به گزارش تیتر داغ؛ نخست وزیر عراق امروز (یک‌شنبه) در رأس هیئتی بلندپایه از بغداد، پایتخت عراق راهی واشنگتن، پایتخت آمریکا شد تا ضمن مشارکت در دور چهارم مذاکرات راهبردی بغداد و واشنگتن با جو بایدن، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کند.

الکاظمی قبل از عزیمت، طبق بیانیه دفتر رسانه‌ای خود منتشر کرده است، گفت: این دیدار در چارچوب تلاش‌های عراق برای تحکیم روابط نزدیک با آمریکا و بر اساس مبانی احترام متقابل و همکاری دو جانبه در زمینه‌های مختلف است.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که این دیدار نتیجه تلاش سخت در طول جلسات گفتگوی راهبردی برای تنظیم روابط امنیتی بین دو کشور بر اساس منافع ملی عراق است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز هفته گذشته درخصوص این سفر گفت: محور اصلی این سفر گفتگو که قرار است ۴ مرداد ماه سال جاری در کاخ سفید برگزار شود، مشارکت و همکاری‌های استراتژیک دو کشور مطابق با توافقنامه سال ۲۰۰۸ مبنی بر خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق است.

به گفته ساکی، بهداشت و انرژی هم از جمله محور‌هایی است که در دیدار بایدن با نخست وزیر عراق مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

حسین علاوی، مشاور نخست وزیر عراق نیز اعلام کرد که مصطفی الکاظمی قرار است در سفر خود به آمریکا پرونده خروج نیرو‌های خارجی به ویژه نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق را بررسی کند.

این درحالی است که نیویورک تامیز به نقل از منابعی در پنتاگون اعلام کرد که آمریکا قصد ندارد نیرو‌های خود را از عراق خارج کند و تنها شرح وظایف آنان بر روی کاغذ تغییر خواهد کرد.