تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مرداد 1399 - 12:25
کد خبر : 11700

راز آشوب‌ها در لبنان؛ تلاش برای امحای اسناد پشت پرده انفجار بیروت

راز آشوب‌ها در لبنان؛ تلاش برای امحای اسناد پشت پرده انفجار بیروت

در حالی که دبیرکل حزب‌الله لبنان در آخرین سخنرانی خود بر لزوم شناسایی عاملان فاجعه بیروت تأکید کرده بود، عناصر نفوذی تحت حمایت خارجی‌ها برای امحای اسناد پشت پرده فاجعه مذکور دست به کار شدند.

به گزارش تیتر داغ؛ رامین حسین آبادیان: از عصر روز گذشته لبنان و به ویژه بیروت شاهد حوادث آشوب‌طلبانه‌ای است که هدف اصلی و اساسی عاملان آن ایجاد هرج و مرج و ناامنی در این کشور است. در جریان این حوادث، آشوبگران به نهادها و مؤسسات دولتی یورش برده و دست به غارت آنها زدند. در این میان، وزارتخانه‌های خارجه، اقتصاد و محیط زیست هدف یورش آشوبگران قرار گرفتند؛ کما اینکه بانک مرکزی لبنان نیز توسط آشوب‌طلبان مورد حمله قرار گرفت.

نکته قابل تأمل در این زمینه حمایت ایالات متحده آمریکا از اقدامات خشونت‌آمیز آشوب‌طلبان در لبنان بود. در همین ارتباط، سفارت آمریکا در بیروت با صدور بیانیه‌ای مداخله‌جویانه ادعا کرد: «ما از حق ملت لبنان در اعتراضات مسالمت‌آمیز حمایت می‌کنیم و همه طرف‌های ذیربط را به اجتناب از خشونت تشویق می‌کنیم». سفارت آمریکا در این بیانیه مدعی شده است: «ملت لبنان رنج زیادی برده‌اند و لایق رهبرانی هستند که صدای شفافیت خواهی را می‌شنود».

آمریکا در حالی از آشوب‌طلبی‌ها در لبنان حمایت کرد که کوچک‌ترین نشانه‌ای از رویکرد مسالمت‌آمیز در آن‌ها دیده نشد این بیانیه مداخله‌جویانه و تأمل برانگیز در خصوص حوادث اخیر لبنان در حالی صادر شد که شب گذشته کوچک‌ترین نشانه‌ای از اعتراضات مسالمت‌آمیز در خیابان‌های بیروت مشاهده نشد و عناصر آشوبگر با توسل به اقدامات خشونت‌آمیز، ساختمان‌های وزارتخانه‌ها و نیز نهادها و مؤسسات دولتی را یکی پس از دیگری به آتش کشیده و محتویات آنها را چپاول کردند. تصاویر متعدد از آتش سوزی‌ها در ساختمان‌های دولتیِ واقع در بیروت خود به تنهایی گواه بر این مدعا است.

علاوه بر نقش آفرینیِ منفی آمریکا در حوادث بیروت، نقش فرانسه نیز در این حوادث به چشم می‌خورَد. به عبارت بهتر، رد پای پاریس در حوادث لبنان حتی پیش از وقوع انفجار مهیب بیروت دیده شد؛ یعنی زمانی که «ناصیف حتی» وزیر خارجه سابق لبنان تحت فشارهای خارجی به ویژه از سوی فرانسوی ها از سِمَت خود استعفا داد. پس از انفجار بیروت نیز «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه بلافاصله به لبنان سفر کرد و در جمعِ مردم این کشور سخنان مداخله جویانه ای را مطرح ساخت تا ابهامات پیرامون نقش پاریس در حوادث اخیر لبنان بیش از پیش افزایش یابد.

نکته‌ای که در خصوص حوادث اخیر بیروت بیش از هر چیز دیگری توجهات را به سمت خود جلب می‌کند، این است که این حوادث درست یک روز پس از سخنرانی مهم «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان به وقوع پیوست. دبیرکل حزب الله در جریان این سخنرانی که تنها به فاجعه بزرگ بندر بیروت اختصاص داشت بر لزوم شناسایی و محاکمه هرچه سریع‌تر عاملان وقوع انفجار در این بندر تأکید کرد.

در همین راستا، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: «در جریان روند تحقیقات و فرایند محاکمه مقصران وقوع فاجعه بیروت، عدالت و حقیقت باید بیش از هر چیز دیگری وجود داشته باشند. نمی‌توان این حادثه بزرگ را فراموش کرد و یا آن را نادیده گرفت. باید حقیقت مشخص شده و عاملان این حادثه محاکمه شوند. از دولت لبنان می‌خواهم که با نهایت جدیت و قاطعیت با این مسأله برخورد کند. اگر حقیقت به صورت شفاف مشخص نشود، لبنان با بحرانی تحت عنوان بحران موجودیتی مواجه خواهد شد».

