363

الله ‌یاری، در نشست خبری نخستین همایش بین‌المللی شعر خدمت تا شهادت، بیان کرد:

شهرستان رباط کریم در حوزه فرهنگ و هنر پتانسیل و ظرفیت بالایی دارد

شهرستان رباط کریم در حوزه فرهنگ و هنر پتانسیل و ظرفیت بالایی دارد
تیتر داغ: نخستین همایش بین‌المللی شعر «خدمت تا شهادت»، به همت مرکز آفرینش ادبی حوزه هنری و با همکاری شهرداری رباط کریم برگزار می‌شود.

شهردار شهرستان رباط کریم گفت: پروردگار را شاکر هستیم که رهبری اشراف و علاقه خاصی به حوزه فرهنگ و هنر دارند و ادبیات و شعر و موسیقی را می‌شناسند و این امر از نگاه بزرگ این پیر فرزانه است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی – اجتماعی سایت خبری تحلیلی تیتر داغ، نشست خبری نخستین همایش بین‌المللی شعر خدمت تا شهادت(ویژه پاسداشت شهید آیت الله رئیسی و دیگرشهدای خدمت)، صبح امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ماه ۱۴۰۳، با حضور حمیدرضا الله ‌یاری شهردار شهرستان رباط کریم، میلاد عرفانیان مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و دبیر علمی نخستین همایش و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن زنده یاد طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار شد.

حمیدرضا الله ‌یاری شهردار شهرستان رباط کریم

حمیدرضا الله ‌یاری، شهردار شهرستان رباط کریم، در ابتدای این نشست خبری گفت: این نخستین همایش بین‌المللی شعر «خدمت تا شهادت» است که به همت مرکز آفرینش ادبی حوزه هنری و با همکاری شهرداری رباط کریم برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این همایش در محورهای، سیدشهیدان خدمت آیت‌الله رئیسی، شهید حسین امیرعبداللهیان، شهید آیت‌الله آل هاشم، شهید مالک رحمتی و دیگر شهیدان خدمت و در مکتب خادمان و شهیدان جمهور؛ مکتب کار جهادی و بی‌منت برای خدا و مردم؛ تشییع تاریخی شهید جمهور و دیگر شهیدان خدمت برگزار می‌شود.

شهردار شهرستان رباط کریم، با اشاره به پتانسیل و ظرفیت شهرستان رباط کریم در حوزه فرهنگ و هنر اعلام کرد: پیش از برنامه‌ریزی برای این همایش می‌خواستیم جشنواره شعر وعده صادق را پیش ببریم که به اعتقاد همه نظریه‌پردازان، جغرافیای سیاسی منطقه را تغییر داد؛ اما بخاطر اتفاق تلخ شهادت رئیس جمهور و همراهانشان همایش شعر «خدمت تا شهادت» را در اولویت قرار دادیم و بعد آن هم حتماً همایش‌هایی از این دست خواهیم داشت و در برنامه بعد همایش «وعده صادق» را برگزار می‌کنیم.

الله ‌یاری، افزود: این همایش در ۷ محور و ۳ بخش طراحی شده و تا امروز ۵۰۰ اثر به ثبت رسیده که شامل آثار شاخص از شاعران ملی، بین‌المللی و شاعران شهرستان رباط کریم است.

شهردار شهرستان رباط کریم، با اشاره به نگاه رهبر انقلاب به فرهنگ و هنر گفت: خدا را شاکر هستیم که رهبری اشراف و علاقه خاصی به حوزه فرهنگ و هنر دارند و ادبیات و شعر و موسیقی را می‌شناسند و این امر از نگاه بزرگ این پیر فرزانه است.

