تاریخ انتشار : دوشنبه 16 دی 1398 - 5:41
کد خبر : 5918

بدرقه‌ای همپای شکوه سردار

بدرقه‌ای همپای شکوه سردار

رهبر انقلاب اسلامی در فضایی حزن انگیز بر پیکر سپهبد شهید سردار سلیمانی و همرزمانش نماز اقامه کردند.

به گزارش تیتر داغ؛ مراسم تشییع و بدرقه سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی از صبح امروز از خیابان های منتهی به دانشگاه تهران آغاز شده است.
گذرگاه‌های تهران از سپیده دم امروز شاهد حضور گسترده، پرشور و تاریخی مردم این شهر و همه مهمانان آن در مراسم بدرقه سردار سپهبد قاسم سلیمانی است؛ شکوهی به عظمت سردار در خیابان های تهران برپاست و کلام و تصویر از توصیف آن عاجز.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر مسیرهای منتهی به مراسم، حکایت از حجم انبوه جمعیت برای بدرقه سردار شهید سلیمانی دارد. ازدحام جمعیت برای شرکت در مراسم از سمت کرج و استان البرز بوده  و ایستگاه های مترو ارم سبز و دیگر ایستگاه های منتهی به این مسیر با ازدحام بالای جمعیت روبروست.

اقشار مختلف جمعیت از زنان به همراه کودکان خود مشاهده می شود که به صورت خانوادگی در این حضور داشتند و ازدحام جمعیت موجب برخی تعطیلی ایستگاه مترو شده است و قطارها تا توقف پنج دقیقه ای در هر ایستگاه دارند.

بر اساس اعلام مترو، قطارها در مسیر انقلاب توقفی نخواهند داشت و دو یا سه ایستگاه پیش از مسیر انقلاب از حرکت ایستاده اند. حرکت از سمت میدان انقلاب همراه با دسته های عزاداری و نوحه خوانی است و مردم با ذکر صلوات از اتوبوس ها پیاده می شوند. ایستگاه های اتوبوس هم همچنان به شکل ازدحام بوده است و جمعیت به شکل فزاینده ای در همه خیابان ها اضافه می شوند و در مسیر راهپیمایی مردم بلندگوها مردم را در عزاداری همراهی می کنند. بر اساس اعلام شرکت کنندگان در مراسم تشییع شهید قاسم سلیمانی در تهران با امضای طوماری خواهان گرفتن انتقام سخت شهادت سردار سلیمانی شدند. جمعی از شرکت کنندگان در مراسم تشییع شهید سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمانشان با اعدام نمادین ترامپ، جنازه وی را از چهارراه کالج تا دانشگاه تهران حمل کردند.

 

حال و هوای دانشگاه تهران

خیابان های اطراف دانشگاه تهران مملو از جمعیت است و شعارهای مرگ بر آمریکا و  نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا از مهمترین شعارهای حاضران در خیابان هاست. همزمان با تکمیل ظرفیت جمعیت در دانشگاه تهران برخی خبرهای تایید نشده از برخی مشکلات تنفسی جمعیت حاضر خبر می دهند.   به دلیل استقبال بسیاز زیاد مردم مقابل دانشگاه تهران، توسط گروه های حافظ نظم و نیروهای انتظامی معبری از خیابان فخررازی به دانشگاه باز کردند تا تعدادی از خانواده های مسئولان بتوانند وارد دانشگاه شوند. درب دانشگاه تهران بسته شده و امکان ورود مردم به داخل دانشگاه وجود ندارد. حضور بسیار زیاد جمعیت سبب شده امکان برگزاری نماز در داخل دانشگاه تهران نیز فعلا امکان پذیر نشود.

