تاریخ انتشار : دوشنبه 9 دی 1398 - 9:20
کد خبر : 5406

قول‌های اول دولت را در شرایط «صلح» داده بودیم

قول‌های اول دولت را در شرایط «صلح» داده بودیم

رئیس‌جمهور گفت: بعضی به دولت می‌گویند قول‌هایی که اول دولت دادید چرا عین آن‌ها را انجام ندادید؟ خب ما در شرایط صلح، آن قول‌ها را دادیم بعد وارد جنگ شدیم.

به گزارش تیتر داغ؛ حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز پس از بازدید از نمایشگاه تازه‌ترین تولیدات و دستاوردها، فناوری های نو و پژوهش های جدید در حوزه پتروشیمی کشور به مناسبت گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی برگزار شد، گفت: در این بازدید مشاهده شد در شرایط فشار و تهدید دشمن، مسیر و راهی را که صنعتگران ما انتخاب کرده بودند به خوبی توانستند ادامه دهند و این یک افتخار بزرگ برای تاریخ کشور و دولت است.

وی ادامه داد: در اینجا به صراحت عرض می‌کنم، دوران تحریم و فشار نسبت به ملت ایران به سر خواهد آمد، دلیلش این است که بدخواهان و دشمنان ما متوجه شده‌اند که با فشار حداکثری نمی توانند ما را وادار به تسلیم کنند و همه هدف این است که ما سر میز مذاکره برویم که هرچه آنها گفتند قبول کنیم این کار در ایران اسلامی ما نشدنی است و الحمدالله ملت ما در سال ۹۷ و ۹۸ که فشارهای حداکثری بر ما وارد شد، به‌خوبی ایستادگی و مقاومت کردند.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: البته این ایستادگی و مقاومت یک بخش مربوط به خود مردم می شود که تحمل و صبر آنها بالا برود و پیداست در شرایط عادی و جنگ شرایط متفاوت است.

وی با اشاره به انتقاد مردم از عدم عملکرد دولت به وعده‌های انتخاباتی خود گفت: بعضی ها به دولت دوازدهم می‌گویند قول‌هایی که اول دولت دادید چرا عین آن‌ها را انجام ندادید؟ خب ما در شرایط صلح، آن قول‌ها را دادیم بعد وارد جنگ شدیم؛ ما در حال حاضر وارد یک جنگ شدیم؛ جنگ را ما انتخاب نکردیم و ما شروع نکردیم و حتی بهانه هم به آنها نداریم آنها آغاز و شروع کردند به جنگی که قامت استوار این ملت را بشکنند.

روحانی گفت: این حرف حرف منطقی نیست که برخی ها که با دولت خرده فرمایش دارند بگویند در سال ۹۵ در فروردین ۹۶ اینها را گفتید و فروردین ۹۸ لحن فرق کرده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آن شرایط صلح بود الان شرایط جنگ است، بیان داشت: شرایط جنگ، شرایط خودش را دارد؛ در همه دنیا شرایط جنگ شرایط ویژه خودش را دارد. از سال ۹۷ جنگی را علیه ما آغاز کردند یک جنگ شدید همه جانبه اقتصادی که می‌خواستند جنگ سیاسی و حقوقی هم بشود و همه دنیا را وادار کنند روبروی ما و پشت سر آنها قرار بگیرد که ناموفق بودند.

وی ادامه داد: می‌خواستند سازمان ملل و نهادهای بین المللی ما را محکوم کنند در این کار هم موفق نبودند در جنگ اقتصادی هم آنچه هدف آنها بود حاصل نشده است و حاصل نخواهد شد.

روحانی تاکید کرد: ما در شرایطی نیستیم که ملت ما در زندگی روزمره خود و نیازمندی‌های ضروری خود دچار مشکل شود. آمار ما در فروردین، بهار و تابستان نشان داد که روند اشتغال ما علیرغم فشار و تحریم درست است وقتی اشتغال مسیر خود را طی می‌کند یعنی تولید در مسیر است، تولید اگر نباشد اشتغال هم نخواهد بود.

