تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 اردیبهشت 1400 - 15:02
کد خبر : 20450

از ساخت اولین سامانه برای داشتن رنگ مو و لنز دلخواه تا کاربرد سنسور اختصاصی گاز H ۲ S در صنایع پتروشیمی

از ساخت اولین سامانه برای داشتن رنگ مو و لنز دلخواه تا کاربرد سنسور اختصاصی گاز H ۲ S در صنایع پتروشیمی

فناوری و فضا در هفته‌ای که گذشت با اخبار متعددی همراه بود.

به گزارش تیتر داغ؛ حوزه فناوری و فضا در هفته‌ای که گذشت با اخبار متعددی مانند « هر آنچه که باید درباره موتور‌های فضایی بدانید» ،« ساخت اولین سامانه برای داشتن رنگ مو و لنز دلخواه»، « فناوری و نو آوری کشور جدا از سیستم اقتصادی است»، «نوردرمانی، روشی برای رفع مشکلات پوستی »، « آلودگی نوری به چالش اساسی حوزه نجوم تبدیل شده است»، «کاربرد سنسور اختصاصی گاز H۲S در صنایع پتروشیمی»، « کاربرد موتور‌های دیزلی و گازسوز به عنوان نیروی محرک در صنایع مختلف»، « عیب یابی خودرو با یک دستگاه دانش بنیان ایرانی»، « رونق چشم گیر اقتصاد دانش بنیان » همراه بود.

هر آنچه که باید درباره موتور‌های فضایی بدانید

خسروبیگی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان ، در حال حاضر فن‌چالش فضایی موتور با پیشران فوق‌سرد، بزرگترین فن‌چالش فضایی کشور است. موتور‌های موشک به دودسته اصلی موتور سوخت مایع و جامد تقسیم می‌شوند. موتور‌های سوخت مایع موتور‌هایی هستند که پیشرانه آن‌ها (شامل سوخت و اکسیدکننده) به صورت مایع است.

خسروبیگی گفت: پیشرانه‌هایی که معمولاً در دمای اتاق به‌صورت گاز هستند، اما برای رسیدن به چگالی‌های بالا به شدت سرد می‌شوند (مانند اکسیژن مایع و هیدروژن مایع) را پیشرانه‌های فوق سرد می‌نامند. به طور کلی موتور‌هایی با پیشرانه فوق سرد راندمان بالایی داشته و ضربه ویژه بالاتری (که به‌صورت نسبت نیروی پیشران تولید شده در واحد جرم مصرفی پیشرانه در واحد زمان یا همان دبی جرمی تعریف می‌شود) دارند که باعث می‌شود برای استفاده در پرتابگر‌های فضایی مناسب باشند؛ بنابراین دستیابی به فناوری طراحی و ساخت این موتور‌ها برای کشور اهمیت ویژه‌ای دارد.

ساخت اولین سامانه برای داشتن رنگ مو و لنز دلخواه
عزت زاده دانشجوی مخترع و مبتکر، سازمان  بهداشت جهانی تست لنزهای رنگی چشم را کاملا نقض می کند و یکی از خطرناک ترین  تست ها را تستر لنز چشم بیان کرده است، زیرا یکی از راه‌های انتقال بیماری از طریق چشم بوده و جدا از مسئله انتقال بیماری امکان آسیب رسانی جدی به قرنیه و شبکیه چشم می شود حتی از طریق تست لنز‌های چشم امکان از دست دادن بینایی هم وجود دارد.

او ادامه داد: برای پیشگیری از این خطرات سامانه ای راه اندازی شده است برای مشتریانی که در صدد خرید لنز هستند، بتوانند رنگ لنزی که انتخاب می کنند را قبل از خرید با انتخاب رنگ چشم در سامانه و رنگ انتخابی لنز، رنگ نهایی لنز در چشم را مشاهده کنند که مانند یک عکس عمل کرده و این قابلیت تقریبا تمام دغدغه‌های مشتریان را از بین می برد.

فناوری و نو آوری کشور جدا از سیستم اقتصادی است

فرهادی مدیرعامل صندوق سلامت ثامن ، اظهار کرد: از لحظه‌ای که ایده‌ای در ذهن یک کارآفرین شکل می‌گیرد تا زمانی که به محصول تبدیل شده و در سبد مصرف کننده قرار می‌گیرد مراحل بسیار متنوعی را طی می‌شود. در این مراحل فعالیت و رشد یک شرکت در غالب شخصیت حقوقی آن شرکت خواهد بود.

