به گزارش تیتر داغ؛ بخش برنامه های توسعه پیشرفته «اسکانک ورکس» (Skunk Works) لاکهید مارتین رکورد جدیدی برای یک پهپاد گروه ۲ (پهپادهایی با وزن ۵تا۲۵ کلیوگرم) ثبت کرده است. در این عملیات یک پهپاد «استاکر VXE» به مدت ۳۹ ساعت و ۱۷ دقیقه و ۷ ثانیه پرواز کرد.

از آنجا که پهپادها بدون خلبان حرکت می کنند و قادر به انجام فعالیت های خودکار هستند، قدرت تحمل آنها برای پروازهای طولانی نه تنها در نمونه های بزرگ با موتور جت، بلکه در نسخه های کوچکتر و قابل حمل مانند «استاکرXVE» نیز اهمیت زیادی دارد.

پهپادهای خط استاکر نخستین بار در سال ۲۰۰۶ در لاکهید توسعه و طی سال ها بارها ارتقا یافتند تا قابلیت های مختلف و قدرت تحمل آنها بهبود یابد. جدیدترین نسخه این پهپاد یک نمونه قابل حمل است که می توان در دو کیسه پلاستیکی بزرگ آن را جابه جا کرد.

یک فرد به راحتی می تواند آن را سر هم بندی کند. همچنین یک اپراتور برای کنترل پهپاد کافی است. این پهپاد با وزن ۲۰ کیلوگرم، از سیستم نیرو محرکه الکتریکی استفاده می کند که انرژی مورد نیاز آن توسط یک پیل سوختی اکسید جامد با سوخت پروپان (SOFC) تامین می شود. به این ترتیب هواپیما می تواند با ۲.۵ کیلوگرم بار حدود ۸ ساعت پرواز کند. مدت زمان پرواز پهپاد با کمک باتری نیز ۴ ساعت است.

حداکثر سرعت پرواز پهپاد مذکور نیز ۹۳ کیلومتر برساعت است و می تواند به ارتفاع ۳۶۵۸ کیلومتری زمین برود. استاکر VXE را می توان از روی قطار یا یک وسیله نقلیه عمود پرواز به آسمان فرستاد.

این پهپاد در ۱۹ فوریه ۲۰۲۲ میلادی در منطقه سانتا مارگریتا رنچ واقع در ایالت کالیفرنیا پرواز کرد و با استفاده از پیل سوختی SOFC و یک مخزن سوخت پروپان اضافی که زیر بال نصب شده بود برای مدت زمان پرواز آزمایش شد.

درحال حاضر این رکورد غیر رسمی است اما لاکهید مارتین درخواست خود را برای دریافت گواهینامه به سازمان FAI ارائه کرده است.