وی بیان داشت: وقتی ما توانستیم آن تورم شدیدی را که پایان پارسال شروع شده بود در حدی در بهار امسال مهار کنیم و نگذاریم با آن سرعت حرکت کند و این به معنای آن است که دشمن ناموفق بوده است حتی در رشد اقتصادی که پارسال رشد منفی داشتیم امسال شرایط‌مان متفاوت است و امیدمان این است که در سال‌های آینده، رشد منفی نباشد.

رئیس جمهور گفت: این به معنای آن است که دشمنان ما موفق نبودند، همه رهبران بزرگان دنیای خارج که با آنها ملاقات می‌کنیم، صراحتاً می‌گویند آمریکا اشتباه کرده و ناموفق بوده است. نزدیک‌ترین دوستان آمریکا به ما می‌گویند و در جلسات خصوصی هم به آنها (آمریکایی‌ها) می‌گویند که محاسبات آنها درست نبوده است؛ یک محاسبه‌ای کرده بودند که پنج ماه یا شش ماه به مردم فشار می‌آورند و مردم به خیابان می‌آیند و علیه نظامشان شورش می کنند و ما (آمریکایی‌ها) را دعوت به حضور در ایران می کنند و برای آن‌ها فرش قرمز پهن می‌کنند. این حداکثر نادانی و بد محاسبه کردن است.

وی بیان داشت: مردم ما به خوبی می‌فهمند که چه کسی به آنها فشار آورده است؛ بله اگر ما آغازگر این جنگ بودیم ممکن بود مورد سوال و ایراد قرار بگیریم اما ما تعهدات خودمان را به خوبی انجام دادیم.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در مسیر موفقیت اولین عاملی که ما را موفق کرده حضور شجاعانه با آگاهی و هوشیاری مردم در صحنه بود. مردم راه خودشان را تشخیص دادند؛ دوست را از دشمن به خوبی تشخیص دادند. این همه وسایل و ابزار و امکاناتی که از لحاظ تبلیغی در اختیار آنها (دشمن) است، ملت ما را نتوانست منحرف کند.

وی در مورد دیگر گام‌های موفقیت کشور در مقابل تحریم بیان داشت: گام دوم، سرداران جبهه اقتصاد هستند، آنهایی که در مرز آمدند و این بار را بر دوش گرفتند، یعنی آنها (دشمن) فکر کردند اگر درآمد نفت خام ما را کاهش دهند درآمد ارزی ما دچار اختلال می‌شود؛ آنها بر روی نفت خام فشار وارد کرده و از این رو تمام کارآفرینان و صنعتگران ما به خصوص در پتروشیمی به خط مقدم آمدند و در درآمدهای صادراتی غیرنفتی، پتروشیمی پیشرو است؛ رئیس بانک مرکزی گفت که ۲۰ درصد از نیازهای کشور در حوزه ارزی از صنعت پتروشیمی تامین می‌شود.

وی بیان داشت: وقتی صنعتی در خط مقدم است، وظیفه همه ما از جمله مجلس حمایت است، همه باید از آنهایی که به صحنه آمدند حمایت کنیم؛ کلمه «جهش» لایق صنعت پتروشیمی است. جهش یعنی این صنعت راه نمی رود، بلکه دارد شتابان حرکت می کند. وقتی ما از جهش دوم و سوم صحبت می‌کنیم یعنی در جهش دوم آمار و ارقامی که امروز ارائه شد، ما تا پایان جهش دوم محصولات پتروشیمی مان ۱۰۰ میلیون می‌شود یعنی تقریباً دو برابر می‌شود. از آغاز دولت یازدهم که کار را شروع کردیم بیش از ۵۰ میلیون بود در پایان این جهش دوم در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون می‌رسد.

