به گزارش تیتر داغ؛ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در حال بررسی گزارش اوکراین مبنی بر پرواز مستقیم یک موشک بر فراز یک نیروگاه هسته‌ای است.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در همین رابطه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کی یف روز پنجشنبه به طور رسمی اطلاع داده است که موشک در ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) بر فراز تاسیساتی در جنوب اوکراین پرواز کرده است. تأسیسات مذکور در ۳۵۰ کیلومتری جنوب کی یف پایتخت اوکراین قرار دارد.

گروسی در بیانیه خود افزوده است: اگر چنین موشکی به بیراهه رفته بود، می‌توانست تأثیر شدیدی بر تمامیت فیزیکی نیروگاه بگذارد و به طور بالقوه منجر به یک حادثه هسته‌ای شود.

وی البته اشاره‌ای ه اینکه چه کسی این موشک را شلیک کرده است، نکرد، اما کی یف پیشتر مسکو را متهم کرده بود که مستقیماً بر فراز نیروگاه‌های هسته‌ای موشک فرستاده است.

پیشتر نیز گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار بازگشت بازرسان آژانس به نیروگاه «زاپروژیا» اوکراین شده و وضعیت این نیروگاه را ناپایدار عنوان کرده بود.

وی پیش از این نیز در سخنانی درباره نیروگاه چرنوبیل گفته بود که سطح تشعشعات در چرنوبیل غیرعادی است. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره مدعی شد که تصرف کوتاه این نیروگاه از سوی روسیه، «بسیار بسیار خطرناک» بود.