او افزود: در مراحل گوناگون علاوه بر اینکه ایده مراحل مختلفی را طی می‌کند تا به آن رشد نسبی برسد، شرکت هم به تلاش، رشد و فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر در مرحله اول به ایده از نظر طرح اولیه درست توجه نشود آن طرح و ایده در مراحل بعدی دچار تغییر و تحولات می‌شود.

نوردرمانی، روشی برای رفع مشکلات پوستی

آقاسی نژاد مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان ، اظهار کرد: نوردرمانی عبارت است از درمان بیماری‌هایی توسط تابش نورماوراء بنفش و مادون قرمز مرئی که یکی ازروش‌های مهم درمانی در بیماری‌های مختلف پوستی است.

او گفت: پرتو درمانی روی تمام نقاط پوست بدن کاربرد دارد، اما هدف از این کار بیشتر به سمت نقاطی از پوست تمرکز شده است که زیبایی آن در انسان جلب توجه می‌کند مثل پوست صورت افرادی که دارای آکنه‌های پوستی در صورت هستند و یا دچار آسیب‌های پوستی صورت شده اند، درمان آن‌ها بیشتراهمیت دارد و بیشتر افراد جامعه نیز به دنبال این درمان هستند. نور در اثر گذاری روی پوست مکانیسم موثری از خود به جا می‌گذارد و مطالعات مختلفی نیز در آن انجام گرفته است و نتایج مثبتی نیز در مطالعات به دست آمده است و در مطالعه علمی که روی موش آزمایشگاهی در دانشگاه بقیه الله انجام گرفته مطالعات به دست آمده حاکی از آن است که نور در بهبود زخم بسیارموثراست.

آلودگی نوری به چالش اساسی حوزه نجوم تبدیل شده است

عرفانی، عضو هیئت مدیره انجمن نجوم ایران، هیئت مدیره دوره نهم انجمن نجوم ایران، فرصت هفته جهانی نجوم را غنیمت شمرده است تا در شرایط موجود با مخاطبان خود که دوستداران علم نجوم هستند ارتباط برقرار کند.

او افزود: امسال هفته جهانی نجوم از ۲۰ تا ۲۶ اردیبهشت ماه با شعار (نجوم ۱۴۰۰، افق پیش رو) نامگذاری شده است تا فراتر از یک شعار در دهه پیش رو در آموزش و ترویج علم نجوم سهیم باشیم. در طول این هفته برنامه‌های متعددی برای علاقه‌مندان به علم نجوم برگزار شد.

هیئت مدیره انجمن نجوم ایران با اشاره به مزیت های برگزاری رویدادهای نجومی گفت: برگزاری رویدادهای نجومی در هفته جهانی نجوم علاوه بر اینکه کنجکاوی مردم نسبت به اسرار آسمان شب را تحریک می‌کند و تلنگری برای جلب توجه عمومی به موضوع آلودگی نوری و همچنین تمایز بین علم، شبه علم و خرافات است.

کاربرد سنسور اختصاصی گاز H۲S در صنایع پتروشیمی

جلالی اقدم مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان ، گفت: سنسور اختصاصی گاز H۲S جهت اندازه گیری غلظت‌های بین ۰.۱ الی ۳۰۰ ppm در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاهی به منظور کنترل گاز‌های خروجی دودکش‌ها و مانیتورینگ نشتی واحد‌های تولید گوگرد و نیز میادین استخراج گاز استفاده می‌شود. نمونه اولیه آزمایشگاهی دستگاه ساخته شده در این شرکت  به صورت پرتابل (قابلیت جابجایی) طراحی و ساخته شده است و این قابلیت وجود دارد تا سیستم تشخیص گاز فیکس (Fixed) و یا برخط (Online) آن نیز ساخته شود.

او افزود: این آنالایزر گاز H۲S بر مبنای سنسور نیمه رسانا یا نیمه هادی لایه نازک عمل می کند. هوای محیط توسط پمپ مکش به داخل محفظه سنسور هدایت می شود. ولی قبل از ورود به محفظه، مسیر فیلتردار یا غیر فیلتردار انتخاب می شود تا فقط به هنگام حسگری، گاز مورد نظر در مدت زمان کوتاهی به سنسور برسد تا باعث اشباع شدن سنسور نشود. یعنی فقط به هنگام حسگری، مسیر گاز بدون فیلتر باز و بسته می شود و دوباره مسیر گاز فیلتردار انتخاب می شود. در اثر برخورد گاز H۲S به حسگر نیمه هادی لایه نازک که توسط میکروهیتر در دمای خاصی ثابت نگهداشته شده، مقاومت الکتریکی آن تغییر یافته و مبنای حسگری است. لایه نازک انتخاب شده برای حسگری گاز H۲S نسبت به این گاز انتخابگر بوده و تداخلی با دیگر گاز‌های موجود احتمالی ندارد.

