به گزارش تیتر داغ؛ بامداد پنجشنبه، جدیدترین نسخه‌ آزمایشی فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس پس از صعود به ارتفاع بالا در پرواز آزمایشی در تگزاس، برای نخستین‌بار فرود نرم را تجربه کرد؛ اما دقایقی بعد روی جایگاه فرود منفجر شد.

این موشک که نسخه‌ای اولیه با نام SN۱۰ بود، پیش از نشستن آرام روی زمین، چند مانور پیچیده را در میانه‌ هوا به نمایش گذاشت و در مسیر پرفراز و نشیب ساخت سامانه‌ پرتاب کاملا چندبارمصرف استارشیپ، نقطه‌ی عطفی مهمی را رقم زد.

پس از لغو تلاش اولیه برای پرتاب در روز گذشته، نسخه‌ SN۱۰ در ساعت ۲:۴۴ بامداد پنجشنبه به وقت ایران به هوا برخاست و تا ارتفاع تقریبا ۹/۵ کیلومتر برفراز تاسیسات اسپیس ایکس در بوکاچیکا تگزاس صعود کرد.

برخلاف دو پرواز آزمایشی پیشین با نسخه‌های SN۸ و SN۹ که با وجود پرتاب موفقیت‌آمیز، به انفجار فضاپیما‌ها حین فرود ختم شدند، SN۱۰ روی جایگاهی بتنی در نزدیکی سکوی پرتاب خود به نرمی فرود آمد و ظاهرا از این مانور جسورانه جان سالم به‌در برد. بااین‌حال تنها دقایقی بعد، فضاپیما در انفجاری مهیب ازبین رفت.

جان اینسپراکر، مهندس اسپیس ایکس درجریان پخش زنده‌ رویداد پرتاب گفت: هدف اصلی پرواز آزمایشی، به‌نمایش‌گذاشتن حرکات کنترل‌شده‌ چهار باله‌ ایرودینامیکی موشک توسط کامپیوتر بود. این باله‌ها، استارشیپ را حین نزول به سمت زمین هدایت می‌کنند.

استارشیپ در پایان صعود ۹/۵ کیلومتری خود، هر سه موتور رپتور را به‌تدریج خاموش کرد تا برای نزول آزاد مختصر آماده شود، سپس درحالی‌که موشک درحالت افقی با شکم درحال نزدیک‌شدن به زمین بود، نوبت به مانور بلی‌فلاپ رسید. درجریان این حرکت، سه موتور موشک روشن شدند تا استارشیپ را به‌منظور فرود به حالت عمودی درآوردند.

استارشیپ به آرامی به جایگاه فرود نزدیک شد و به نرمی روی آن نشست، اما کمی به پهلو خم شد. اینسپراکر در پخش زنده، این فرود را موفقیتی برای اسپیس ایکس اعلام کرد.

او سپس گفت: «یاد‌آوری می‌کنم که هدف اصلی پرواز آزمایشی امروز، جمع‌آوری داده‌های مربوط به کنترل فضاپیما حین بازگشت به زمین بود و در انجام این کار موفق بودیم.»

پخش زنده‌ اسپیس ایکس پیش از فرجام تلخ SN۱۰ به پایان رسید. پخش زنده‌ای دیگر از وب‌سایت ناسا اسپیس‌فلایت، دوربین‌ها را روشن نگاه داشت و صحنه‌ انفجار استارشیپ را ضبط کرد. آن‌طور که در تصاویر دیده می‌شود، استارشیپ  بر اثر انفجار به هوا بلند شد و به پهلو روی زمین افتاد. ایلان ماسک در ساعت ۴:۰۵ با انتشار توییتی از فرود موفقیت‌آمیز SN۱۰ ابراز شادمانی کرد؛ اما تنها دو دقیقه بعد، در توییتی دیگر انفجار استارشیپ را به شوخی «ترخیص شرافتمندانه» دانست.

فضاپیمای نسل بعدی استارشیپ اسپیس ایکس، یک سامانه‌ موشکی چندبارمصرف مریخی است که با هدف حمل محموله و فضانورد به مدار زمین، ماه و درنهایت مریخ ساخته می‌شود. سه نسخه‌ آزمایشی اخیر که اسپیس ایکس به‌صورت نمایشی پرتاب کرد، نسخه‌های اولیه از نیمه‌ بالایی سامانه‌ کامل استارشیپ بودند. نیمه‌ پایینی این سامانه، بوستر چندبارمصرف سوپرهوی است که از مجموعه‌ای موتور‌های رپتور نیرو خواهد گرفت.