روحانی خاطرنشان کرد: کار دیگر، آماده‌سازی برای جهش سوم است. وقتی علاوه بر اداره صنعت، آن را توسعه دهیم قدم دوم است علاوه بر توسعه با جهش، حرکت می کنیم قدم سوم و قدم چهارم این است که شرایط را برای جهش بعدی هم آماده کنیم یعنی ریل های لازم را برای جهش سوم بگذاریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد این حرکت شروع شده و تکمیل آن برای سالهای بعد از ۱۴۰۰ است تا تولید ما از ۱۰۰ میلیون تن به ۱۳۳ میلیون تن برسد که یک حرکت بسیار بزرگی از لحاظ درآمدی است. ما در جهش دوم که طی آن الان درآمدمان حدود ۱۷ میلیارد دلار است است، در سال ۱۴۰۰ به درآمد ۲۵ میلیارد دلار در سال می‌رسیم و در گام بعدی و بعد از سال ۱۴۰۰ گام سوم ما به ثمر می‌نشیند آن وقت ارزش محصولات ما به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: همه اینها به این معنا است که در این مسیر آن هم در شرایط تحریم، موفق بودیم، وقتی شرایط، عادی و معمولی است و وقتی هم در شرایط فشار و مشکلات هستیم و می‌خواهیم سرمایه جذب کنیم، جنس صادر کنیم و پول حاصل از صادر کردن جنس را برگردانیم با مشکل مواجه می‌شویم این شرایط بسیار سخت است.

وی ادامه داد: این یکی از افتخارات صنعت پتروشیمی ما است و این که در منطقه در تولید در رده دوم قرار داریم و با جهش سوم به تولیدگر اول در منطقه تبدل می‌شویم و این افتخار بزرگی است که شامل حال صنعت پتروشیمی است.

روحانی با قدردانی از همه مدیران، مهندسان، کارآفرینان، بخش‌های مختلف از غرب تا جنوب کشور و همه جا که این صنعت فعال است، تصریح کرد: در این شرایط، این کار خدمت بزرگی است و ۲۰ درصد واردات ما به صنعت پتروشیمی منتهی می‌شود و بازار نیمایی ما ۵۰ درصد و یا بیشتر به این صنعت متکی است.

رئیس جمهور بیان داشت: پتروشیمی صنعتی است که در سطح اقتصاد ملی تلاش می‌کند. شرایط ما شرایطی است که باید بخش عمده ارز صادراتی این صنعت در سامانه نیما بیاید و هم بخشی که مورد نیاز جدی این صنعت است در اختیار خودش قرار بگیرد، چون نمی‌خواهیم برای امروز کار کنیم بلکه برای فردا و پس فردا هم می خواهیم کار کنیم.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: فقط دنبال چیدن محصول از این درخت نیستیم؛ همزمان باید کاشته شود تا آیندگان از این محصول استفاده کنند.برای این کار و حرکتی که دارد انجام می‌گیرد، بین دولت، بانک مرکزی، ارگان ها و دستگاه های دیگر هماهنگی نیاز است.

وی در مورد نقش زنگنه در صنعت پتروشیمی تصریح کرد: آقای زنگنه را برای ساماندهی موضوع پتروشیمی و هماهنگ کردن آن گذاشتیم. در واقع چون در دولت وزرای مختلفی بودند که با این صنعت در ارتباط بودند همه اختیارات را به ایشان دادیم. البته این کارها به دست شما انجام گرفته اما حضور ایشان برای شما اطمینان بخش بوده است.

رئیس جمهور گفت: ایشان هر موقع در همان ابتدای مسئولیت خود در دولت که صحبت کرد گفت که همه این صنعت خوب کار می‌کند و نگرانی‌هایی که در جامعه پخش می‌کنند درست نیست.

وی بیان داشت: پشتوانه دولت برای صنعت پتروشیمی مهم است و مردم هم وقتی آمار و ارقام را بشنوند و ببینند که آن جبهه‌ای که در برابر بدخواهان و دشمنان در این یک سال و چندماه ایستادگی کرده اند، صنعت و مدیران، کارگران و مهندسان این صنعت هستند، خوشحال می‌شوند و اینها خبرهای خوش و خوب برای ملت است. وقتی مردم قهرمانی، ایستادگی و مقاومت را می‌بینند، پیشرفت و بعد از آن خودکفایی را می‌بینند.