این تأکید مهم دبیرکل حزب الله لبنان بر لزوم شناسایی عاملان انفجار بندر بیروت خشم و عصبانیت طرف‌های خارجی و نیز متحدان آن‌ها در داخل لبنان یعنی جریان ۱۴ مارس را به دنبال داشت عناصر نفوذی و آشوب طلب در لبنان با یورش به ساختمان‌های دولتی برای امحای اسناد پشت پرده انفجار بندر بیروت تلاش کردند و موجب شد تا آنها به منظور ممانعت از فاش شدن اسناد مربوط به پشت پرده انفجار مذکور دست به کار شوند. بدین ترتیب، شخصیت‌های جریان ۱۴ مارس و رسانه‌های وابسته به آنها تحریک افکار عمومی علیه حزب الله را کلید زدند تا ضمن خدشه وارد کردن به چهره این گروه مقاومتی، مردم را به انجام اقدامات خشونت‌آمیز در کشور وادارند.

به عنوان نمونه، «سامی الجمیل» رئیس حزب الکتائب که همه نمایندگان آن از پارلمان استعفا داده‌اند در مصاحبه با شبکه سعودی «العربیه» در سخنانی عجیب و هدف‌دار حزب‌الله لبنان را عامل نابسامانی‌های این کشور معرفی کرد. همین رویکرد جریان ۱۴ مارس و رسانه‌های وابسته به آن موجب شد تا «هادی القبیسی» تحلیلگر لبنانی از هدف اصلی این جریان پرده بردارد. وی در این باره اعلام کرد: «جریان وابسته به سعد الحریری با انتشار اخبار دروغ به دنبال آشوب و فتنه‌انگیزی است».

در واقع جریان‌های مخالف مقاومت در داخل لبنان با حمایت‌های خارجی به ویژه از سوی ایالات متحده آمریکا پس از تأکید دبیرکل حزب الله بر لزوم نهایی شدن نتیجه تحقیقات پیرامون حادثه انفجار بیروت، عناصر نفوذی و آشوبگر تحت امر خود را بسیج کردند تا به امحای اسناد موجود از حقایق پشت پرده انفجار بندر بیروت بپردازند. «عماد حب‌الله» وزیر صنعت لبنان در واکنش به حمله شماری از عناصر نفوذی به تعدادی از وزارتخانه‌ها تأکید کرد: «نفوذی‌ها برای نابودسازی پرونده‌های فساد تلاش کردند».

به گفته برخی منابع لبنانی اغلب کسانی که به ساختمان وزارت خارجه حمله کردند از خرابکاران بودند و با خارج در ارتباط هستند. در واقع، آنها نمی‌خواهند تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت ادامه داشته باشد. بدیهی است در شرایطی که مطالبه اصلی و اساسی عمومِ مردم لبنان شناسایی، معرفی و محاکمه عاملان انفجار بندر بیروت است، یورش عناصر مزدور، نفوذی و آشوبگر به ساختمان‌های دولتی نمی‌تواند معنایی جز همکاری آنها با دستگاه‌های خارجی به منظور سنگ اندازی در مسیر شفاف سازی واقعه بندر بیروت، داشته باشد.

برخی جریان‌های داخلی در لبنان با حمایت‌های خارجی انفجار بندر بیروت را دستاویزی برای حمله به مقاومت قرار داده‌اند بر اساس آنچه که گفته شد، پر واضح است که برخی طرف‌های داخلی در سایه حمایت‌های گسترده خارجی فاجعه انفجار بندر بیروت را به عنوان دستاویزی برای تسویه حساب‌های سیاسی به ویژه با حزب الله لبنان قرار داده‌اند. این در حالی است که دبیرکل حزب الله لبنان صراحتاً تأکید کرده بود که اکنون زمان مناسبی برای سوء استفاده از انفجار بندر بیروت به منظور پیروزی در دعواهای سیاسی و فرقه‌ای نیست.

هرچند که عزم طرف‌های خارجی و متحدان داخلی آنها در لبنان برای مقابله با مقاومت و حزب الله از رهگذر حادثه انفجار در بندر بیروت جزم شده است اما بدون شک تمامی تلاش‌های مذبوحانه برای آشکار شدن واقعیت‌های پشت پرده حادثه مذکور در نهایت با شکست مواجه خواهد شد، چرا که قاطبه مردم لبنان همواره در بزنگاه‌های مختلف نشان داده‌اند که صف خود را از آشوبگران و آشوب‌طلبان جدا می‌کنند.

منبع: مهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.