به گزارش تیتر داغ؛ نمایشگاه گروهی «نگارگران» روز دوشنبه ۵ اردیبهشت ماه در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری انقلاب اسلامی افتتاح شد.

امیرحسین آقامیری استاد نگارگری درباره این نمایشگاه گفت: مجموعه آثاری که ما در نمایشگاه نگارگران به نمایش گذاشتیم حاصل ۱۰ تا ۱۲ سال آموزش من برای هنرجویانی است که از ابتدا کار را شروع کرده‌اند.

وی توضیح داد: آثاری که در نمایشگاه مذکور در معرض دید عموم به نمایش گذاشته شد به دو بخش تقسیم می‌شوند. تعدادی از آنها آثار مشق از آثار قدما و اساتیدی چون رضا عباسی، استاد فرشچیان و محمدباقر آقامیری هستند و تعداد دیگر کارهایی خلاقانه به حساب می‌آیند که ذهنی ساخته شده‌اند. در واقع مشق کردن جز واجبات آموزش است و نمی‌توان از نوآموزان نگارگری انتظار داشت که در ابتدای راهشان کارهای ذهنی بسازند اما افرادی که سال‌ها مشق نگارگری کرده‌اند توانایی خلق کارهای ذهنی و خلاقانه را دارند. من همیشه به هنرجویانم می‌گویم ارزش آموزشی دیدن آثار قدما و اساتید در موزه‌ها بیشتر از ارزش آموزشی حضور در کلاس‌های نگارگری است.

امروز رقابتی بین هنرمندان وجود ندارد

این استاد نگارگری تاکید کرد: من از همه شاگردانم خواستم در برگزاری نمایشگاه نگارگران مشارکت کنند تا برای ادامه کارشان تشویق شوند. آنها با مشارکت در نمایشگاه مذکور و قرار گرفتن در یک فضای رقابتی انگیزه بیشتری برای تداوم کار در مسیر نگارگری پیدا می‌کنند البته تا چند سال قبل مسابقات و میادین ارزیابی متعددی با هدایای ارزشمند برای آثار هنری وجود داشت تا حس رقابت میان هنرمندان ایجاد شود اما متأسفانه امروز با کاهش میادین ارزیابی رقابتی بین هنرمندان وجود ندارد.

آقامیری بیان کرد: چند کار از من که بیشتر در زمینه قرآنی ساخته شده‌اند میان آثار هنرجویانم در نمایشگاه نگارگران به نمایش گذاشته شده است. برخی از این آثار پیام‌های سوره‌های عادیات، تکاثر و آیه ۱۴ سوره نحل را به مخاطبانشان یادآور می‌شوند.

او ادامه داد: هنر نگارگری ما یک هنر عرفانی و اخلاقی است بنابراین آثاری که در نمایشگاه نگارگران به نمایش گذاشته می‌شوند با مضامین ارزشی خلق شده‌اند.

ترغیب مردم به خرید آثار هنری کار هر کسی نیست

این استاد نگارگری بیان کرد: حوزه هنری علاوه بر برگزاری نمایشگاه نگارگران تلاش می‌کند با تبلیغات اشخاصی از خارج از حوزه هنری را به خرید آثار هنرمندان ترغیب کند اما انجام این کار در جامعه امروز ما کار هر کسی نیست زیرا سرمایه گذاری در زمینه ترغیب مردم به خرید آثار هنری بسیار کم شده است.

آقامیری خاطرنشان کرد: آثار هنرجویانم را برای فروش می‌گذاریم و امیدواریم آثار آنها فروخته شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نمایشگاه را به طور مجازی نیز در نمایشگاه مجازی «نگارگران» دنبال کنند.

نمایشگاه‌های مجازی توسط حوزه هنری دیجیتال برای تسهیل و دسترسی مخاطبان برای بازدید از نمایشگاه‌های حوزه هنری طراحی شده است.