تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 آبان 1402 - 21:18
کد خبر : 108559

شپش سر چیست؟ قوی ترین درمان خانگی شپش سر در یک شب

شپش سر چیست؟ قوی ترین درمان خانگی شپش سر در یک شب

چکیده : شپش سر انواع مختلفی دارد که در هر سنی می‌تواند ایجاد شود، اما بیشتر در کودکان ۱ تا ۳ سال و زنان دیده می‌شود. شپش سر معمولاً علائمی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است باعث خارش شدید سر شود که نیاز به درمان فوری دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد مبتلا به شپش

چکیده : شپش سر انواع مختلفی دارد که در هر سنی می‌تواند ایجاد شود، اما بیشتر در کودکان ۱ تا ۳ سال و زنان دیده می‌شود. شپش سر معمولاً علائمی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است باعث خارش شدید سر شود که نیاز به درمان فوری دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد مبتلا به شپش سر دچار سردرد، بی‌قراری و بی‌خوابی شود. اگر شما هم از این مشکل رنج می برید و  نیاز به درمان خانگی شپش سر دارید در این پست که توسط کارشناس وبسایت برتر ارگانیک تهیه شده است به درمان خانگی شپش سر با روغن های طبیعی و مواد در دسترس در می پردازیم.

 

شپش سر چیست؟ قوی ترین درمان خانگی شپش سر در یک شب

شپش سر انواع مختلفی دارد که در هر سنی می‌تواند ایجاد شود، اما بیشتر در کودکان ۱ تا ۳ سال و زنان دیده می‌شود. شپش سر معمولاً علائمی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است باعث خارش شدید سر شود که نیاز به درمان فوری دارد. در برخی موارد، ممکن است فرد مبتلا به شپش سر دچار سردرد، بی‌قراری و بی‌خوابی شود. اگر شما هم از این مشکل رنج می برید و  نیاز به درمان خانگی شپش سر دارید در این پست که توسط کارشناس وبسایت برتر ارگانیک تهیه شده است به درمان خانگی شپش سر با روغن های طبیعی و مواد در دسترس در می پردازیم.

انواع شپش

در واقع، سه نوع شپش وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند. اینها عبارتند از:

 1. شپش سر، نام علمی آن پدیکولوس هومانوس کاپیتیس است، که روی پوست سر انسان زندگی می کند. این نوع شپش شایع ترین نوع است و معمولاً در کودکان پیش دبستانی و دبستانی دیده می شود.

 2. شپش بدن، نام علمی آن پدیکولوس هومانوس کرپوس است، که روی بدن انسان زندگی می کند. این نوع شپش معمولاً در افراد بی خانمان یا افرادی که در شرایط بهداشتی نامناسب زندگی می کنند دیده می شود.

 3. شپش عانه، نام علمی آن فتیروس پوبیس است، که در ناحیه تناسلی انسان زندگی می کند. این نوع شپش معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می شود

شپش سر حشره‌ای کوچک، بدون بال و مکنده است که روی پوست سر و موهای انسان زندگی می‌کند. این حشره هر ۱۲ تا ۲۴ ساعت یک بار از خون موجود در پوست سر تغذیه می‌کند و از همین رو نمی‌تواند بیشتر از یک روز خارج از سر انسان زنده بماند. شپش‌ها به دو شکل تخم و حشره بالغ وجود دارند. تخم شپش به اندازه شوره سر کوچک است و به رنگ سفید مایل به خاکستری است. حشره بالغ شپش به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد است و طول آن حدود ۳ میلی‌متر است.

طول عمر شپش سر

تخم (رشک): تخم شپش سر حدود ۸ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا باز شود.

نمف (نوزاد): نمف شپش سر پس از خروج از تخم، سه بار پوست اندازی می‌کند تا به مرحله بالغ تبدیل شود. هر مرحله پوست اندازی حدود ۳ روز طول می‌کشد. بنابراین، نمف شپش سر حدود ۹ تا ۱۲ روز طول می‌کشد تا به مرحله بالغ تبدیل شود.

بالغ: شپش سر بالغ حدود ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا بمیرد.