کاربرد موتور‌های دیزلی و گازسوز به عنوان نیروی محرک در صنایع مختلف

مفید مدیرتحقیق و توسعه یک شرکت دانش بنیان ، گفت: محصولات این شرکت دانش بنیان به دو بخش موتور‌های دیزلی و گازسوز طبقه بندی شده اند. موتور‌های نسل جدید دیزلی که مجهز به سیستم کنترل الکترونیکی به همراه سیستم پاشش سوخت چند مرحله‌ای فشار بالا هستند، در مقایسه با موتور‌های دیزلی قدیمی دارای توان و گشتاور بالاترمتناسب با کاربرد مدنظر، مصرف سوخت پایین تر، آلایندگی پایین، مصرف روغن پایین ، صدا و ارتعاش کم، امکان بازیافت محصول در پایان عمر، بهبود قدرت نسبت به وزن و عملکرد بهینه محصول در کلیه شرایط محیطی و جغرافیایی هستند.

مفید افزود: موتور‌های گازسوز با توجه به منابع طبیعی دارای دسترسی بالا به سوخت ارزان در تمام نقاط کشور باتوجه به گسترش شبکه گازرسانی در کشور، فاقد دود، دارای آلایندگی CO۲ کمتر در مقایسه با سوخت‌های فسیلی دیگر و مناسب برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و صدا و ارتعاش کم مزایایی است که نسبت به موتور‌های دیزلی و بنزینی خصوصا در کاربرد‌های صنعتی موثر هستند.

عیب یابی خودرو با یک دستگاه دانش بنیان ایرانی

شاه عطاری مدیر تولید یک شرکت دانش بنیان، اظهار کرد: عیب یاب خودرو دستگاهی است که به راحتی بر روی وسایل نقلیه نصب می‌شود. در واقع راننده با اتصال این دستگاه به پورت‌های عیب یاب خودرو با کد‌های خطایی که به برنامه مورد نظر داده می‌شود، متوجه ایراد خودرو شده و با آگاهی نسبت به مشکل خودرو در صورت نیاز، به تعمیرگاه مراجعه می‌کند.

او افزود: مشاهده دقیق مقادیر سنسور‌های تمامی کامپیوتر‌های خودرو و اندازه گیری دقیق مصرف سوخت در حالت کارکرد درجا و حرکت، اندازه گیری شتاب صفر تا صد، مشاهده پمپ بنزین‌های اطراف و استعلام خلافی خودرو از دیگر قابلیت‌های این دستگاه است که شرکت ما توانسته آن را طراحی کند.

رونق چشم گیر اقتصاد دانش بنیان

صالحی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری ، گفت: حجم اقتصاد دانش بنیان در کشور ما به شدت رو به افزایش است هرچند هنوز آمار سال ۹۹ به طور دقیق ارائه نشده است، اما در سال ۹۸ فروش شرکت‌های دانش بنیان ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است که پیش بینی می‌شود در سال ۹۹ این اعداد و ارقام طبق اطلاعات مالیاتی حداقل به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده باشد.

او افزود: بنابراین امروزه دانش بنیان‌ها در اقتصاد نقش پررنگی دارند که فروش بعضی از این شرکت‌ها بالای یک میلیارد دلار رسیده اند و به مرور وارد بازار بورس خواهند شد.

صالحی در خصوص اینکه در شرایط کنونی که اقتصاد کشور دچار آسیب شده اقتصاد دانش بنیان‌ها تا چه حد کمک کننده بوده است، گفت: کرونا نه تنها اقتصاد کل کشور بلکه اقتصاد دانش بنیانی را نیز تحت تاثیر قرار داده است، به عبارتی بزرگترین شرکت‌های دنیا به دلیل کرونا هر روز دچار آسیب و بیکاری می‌شوند که این آمار برای اقتصاد‌های مولد دنیا بسیار شوکه کننده خواهد بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.