میلاد عرفان‌پور مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری

میلاد عرفان‌پور، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، در ادامه این نشست خبری گفت: ایامی که پشت سر گذاشتیم برهه مهمی برای ملت ایران بوده است. از خبر سهمگین حادثه‌ای که برای آیت الله رئیسی و همراهانشان رخ داد، تا نزدیک شدن به اتفاق بزرگ انتخابات، همه و همه از رویدادهایی است که شاید اگر ملتی این پشتوانه فرهنگی، عزت و اقتدار را نداشت در این دوره کم می‌آورد و خود را می‌باخت و حتی تصور فردا برایش دشوار می‌شد.

وی با قرائت غزل تازه سروده خود که با حال و هوای ایران امروز همخوانی داشت، گفت: افتخار داریم در مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری از جهت کیفیت‌بخشی برنامه‌های ادبی از نهادها و ارگان‌ها استفاده کنیم. در این کار همت اصلی با شهرداری رباط کریم است و ما هم در حوزه هنری به کمک دوستان تلاش کردیم تا نقش یاری‌گر و ناظر فنی و تخصصی را باشیم.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، ادامه داد: همایش شعر «خدمت تا شهادت»، اولین رویداد مهمی است که در حوزه ادبی در حال برگزاری است و روایت شهیدان خدمت و شهید جمهور را به زبان شعر پیگیری می‌کند.

عرفان‌پور، بیان داشت: ما در فضای فرهنگی کشور دو گونه رویداد ادبی فراخوان‌محور می‌توانیم داشته باشیم. گونه اول همایش و جشنواره‌هایی است که بهانه‌ای برای تولید آثار ادبی می‌شود و با هدف خلق اثر در یک موضوع برگزار می‌شود؛ اما در گونه دوم پس از این که شاعران بدون فراخوان یا انگیزه بیرونی و شرکت در یک جشنواره یا رویداد، دست به خلق اثر می‌زنند، همایشی برای پاسداشت این جریان برگزار می‌شود.که همایش ما از این قِسم دوم است. در موضوع شهادت آیت‌الله رئیسی و هیأت همراه وی اشعار به این شکل سروده شد و سرایش‌ها از شب حادثه آغاز شد به طوری که حتی برخی اشعار شکل دعاگونه دارند یا به تحلیل این اتفاق و آرزوی سلامتی این عزیزان پرداخته‌اند. در روز اعلام خبر شهادت هم شعرهای زیادی سروده شد به طوری که شاید فکر نمی‌کردیم طوفانی در دل شاعران رخ دهد و صدها شعر سروده شود.

وی در ادامه گفت: ما در همایش «خدمت تا شهادت» رویداد برگزار نمی‌کنیم تا اثری خلق شود بلکه همایش برای قدردانی و تجمیع و انتشار آثار برجسته‌ای که به همت شاعران به صورت خودجوش خلق شده، برگزار می‌شود.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، پیرامون معایب و مزایای رویدادهای ادبی گفت: از مزایای رویدادها انگیزه‌بخشی برای خلق اثر در موضوعات مغفول مانده، رونق‌دهی به شعر، تجلیل از شعرهای شایسته و شناسایی استعدادها است و از معایب این همایش‌ها، این است که از دل چنین رویدادهایی شعری که اثرگذار باشد و در دل جامعه نفوذ کند کمتر می‌بینیم. تفاوت چنین رویدادها با همایش بین‌المللی شعر «خدمت تا شهادت» این است که ما برای دست‌مریزاد گفتن به شاعران جوان، نوجوان و پیشکسوتی که در موضوع شهادت رئیس جمهور کشور غیورانه نقش ایفا کردند، تلاش می‌کنیم. باور ما این است که اغلب شعرها آثاری هستند که شاعر برای ادای دین به شهید و بدون انگیزه حضور در فراخوان آن را سروده است.