روحانی تصریح کرد:  الان بخش اعظمی از کاتالیست‌ها توسط کارآفرینان خودمان تولید می شود و به سمت خوداتکایی حرکت می‌کنیم. این که صنعت همه خوراک خود را خود تولید و تامین می‌کند کار بزرگی است و صنعت پتروشیمی صنعت بزرگی است که هم نیازهای داخلی و نیازهای بیرونی را تامین می‌کند.  وقتی می گوییم در نفت و گاز دنبال خام فروشی نباشیم، یکی از راه‌ها توسعه این صنعت است. من به آقای زنگنه گفتم که آیا این شوقی که در پتروشیمی است در ساخت پالایشگاه هم این شوق هست؟ که او گفت در آن حد نیست، به دلیل این که امتیاز و سود اینجا از پالایشگاه بیشتر است.

روحانی بیان داشت: این که اعلام شد در گام دوم و سوم به جایی می‌رسیم که خوراکی که به صنعت پتروشیمی داده می‌شود و این صنعت با آن اداره می شود،‌ تقریبا حدود ۲ میلیون بشکه نفت در روز است، خیلی مساله مهمی است که این نشان می‌دهد که ما داریم از خام فروشی فاصله گرفته و به سمت صنعتی که انرژی ما را با ارزش افزوده به یک محصول جدید تبدیل می کند می‌رویم.

روحانی خاطرنشان کرد: نکته بعدی که باید به آن تکیه شود اقدامات پایین‌دستی است، چرا که پتروشیمی خودش در بعضی جاها زنجیره است یعنی یک بخشی از پتروشیمی خوراک یک بخش دیگر را تامین می‌کند، بنابراین در بسیاری از موارد امروز این صنعت پایین‌دستی‌اش است که اگر به آن توجه شود هم اشتغال و هم ارزش افزوده را بالا می‌برد. در این راستا ما باید سرمایه گذاری را در دو بخش خود پتروشیمی با همین روندی که جلو می رود و یکی هم در صنایع پایین دستی پتروشیمی که می‌تواند محصولات مختلف را برای ما تولید کند قدردانی کنیم.

وی اظهار داشت: آقای زنگنه در جلسه گفتند که ما باید در زمینه خوراک مایع هم قدم‌هایی را برداریم و برای تنوع محصولات مختلف نیاز داریم که صنعت پتروشیمی با خوراک مایع حرکت خود را ادامه دهد البته ممکن از نظر سود و درآمد فرق کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: به هر حال اینها را  می‌توانیم برای آن مشوّق بگذاریم یعنی دولت می‌تواند به راحتی مشوق بگذارد بنابراین باید این تنوع را به عنوان یک قدم در اینجا انجام دهیم.

روحانی در ادامه گفت: آقای زنگنه خبر خوشحال کننده ای دادند و آن این که زمستان امسال دست ما برای گاز باز بود که به پتروشیمی‌ها در این زمینه فشار نیاوردیم که این خبر بسیار خوبی است که در سال‌های آینده هم همینطور خواهد بود و ما دیگر می توانیم هم گاز مصرفی کشور و هم خوراک پتروشیمی‌ها را تامین کنیم.در این جلسه بحث شد که تعرفه ترجیحی می‌تواند در این زمینه کمک کند بنابراین ما باید این کار را با کشورهای مختلف چه با اوراسیا و چه با کشورهای همسایه و چه با کشورهایی که همین اواخر برای تعرفه ترجیحی صحبت کردیم، انجام دهیم.

رییس جمهوری افزود: این قدم مهمی است که باید صنعت، وزارت بازرگانی و کمیسیون‌های مشترک و کل دولت در این زمینه تحرک بیشتری نشان دهند که با تعرفه ترجیحی می‌توانیم زمینه را برای صادرات آسان و پرسودتر آماده کنیم.