امروز مردم تهران و ایران به احترام شهدای مقاومت قیام کردند تا به شهدا بگویند که سنگرشان خالی نیست و امروز هر ایرانی جلوه تاریخی یک حماسه است.  پیام مقام معظم رهبری درباره شهادت سردار سلیمانی قرائت  و با ابراز احساسات مردم حاضر در صحنه روبرو شد. مراسم با تلاوت آیات قران و مداحی در دانشگاه تهران آغاز شده، تشییع کنندگان پیکر سردار سلیمانی از خیابان های اطراف از جمله نواب و میدان توحید خود را به دانشگاه تهران می رسانند.  به دلیل حضور و تجمع زیاد مردم انقلابی مقابل دانشگاه تهران، از مردم به کرات خواسته شد که مقابل دانشگاه تهران تجمع نکنند و به سمت میدان انقلاب وآزادی حرکت کنند. بی نظمی داخل دانشگاه تهران به دلیل حضور پرشور مردم همچنان وجود دارد.
بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگاران ایرنا، حجم جمعیت در میدان انقلاب به حدی است که کسی نمی تواند قدمی بردارد و تنها امکان ایستادن وجود دارد.
دوباره در محل دانشگاه شریف اعلام شد که نیروی انتظامی اعلام کرده که در میدان انقلاب جمعیت زیادی هست و دیگر به سمت دانشگاه تهران نروند و یا خیلی آهسته حرکت کنند که دچار مشکل نشوند.
نیروهای امدادگر و نجات‌گر هلال احمر و اورژانس ۱۱۵ از تمامی مردم در تهران درخواست کردند که توجه کافی به سالمندان، کم‌توان‌ها، خانم‌ها و کودکان حاضر در مراسم داشته باشند؛ فشار جمعیت بالاست.
نمازگزاران در حال خروج از میدان آزادی به سمت خیابان انقلاب هستند و سخنگو از مردم می خواهد با آرامش از دانشگاه تهران خارج شده و به سمت میدان آزادی پیکرهای شهدا را تشییع کنند. جمعیت در این لحظه در خیابان آزادی تقاطع بهبود مستقر و منتظر پیکرهای مطهر شهداست. در حالی که مراسم تشییع در دانشگاه تهران به پایان رسیده اما همچنان سیل جمعیت از سمت خیابان های اطراف به طرف دانشگاه می روند. دو ماشین که با گل آرایی برای تشییع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مزین شده بود، بدون حمل پیکر در حال خروج از دانشگاه تهران است.  با توجه به جمعیت زیاد در هر سه مسیر رفت و برگشت خیابان آزادی حضور خودروی حامل پیکر شهدا در این محل دست کم ممکن نیست، کل خیابان پر از مشایعت کنندگان است که حرکت خودرو را ناممکن می کند. تشییع پیکر شهدای مقاومت از دانشگاه تهران به سمت میدان آزادی در حال انجام است.

مسیرهای پرترافیک

خبرنگاران ایرنا از حجم بالای ترافیک در خیابان ها و اتوبان های منتهی به مسیر حکایت دارد. اتوبان چمران، خیابان فاطمی و خیابان های منتهی به خیابان انقلاب از جمله خیابان حجاب و وصال و کارگر با ترافیک سنگین روبرو هستند و به دلیل دشواری تردد خودروها شرکت کنندگان در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی پیاده به سمت دانشگاه تهران می روند.
نیروی انتظامی از مردم حاضر مقابل دانشگاه شریف درخواست می‌کند که با توجه به ازدحام بسیار زیاد جمعیت در میدان انقلاب و خیابان های نزدیک آن خیلی آرام به آن سمت حرکت کنند. با توجه به اعلام پرشدن ظرفیت دانشگاه تهران عده ای از مشایعت کنندگان در خیابان آزادی مستقر شده‌اند و به سمت خیابان انقلاب نمی‌روند.

