به گزارش تیتر داغ: «نجیب میقاتی»، نخست وزیر لبنان خواستار برقراری بهترین روابط با کشور‌های عربی شد.

میقاتی در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد: موضوع توقف موقت تحقیقات درباره حادثه انفجار بندر بیروت یک مسئله قضائی است که او در مقام نخست وزیر در آن دخالت نمی‌کند و  امیدوار است قاضی پرونده بر اساس قانون مسئولیت خود را ادامه دهد.

پیش از این دادگاه استیناف بیروت خواستار توقف موقت فعالیت‌های «طارق البیطار» بازپرس پرونده تحقیق درباره حادثه انفجار بندر بیروت تا تعیین تکلیف شکایت «نهاد المشنوق»، وزیر سابق، از وی شده بود.

از سوی دیگر، میقاتی تأکید کرد که لبنان نباید به نقطه‌ای علیه دیگر کشور‌های عربی تبدیل شود و خواستار برقراری روابط ویژه با کشور‌های شورای همکاری شد.

وی گفت: به زودی در نشستی با شرکت مشاوره مالی لازارد نوسازی برنامه احیای اقتصادی لبنان را بررسی می‌کنیم.

شرکت لازارد به دولت سابق لبنان برای تهیه یک برنامه احیای اقتصادی مشورت داده بود که البته طرح نهائی با انتقاد بسیاری از نیرو‌های سیاسی لبنان مواجه شد.

همزمان شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای از تشکیل دولت جدید در لبنان استقبال کرد و از دولت لبنان خواست که اصلاحات لازم را به سرعت و شفافیت اجرا کند تا از حمایت‌های اقتصادی جامعه بین المللی برخوردار شود.

در این بیانیه همچنین بر ضرورت اجرای انتخابات عادلانه وشفاف در لبنان براساس زمان‌بندی قانونی با تضمین مشارکت برابر زنان در مقام نامزد و رأی دهنده تأکید شد.

شورای امنیت همچنین بر ضرورت اجرای تحقیقات فوری و مستقل درباره حادثه انفجار بندر بیروت تأکید کرده است.