روحانی در مورد گمرکات کشور گفت: مساله بعدی، مساله گمرکات است که باید در هیات دولت به آن رسیدگی شود. از آقای زنگنه می‌خواهم در هیات دولت مشکلات را در این زمینه مطرح کند تا بتوانیم آن را رفع کنیم. وقتی صنعتی این همه به کشور خدمت می‌کند و بار سنگین اقتصاد ملی را بردوش می گیرد، اگر مشکلی در گمرکات دارد باید بتوانیم ‌آن را حل کنیم. البته در بحث مالیات ارزش افزوده هم مشکلاتی مطرح شد که باید آن را هم دنبال کنیم که البته هر دو اینها به وزارت اقتصاد و دارایی مربوط می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات صنعت پتروشیمی در دریافت وام ریالی و ارزی اظهار داشت: در زمینه وام ارزی باید با صندوق و بانک مرکزی صحبت کنیم که چگونه می توانیم مشکل را کاهش دهیم یا حل کنیم. رقمی که در این جلسه گفته شد رقم بالایی بود بنابراین اگر برای یک صنعت بخواهیم سرمایه گذاری کنیم و بنا باشد این همه هزینه مصرف شود دیگر نمی‌توانیم با دنیا رقابت کنیم چرا که مشکلات دیگر هم داریم.

رییس قوه مجریه در مورد وام ریالی صنعت خاطر نشان کرد: از آقای همتی می خواهیم که با بانک‌ها صحبت کنند چرا که این صنعت، صنعتی است که جای اعتماد و اطمینان است و بانک‌ها نباید دغدغه ای برای برگشت پول خود داشته باشند. بنابراین باید بخش بیشتری را به این کار اختصاص دهیم برای این که این صنعت حرکت بهتری را داشته باشد. این حرکت پرشوری که امروز انجام می گیرد به غیر از بحث صنعت یک افتخارات ملی برای ما به جا می گذارد. یعنی این که ما در این شرایط به این صورت با این روحیه کار می کنیم این روحیه و اعتماد ملی برای ما بسیار ارزشمند است. این امید به آینده برای ما مهم است.

وی افزود: صدا و سیما و روزنامه‌ها و همه رسانه ها باید برای جهت دوم و سوم تبلیغ کنند، البته نه این که ما در یک صنعتی پیش می رویم چرا که این تبلیغ امیدواری برای جامعه و نسل جوان ایجاد می کند. اگر صنایع پایین دستی گسترش پیدا کند محیط کار بسیار بزرگی است. شرکت های دانش بنیان ما باید در این زمینه سرمایه گذاری و کار کنند. اخیرا با آقای زنگنه به یزد رفتیم و کارخانه توربو کمپرسور را آنجا مشاهده کردیم که اقدام بسیار قابل قبولی بود.

وی ادامه داد: آنجا به آقای زنگنه گفتم این کارخانه می‌تواند نیاز کشور را به طور کامل تامین کند و ایشان هم تایید کردند. زمانی که مهندس زنگنه موضوعی را تایید کنند، یعنی این اتفاق قطعا رخ خواهد داد. همه مواردی که امروز صحبت شد، فقط در وادی نفت و گاز و پتروشیمی است. خودکفایی در این وادی بسیار خوب است، اما ما آرزومند خودکفایی در همه زمینه‌ها هستیم و نسل جوان و شرکت های دانش بنیان را باید به این مسئله دعوت کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد: این که امروز دیده می شود بین دوستان هماهنگی وجود دارد، همچنین بین دولت، پتروشیمی ها و هلدینگ ها هم هماهنگی وجود دارد، بسیار مایه خوشحالی است. از سوی دیگر مشاهده امید شما به آینده نیز مایه خوشحالی است.

وی گفت: همین که امروز شما از دولت درخواست وام دارید، خود نشان از امید شما به آینده است و تلاش شما برای تحرک بیشتر، که بسیار خوشحال کننده است. همین جا هم از دکتر همتی که حضور دارند، تقاضا می کنم تا در مورد وام، تعرفه‌های ترجیحی و سایر حمایت‌هایی که دوستان انتظار دارند، نهایت همکاری را به خرج دهند و امیدوارم اقدامات خوبی انجام شود.

منبع: فارس

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.