حاشیه‌های حضور مردم

بر اساس گزارشات میدانی خبرنگاران ایرنا شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خیابان حجاب از شرکت کنندگان در مراسم با صبحانه پذیرایی کرد. خیابان حجاب مملو از جمعیت به سمت دانشگاه تهران است.  حرکت خودجوش مردم انقلابی، شهید پرور و قدرشناس تهران در آیین تشییع شهدای مقاومت  با برپایی ایستگاه های صلواتی و توزیع، چای نان و، پنیر، آش، شیر داغ و توزیع پوسترهای مختلف از شهید سلیمانی و سایر شهدای حمله تروریستی آمریکا نکته جالب و قابل توجه این مراسم است. پوسترهای سردار سلیمانی در دست مشایعت کنندگان است و عده ای به صورت خودجوش پوسترهایی با تصاویر مختلف از او را میان تشییع کنندگان توزیع می کنند و موکب های پذیرایی از تشییع کنندگان برقرار است.
پرچمهای اسرائیل و آمریکا کف خیابان های اطراف دانشگاه صنعتی شریف پهن شده و مردم از روی آنها تردد می‌کنند. مقابل این دانشگاه پیمان‌نامه‌هایی میان مردم در حال پخش است.  عده ای از شرکت کنندگان در مراسم پلاکاردهایی را در دست دارند که روی آن علاوه بر تصاویر سردار سلیمانی نوشته شده من… «انتقامت را می گیرم» و در کنار شعارهای متداول مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل شعار مرگ بر منافق هم شنیده به گوش می رسد.
پوسترها و دست نوشته‌هایی با عبارت‌های «علم بر زمین نمی ماند سردارم» «خون بهایت فتح قدس است»، «ما تا آخر ایستاده ایم»، «پیروزی نزدیک است»، «سنگرت خالی نیست سردار دلها»، «بدرود فرمانده» و «خامنه ایِ امام انتقام انتقام»  شور و حال خاصی به این مراسم داده است.  افرادی کفن پوش هم با شعار «یک کلام انتقام» میان جمعیت حضور دارند.
صف نماز میت تا مقابل دانشگاه شریف هم کشیده شده و «ای پسر فاطمه، تسلیت، تسلیت» و «انتقام انتقام» شعار غالب جمعیت پس از اقامه نماز است. جمله مشهور «والله ان قطعتمو یمینی، انی احامی ابدا عن دینی» که منسوب و در مدح رشادت های «عباس بن علی» (ع) خوانده می شود؛ از بلندگوها به گوش می رسد. نوزادانی هم به همراه مادران خود در خیابان های تهران حضور دارند. گروهی از اعضای کتائب حزب‌الله عراق  وعراقی های ساکن حوالی خیابان انقلاب و دکتر غریب با در دست داشتن پرچم‌های زرد رنگ کتائب حزب الله عراق، شعار «کلا کلا آمریکا» و «الامریکا شیطان الاکبر» در مراسم تشییع شهدای مقاومت حضور دارند. پرچم‌های گره خورده ایران، عراق و حزب الله لبنان در دست در بین جمعیت دیده می‌شود.

 

مسوولان لشگری و کشوری حاضر در مراسم بدرقه سردار سلیمانی

بر اساس گزارش خبرنگاران ایرنا  حجت الاسلام «محمود علوی» وزیر اطلاعات در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی و شهدای مقاومت در تهران حضور یافته است. «علی ربیعی» سخنگوی دولت، «غلامعلی حدادعادل» رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، «سعید جلیلی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهور، سردار سرلشکر «محمدعلی جعفری» فرمانده سابق سپاه، «منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، «عبدالعلی عسگری» رییس سازمان صدا و سیما، «علی یونسی» دستیار رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، «محمود احمدی نژاد» رییس دولت نهم و دهم پیروز حناچی شهردار تهران، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی، حجت السلام و المسلمین محسن قرائتی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، علی ربیعی سخنگوی دولت و حجت الاسلام والمسلمین «سید مهدی خاموشی» رییس سازمان اوقاف و امور خیریه از چهره‌های حاضر در مراسم هستند.

اشک‌های رهبر در فراق سردار

رهبر معظم انقلاب صبح امروز درحالی بر پیکر سردار سپهبد قاسم سلیمانی نماز خواندند که در بخش های مختلف نماز بارها گریه کردند و همزمان با با تکبیرهای رهبر انقلاب و صدای گریه ایشان نمازگزاران حاضر هم گریه می‌کنند. هم اکنون نماز تمام شد و پیکر شهدای مقاومت به برای مشایعت مردم به بیرون از دانشگاه انتقال یافت.

سپهبد شهید قاسم سلیمانی بامداد روز جمعه  به همراه ابومهدی المهندس از فرماندهان حشد الشعبی توسط بالگردهای آمریکایی به شهادت رسید. این اقدام جنایتکارانه آمریکا در حالی رخ داد که سپهبد سلیمانی به دعوت نخست وزیر عراق و در جهت کاهش تنش‌های منطقه ای، در کشور عراق حاضر شده بود. پیکر شهید سپهبد سلیمانی و همرزمانش پس از تشییع باشکوه در شهرهای عراق، روز گذشته وارد خوزستان شد و بعد از وداع مردمی در اهواز به مشهد مقدس منتقل شد. پیکر شهید سلیمانی شب گذشته هم به تهران متقل شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.