عرفان‌پور، اظهار داشت: در این همایش دو رویکرد را دنبال می‌کنیم تا موجب شود سطح این رویداد نسبت به دیگر رویدادها قابل اعتنا باشد و شعرا به آن اقبال نشان دهند. اولین رویکرد جوایز همایش است که در بخش ملی سه جایزه ۲۰ میلیون تومانی، سه جایزه ۱۵ میلیون تومانی و سه جایزه ۱۰ میلیون تومانی خواهیم داشت. در بخش بین‌المللی هم سه جایزه ۸۰۰ دلاری، سه جایزه ۵۰۰ دلاری و سه جایزه ۳۰۰ دلاری در نظر گرفته‌ایم. همچنین در بخش شاعران رباط کریم ۵ جایزه ۵ میلیون تومانی به برگزیدگان اهدا می‌شود.

وی ادامه داد: دومین رویکرد در این همایش بحث اعتبار گروه علمی و داوران این رویداد است. ما در همایش «خدمت تا شهادت» از برجسته‌ترین داوران شعر انقلاب استفاده و بهره خواهیم برد، داورانی که توانمند هستند و از شاعران شاخص به شمار می‌روند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، درباره بخش ویژه که برای شاعران شهرستان رباط کریم در نظر گرفته شده، اعلام کرد: می‌خواهیم با برگزاری این همایش فضای ادبیات و شعر را در کهن شهر رباط کریم افزایش دهیم، شهری که شاید با فضای صنعتی‌اش بیشتر شناخته شده است. در این رویداد محورهایی را تعیین کرده‌ایم که نگاه شاعرانی که هنوز شعری سروده‌اند را جهت‌دهی کند.

عرفان‌پور، با اشاره به اینکه شهرستان رباط کریم طی ماه‌های اخیر عرصه خدمت صادقانه به مردم ایران بوده است، تاکید کرد: مکتب خادمان جمهور و مکتب خدمت برای مردم ایران، مکتب کار جهادی و بی‌منت برای خدا و مردم و تشییع تاریخی برای شهدا، از موضوعات مهم این همایش است.

وی با تاکید بر اهمیت کیفیت در انتخاب شعرهای سروده شده از انتشار آثار برگزیده در قالب کتاب خبر داد و تحقق این امر با مشارکت حوزه هنری و شهرداری رباط کریم را ثبت تاریخی نوع روایتگری شاعران مخلص و دغدغه‌مند دانست و گفت: در ماجرای پرواز اردیبهشت شاعران پیشتاز روایت از شهید جمهور و دیگر شهدا بودند.‌

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، در ادامه، از ضرورت توجه به شعر و شاعری سخن گفت و افزود: اگر می‌خواهیم زبان فارسی را حفظ کنیم باید به ادبیات ارج بنهیم. ادبیات است که زبان را حفظ می‌کند. بنابراین اگر قدر شعر را بدانیم و رویدادهای شعر را فراکلیشه‌ای برگزار کنیم، می‌توانیم زبان را هم حفظ کنیم. مردمی که ادبیات غنی و قدرتمند دارند پای زبانشان هم می‌مانند و مردمی که پای زبان بمانند پای هویت فرهنگی‌شان هم می‌مانند؛ و این امر در شهرهایی چون رباط کریم که بحث آسیب‌های اجتماعی بسیار در آن مطرح است، امری ضروری است، چراکه به واسطه آن می‌توانیم فرزندان و کودکان و نوجوانان خودمان را از گرفتار شدن در دام بزه‌های اجتماعی نجات دهیم.

عرفان‌پور، در پایان سخنان خود، یکی از راهبردها برای برون رفت از بزه‌های اجتماعی در شهرهایی چون رباط کریم را گسترش ادبیات و فرهنگ دانست و افزود: کودک و نوجوانی که با ادبیات ارتباط برقرار کند در مقابل بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی ایمن می‌شود. وی در ادامه این نشست گفت: اختتامیه همایش بین‌المللی شعر «خدمت تا شهادت» در نیمه تیرماه و پیش از ماه محرم در شهرستان رباط کریم برگزار خواهد شد.‌

خبرنگار: زیور نوازنده

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.