تاریخ انتشار : سه‌شنبه 2 مارس 2021 - 4:10
کد خبر : 18095

ضعف عربستان مقابل حملات موشکی و پهپادی یمن، برای آمریکا درد سرساز شده است

ضعف عربستان مقابل حملات موشکی و پهپادی یمن، برای آمریکا درد سرساز شده است

«طالب الحسنی» آخرین تحولات جنگ یمن اعم از پیشروی نیرو‌های این کشور در مأرب، حملات موشکی و پهپادی به خاک سعودی و ادعا‌های بایدن را بررسی کرد.

به گزارش تیتر داغ؛ طی هفته‌های گذشته و به ویژه روز‌های اخیر رخدادهای یمن و جنگ در این کشور به مهمترین تحولات منطقه و جهان تبدیل شده و اتفاقات به سرعت در این کشور در حال وقوع است؛ به گونه‌ای که نیرو‌های یمنی بیش از هر زمان دیگری بر بازپس گیری سرزمین‌های خود از اشغالگران و مزدوران مصمم‌ هستند و با قدرت به عملیات آزادسازی استان مأرب ادامه می‌دهند.

از طرف دیگر و در پاسخ به تداوم حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی و محاصره مردم بی دفاع، حملات موشکی و پهپادی نیرو‌های یمنی به عمق خاک عربستان ادامه دارد که در آخرین تحولات این عرصه، دو روز پیش سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد که یگان پهپادی و موشکی این کشور اهداف مهم و استراتژیکی را در عمق خاک عربستان و حتی پایتخت این کشور یعنی ریاض مورد هدف قرار داده است.

در حالیکه پیروزی‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های مختلف ادامه داشته و این نیرو‌ها دست برتر را در جنگ دارند، دولت ایالات متحده آمریکا به ریاست جو بایدن، بدون توجه به عامل اصلی تداوم جنگ در یمن و درخواست واقعی از ائتلاف متجاوز سعودی برای توقف حملات وحشیانه خود علیه مردم بی دفاع از یک طرف و توقف محاصره آن‌ها و توقیف کشتی‌های حامل سوخت برای بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی از طرف دیگر، ادعا دارد که اولویت این دولت پایان دادن به جنگ در یمن بوده و به جای درخواست آن از متجاوز، از یمنی‌ها می‌خواهد تا دفاع از خود را متوقف کنند.

به منظور اطلاع بیشتر و بررسی جزئیات تحولات در یمن و اهداف ایالات متحده در ادعای توقف حمایت‌های خود از عربستان و پایان دادن به جنگ یمن، با طالب الحسنی نویسنده و تحلیلگر سیاسی یمن گفتگو کردیم که در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانیم:

عربستان بیش از دو دهه است که در یمن با تروریست‌ها رابطه دارد

عناصر تروریستی داعش اعلام کرده اند که در کنار عربستان سعودی علیه مردم یمن می‌جنگند؛ ارزیابی و تحلیل شما از روابط عربستان با داعش و القاعده در یمن چیست؟

همکاری عربستان سعودی با تکفیری‌ها و تروریست‌های داعش و القاعده در یمن اتفاق جدیدی نیست و این همکاری از دو دهه پیش، چه از طریق ایجاد مراکز آموزشی تحت حمایت رژیم سابق یمن و چه از طریق پناه دادن به تروریست‌ها و اعزام و تسهیل ورود بسیاری از فرماندهان القاعده و سوء استفاده از مرز‌های مشترک در جریان بوده است.

در سال ۲۰۰۱ که القاعده پس از حمله به افغانستان اعلام کرد مرکز فرماندهی خود را تحت عنوان “سازمان القاعده در جزیرة العرب” به یمن منتقل کرده و استان البیضاء را به عنوان مأمن خود برگزیده است، از همان زمان این گروه تروریستی در یمن با عربستان روابط مستحکم داشته است؛ علاوه بر این ناصرالوحیشی که فرماندهی القاعده را در آنجا برعهده داشت، شهروند سعودی بود و در سال ۲۰۱۳ که این گروه تروریستی ساختمان وزارت دفاع در صنعا را منفجر کرد، ۸ نفر از ۱۰ تروریستی که در این عملیات مشارکت داشتند، سعودی بودند. همین اتفاقات و انفجار سه مسجد در پایتخت در سال ۲۰۱۴ که به دنبال آن نزدیک به ۲۰۰ نفر از جمله علامه الزیدی سید مرتضی محطوری الحسنی کشته شدند، یکی از دلایل انقلاب مردم یمن برای پایان دادن به حکمرانی متحدان سعودی و آمریکا بود.