بنابراین، طول عمر کلی شپش سر از تخم تا مرگ حدود ۴ تا ۶ هفته است.

شپش سر برای زنده ماندن نیاز دارد روزانه چندین بار از خون انسان تغذیه کند. بدون تغذیه از خون، شپش ظرف یک تا دو روز می‌میرد

علائم شپش سر در کودکان و زنان

 • خارش شدید پوست سر، به ویژه در پشت سر و اطراف گوش‌ها

 • مشاهده شپش یا تخم شپش در موها

 • مشاهده خون در موها یا روی شانه‌ها

خارش شدید پوست سر شایع‌ترین علامت شپش سر است. این خارش به دلیل گزش شپش‌ها ایجاد می‌شود. شپش‌ها از خون انسان تغذیه می‌کنند و هنگام تغذیه، بزاق آنها وارد پوست سر می‌شود. این بزاق می‌تواند باعث تحریک پوست سر و ایجاد خارش شود.شپش‌ها موجوداتی بسیار کوچک هستند و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند. با این حال، می‌توان با استفاده از شانه دندانه ریز، آنها را از موها جدا کرد. تخم شپش نیز به رنگ سفید و بیضی شکل است و به ریشه موها می‌چسبد.در برخی موارد، ممکن است خون در موها یا روی شانه‌ها مشاهده شود. این خون می‌تواند ناشی از گزش شپش‌ها یا پاره شدن تخم‌های شپش باشد.

اگر علائم شپش سر را در خود یا فرزندتان مشاهده کردید، باید سریعاً اقدام به درمان کنید. شپش سر می‌تواند به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. راه‌های انتقال شپش سر عبارتند از:

 • تماس مستقیم سر به سر با فردی که قبلاً آلوده شده است

 • استفاده از وسایل شخصی مشترک مانند شانه، برس، کلاه، روسری، بالش و حوله با فردی که قبلاً آلوده شده است

شپش سر چیست؟ قوی ترین درمان خانگی شپش سر در یک شب

درمان فوری شپش موی سر با روغن طبیعی

روغن‌ها به دلیل خاصیت چسبناکی و خفه‌کنندگی خود می‌توانند در درمان شپش سر موثر باشند. این روغن‌ها با چسبیدن به شپش‌ها و تخم‌های آنها، مانع از تنفس آنها می‌شوند و در نهایت باعث مرگ آنها می‌شوند.

برخی از روغن‌های گیاهی که برای درمان شپش سر استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • روغن نارگیل: روغن نارگیل یکی از موثرترین روغن‌ها برای درمان شپش سر است. این روغن به دلیل خاصیت چسبناکی بالا، می‌تواند به خوبی شپش‌ها و تخم‌های آنها را بپوشاند و مانع از تنفس آنها شود. برای استفاده از روغن نارگیل ، باید مقداری از آن را به موهای خود بمالید و آن را با کلاه یا حوله به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت بپوشانید. سپس موهای خود را با شامپو بشویید و با شانه دندانه ریز، شپش‌ها و تخم‌های مرده را از موهای خود جدا کنید.

 • روغن درخت چای: روغن درخت چای دارای خاصیت ضدعفونی‌کننده و ضدباکتریایی است که می‌تواند به از بین بردن شپش سر کمک کند. برای استفاده از روغن درخت چای، باید چند قطره از آن را به روغن نارگیل یا روغن زیتون اضافه کنید و سپس آن را به موهای خود بمالید. موهای خود را با کلاه یا حوله به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت بپوشانید و سپس موهای خود را با شامپو بشویید.

 • روغن اکالیپتوس: روغن اکالیپتوس نیز دارای خاصیت ضدعفونی‌کننده و ضدباکتریایی است که می‌تواند در درمان شپش سر موثر باشد. برای استفاده از روغن اکالیپتوس، باید چند قطره از آن را به روغن نارگیل یا روغن زیتون اضافه کنید و سپس آن را به موهای خود بمالید. موهای خود را با کلاه یا حوله به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت بپوشانید و سپس موهای خود را با شامپو بشویید.برای اطلاع از قیمت و سایر خواص انواع روغن های طبیعی و با کیفیت به وبسایت برتر ارگانیک که مجموعه ای کامل از انواع روغن های طبیعی را داراست مراجعه نمایید.

