به گزارش تیتر داغ؛   حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز یکشنبه در شصت و یکمین مجمع عمومی سالیانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: بدهی دولت به بانک مرکزی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ کاهش پیدا کرده، همینطور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ کاهش داشتیم. ماجراهای سال ۹۷ به دولت دوازدهم مربوط نیست؛ همه اقتصاددانان ماجراهای سال ۹۷ را به مردم شفاف توضیح دهند.

وی ادامه داد: عمدتا پایه پولی ناشی از استفاده بالای بانک مرکزی از ذخایر است، اما مشکل بی انضباطی دولت نبوده مشکل از جای دیگری است. وقتی منابع بانک مرکزی تحریم می‌شود مجبور به استفاده از ذخایر می شویم. همچنین در این روزها کرونا مشکلات ما را مضاعف کرد؛ مدافعین سلامت بسیار فداکاری کردند. ما تخت‌های ویژه را در این مدت یک سال و نیم دو تا دو و نیم برابر کردیم.

رئیس جمهور گفت: در این سه ماه شرایط ما نسبت به گذشته شرایط بهتری است. الان صادرات ما بیش از ۶۹ درصد نسبت به سه ماهه پارسال افزایش یافته است.

رئیس جمهور با اشاره به وضعیت اقتصادی این روزهای کشور گفت: جنگ اقتصادی اخیر در تاریخ ایران بی نظیر است؛ اگر جنگ اقتصادی نبود قیمت ارز هم به روال سابق پیش می رفت و ۵ هزار تومان بود.

وی اضافه کرد: یکی هم در بحت FATF؛ من قبلا هم اعلام کردم در FATF دولت کار خود را انجام داد و ما از لیست سیاه خارج شدیم. مجلس و شواری نگهبان به ما کمک کرد و یک جای دیگر آمد و آن را نگه داشت.

رئیس جمهور تاکید کرد: برخی از مشکلات ربطی به دولت ندارد و پای دولت نوشته می‌شود. اگر اختیارات لازم را که قانون اساسی به ما می‌دهد ما آغاز سال ۱۴۰۰ تحریمی نداشتیم. FATF در اختیار دولت نیست و یک جای دیگر گیر کرده است. جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود. جنگ اقتصادی یک نفر در کاخ سفید تصمیم گرفته است. بعضی از امور هست که دولت به تنهایی قادر نیست. برخی از اموری که پای دولت نوشته می‌شود به دولت مربوط نمی‌شود.