ضعف عربستان مقابل حملات موشکی و پهپادی یمن، برای آمریکا درد سرساز شده است

شهر مأرب از سه جهت تحت محاصره کامل نیرو‌های یمنی قرار دارد

پیشروی‌های ارتش و کمیته مردمی یمن در استان مأرب طی روز‌های اخیر شدت یافته است؛ دستاورد‌های ارتش یمن در این نبرد چه بوده و اساسا استان مأرب در جنگ یمن از چه اهمیتی برخوردار است؟

عملیات نظامی که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با همکاری شیوخ و بزرگان قبائل از نیمه سال گذشته در استان مأرب آغاز کرده‌اند، تاکنون منجر به آزادسازی و بازپس گیری بسیاری از شهرستان‌های این استان شده و اکنون خود شهر مأرب از سه جهت غرب، شمال و جنوب تحت محاصره نیرو‌های یمنی قرار دارد و فقط طرف شرقی این شهر برای عقب نشینی و دالان گریز مزدوران ائتلاف سعودی آمریکایی واگذار شده است؛ مناطق آزاد شده مهمترین پادگان‌های نظامی را در بر گرفته و منطقه بسیار مهمی از لحاظ نظامی، راهبردی و پشتیبانی به شمار می‌رود.

شیوخ قبائل مأموریت هماهنگی میان قبائل را در نبرد مأرب برعهده دارند

از حضور شیوخ و بزرگان قبائل یمنی در کنار ارتش و کمیته‌های مردمی گفتید؛ آن‌ها در نبرد مأرب چه نقشی را ایفا می‌کنند؟

هیئت امور قبائل در استان مأرب همسو با نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی تلاش‌های زیادی را انجام می‌دهد و مأموریت آن ایجاد هماهنگی و تماس میان قبائل مختلف در مأرب، بازکردن مسیر برای پیشروی ارتش، جلوگیری از حضور عناصر مسلح طرف مقابل در منطقه و در نتیجه جلوگیری از وقوع جنگ و درگیری در این مناطق است.

دولت صنعا همچنین کمیته مصالحه ملی را تاسیس کرده که همین نقش را ایفا کرده و مسئولیت جذب، هماهنگی برای عقب نشینی عناصر طرف مقابل از جبهه‌های جنگ و در نتیجه حمله به نیرو‌های متجاوز ائتلاف از مهمترین زاویه را برعهده دارد. این کمیته در ایفای نقش خود موفق بوده و هر روز تعداد زیادی از عناصر طرف مقابل از جمله فرمانده‌هان آن‌ها به ارتش می‌پیوندند.

ضعف عربستان مقابل حملات موشکی و پهپادی یمن برای آمریکا درد سرساز شده است

ارزیابی شما از ادعا‌های دولت بایدن در مورد پایان دادن به جنگ یمن و اهداف او از این اظهارات چیست؟

رویکردی که دولت بایدن در قبال یمن دنبال می‌کند این است که نتایج جنگ در این کشور اکنون به طور کامل برخلاف انتظارات آمریکا از آن در آغاز جنگ، پیش رفته است و در نتیجه ادامه جنگ فایده و ارزشی برای واشنگتن ندارد. علاوه بر این عربستان سعودی تحت آماج حملات موشکی در عمق خاک خود قرار دارد و این برای آمریکا که ادعا دارد به حمایت از عربستان پایبند است و عملا امکان انجام آن را ندارد، دردسر ایجاد می‌کند.

بالاتر از همه اینها، اوضاع وخیم و بسیار بد انسانی در یمن صدای تمام جهان را بلند کرده و از این رو آمریکا با طرح ادعایی پایان جنگ می‌خواهد خود را از مشارکت مستقیم و علنی در آن کنار کشیده و در تاریکی به جنایات خود ادامه دهد، اما یمن دست آمریکا را خوانده و از بیانیه صرف و ادعا‌های جسته و گریخته دولت بایدن برای توقف جنگ استقبال نکرده است، بلکه می‌خواهد تا این ادعا‌های آمریکایی، با توقف حقیقی حمایت‌ها از عربستان، حملات آن علیه مردم یمن و توقف محاصره آنها، به اقدام عملی تبدیل شود و جنگ پایان یابد. واشنگتن همچنان در حال مانور دادن بوده و می‌خواهد وقت بیشتری را برای خود فراهم کند؛ تعیین فرستاده ویژه در امور یمن توسط بایدن نیز در همین راستاست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.