شپش سر چیست؟ قوی ترین درمان خانگی شپش سر در یک شب

درمان خانگی شپش سر با مواد موجود در خانه

درمان شپش سر با اسپند: اسپند یکی از گیاهان دارویی است که از دیرباز برای درمان شپش مو استفاده می‌شده است. برای استفاده از اسپند برای درمان شپش مو، ابتدا مقداری اسپند را پودر کنید و سپس آن را در آب جوش دم کنید. پس از اینکه دم کرده اسپند کمی غلیظ شد، آن را روی موهای خود بمالید و اجازه دهید به مدت یک ساعت بماند. سپس موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

درمان شپش سر با سرکه : سرکه نیز می‌تواند در درمان شپش مو موثر باشد. سرکه حاوی اسید استیک است که می‌تواند پوشش محافظی که روی تخم‌های شپش وجود دارد را از بین ببرد. برای استفاده از سرکه برای درمان شپش مو، می‌توانید سرکه را به صورت خالص روی موهای خود اسپری کنید یا آن را با روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کنید. پس از یک ساعت موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

در مان شپش سر با نمک: نمک نیز می‌تواند در درمان شپش مو موثر باشد. نمک با خاصیت ضدعفونی کننده خود می‌تواند شپش و رشک را از بین ببرد. برای استفاده از نمک برای درمان شپش مو، می‌توانید مقداری نمک را با آب مخلوط کنید و سپس آن را روی موهای خود بمالید. پس از یک ساعت موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

درمان خانگی شپش مو معمولاً موثر است، اما ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا نتایج حاصل شود. همچنین، مهم است که پس از درمان خانگی شپش مو، موهای خود را به طور منظم شانه کنید تا از وجود شپش یا رشک باقیمانده اطمینان حاصل کنید.

در صورت عدم موفقیت درمان خانگی شپش مو، می‌توانید از داروهای ضد شپش موجود در داروخانه‌ها استفاده کنید. این داروها معمولاً در یک یا دو بار استفاده شپش و رشک را از بین می‌برند.

 چند نکته برای درمان موثر شپش مو :

 • درمان را بلافاصله پس از تشخیص شپش مو شروع کنید. شپش‌ها می‌توانند در عرض چند روز تخم‌گذاری کنند، بنابراین هرچه سریع‌تر درمان را شروع کنید، شپش‌ها و رشک‌های کمتری باقی خواهند ماند.

 • تمام اعضای خانواده را به طور همزمان درمان کنید، حتی اگر علائم شپش مو را ندارند. شپش‌ها می‌توانند از طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

با رعایت موارد زیر  از انتقال شپش سر به سایر افراد خانواده جلوگیری کنید:

 • شانه کردن موهای خیس با شانه‌ی مخصوص شپش

 • شستن لباس‌ها، ملافه‌ها و سایر وسایل شخصی با آب داغ

 • ضدعفونی کردن وسایل شخصی با سرکه

شپش سر بیماری خطرناکی نیست و با درمان مناسب قابل درمان است.

سخن پایانی

 • قبل از شروع درمان، موهای خود را کاملاً با شامپو بشویید.

 • از روغن‌ها یا مواد دیگری استفاده کنید که برای پوست سر شما تحریک‌کننده نیستند.

 • اگر موهای بلندی دارید، آنها را به چند قسمت تقسیم کنید تا به راحتی بتوانید روغن یا ماده مورد نظر را به موهای خود بمالید.

 • پس از استفاده از روغن یا ماده مورد نظر، موهای خود را با کلاه یا حوله بپوشانید تا از تماس آن با هوا جلوگیری کنید.

 • پس از گذشت مدت زمان لازم، موهای خود را با شامپو بشویید و با شانه دندانه ریز، شپش‌ها و تخم‌های مرده را از موهای خود جدا کنید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.