تاریخ انتشار : شنبه 16 دی 1402 - 10:52
کد خبر : 111914

۲ کلید واژه اصلی در حوزه کلاهبرداری‌های رایانه‌ای

۲ کلید واژه اصلی در حوزه کلاهبرداری‌های رایانه‌ای

این روزها بیعانه گرفتن از مشتریان در خریدهای اینترنتی شگرد جدید کلاهبردارانی شده که طمع خرید اجناس غیرواقعی را به جان کاربران می‌اندازند.

به گزارش تیتر داغ؛ با گسترش اینترنت و فضای مجازی کسب و کارهای زیادی در این زمینه به وجود آمده‌اند که در سال‌های اخیر رونق بسیار خوبی داشتند. عملاً می‌توان گفت تمامی کارها رو به سوی مجازی بودن و دورکاری رفته‌اند. یکی از مشاغلی که به طور اینترنتی فعالیت بسیار خوبی دارد، فروشگاه‌های اینترنتی است. در این فروشگاه‌ها کالاها را برای مشتریان به عرضه می‌گذرند و مشتریان از هر نقطه ایران که باشند تنها با چند کلیک و انتخاب می‌توانند کالای موردنظر خود را خریداری کرده و پس از مدتی درب منزل تحویل بگیرند.

خرید و فروش کالای دست دوم شاید تا چند سال پیش کاری سخت و زمان‌بر بود اما امروزه سایت‌های آگهی آنلاین بسیار رونق گرفته و با توجه به جهش قیمت اجناس، می‌توان با قیمتی مناسب‌تر کالای مورد نیاز خود را خریداری کنیم یا محصولاتی که نیاز نداریم را به فروش برسانیم.

در عصر جدید که استفاده از فناوری‌های نوین همچون اینترنت بسیار رواج یافته است، برخی از افراد به اشکال مختلفی، از اموال اشخاص حقیقی و حقوقی کلاهبرداری می‌کنند. کلاهبرداری از طریق سایت‌های خرید و فروش نیز از جمله نمونه‌های این نوع کلاهبرداری اینترنتی به شمار می‌رود.

کلاهبرداری در این سایت‌ها به طرق مختلفی انجام می‌شود، اولین روش اقدام به فروش اقلام و اجناس به ارزان‌ترین قیمت ممکن است. با این کار شما را به خرید از این سایت‌ها وسوسه می‌کنند. حتی در برخی از موارد کلاهبرداری در این سایت‌ها می‌تواند به صورت ارائه خدمات و یا در زمینه تورهای مسافرتی صورت باشد. رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری و تقلب فیشینگ و استفاده از صفحه پرداخت جعلی، ارسال رسید تقلبی برای فروشنده و دریافت کالا، دریافت هزینه و عدم ارسال کالا، فروش اجناس تقلبی، درخواست کمک‌های نقدی با مظلوم نمایی و ظاهرسازی، دریافت بیعانه و از دسترس خارج کردن راه‌های ارتباطی، دریافت وجه کالا از طریق واریز به حساب شخص دیگر و دریافت کالایی دیگر توسط فرد متقلب و فروش کالای قاچاق به جای وارداتی از جمله روش‌های کلاهبرداری است.

 ۲ کلید واژه اصلی در حوزه کلاهبرداری‌های رایانه‌ای

در خریدهای اینترنتی بیعانه پرداخت نکنید

زهرا، خانم جوانی که طعمه این کلاهبرداران شده است، به خبرنگار مهر گفت: چند وقت پیش برای فروش یک سری لوازم در یکی سایت‌های خرید و فروش آگهی دادم که بعد از چند روز آقایی تماس گرفت و خودشان را مشتری معرفی کرد و برای خرید هماهنگ کرد که این آقا آمد و وسایل را خرید و مبلغ را اینترنتی پرداخت کرد پیامک واریز وجه هم در گوشی خودش به من نشان داد من هم او را تا در بدرقه کردم و خوشحال از اینکه که وسایل رافروختم و با پولش کاری که می‌خواستم و می‌توانم انجام دهم؛ اما بعد از چک کردن گوشی متوجه شدم که پولی واریز نشده و پیامک جعلی بوده که به من نشان داده بود بعد از آن چندین بار تماس گرفتم ولی دیگر پاسخگو نبود و تلفنش خاموش بود، ۳ میلیون اجناس من را هم برد.

کامران مالباخته دیگری نیز به خبرنگار مهر گفت: چند وقتی بود که در سایت‌های مختلف دنبال یک دست مبل می‌گشتم ولی قیمت‌ها بسیار بالا بود یک روز که مثل هر بار در حال چک کردن سایت‌های مختلف بودم در یکی از این سایت‌ها یک دست مبل دیدم با قیمت مناسب، تماس گرفتم و گفتند که به دلیل مهاجرت این قیمت را گذاشته و گفت که چون این مبل خواهان زیاد دارد و تماس می‌گیرند، بیعانه پرداخت کنم من هم برای اینکه از دست ندهم بیعانه را پرداخت کردم ولی بعد از پرداخت بیعانه هر چه تماس گرفتم، فروشنده دیگر در دسترس نبود.

 ۲ کلید واژه اصلی در حوزه کلاهبرداری‌های رایانه‌ای

طمع و بیعانه ۲ کلید واژه‌های اصلی کلاهبرداری رایانه‌ای

سرهنگ داوود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص کلاهبرداری در خریدهای اینترنتی گفت: بخش بزرگی از جرایم مرتبط با خریدهای اینترنتی و کلاهبرداری‌های اینترنتی است. به همین دلیل پلیس امسال سومین پویش سراسری خرید امن را به جهت ارتقای سطح سواد رسانه‌ای و فرهنگ سازی آحاد جامعه برگزار کرد.

وی افزود: به طمع انداختن و پرداخت بیعانه ۲ کلید واژه‌های اصلی باز شدن پرونده‌های سایبری در حوزه کلاهبرداری‌های رایانه‌ای است.

سرهنگ معظمی گودرزی گفت: نکات مورد نیاز شهروندان به جهت پیشگیری از کلاهبرداران رایانه‌ای در سایت‌های واسط خصوصاً سایت‌های خرید و فروش و توضیح شگردهای مورد استفاده شیادان سایبری است.

وی گفت: کلید واژه اصلی جلوگیری از سرقت و کلاهبرداری در این سایت‌ها پرداخت بیعانه و به طمع انداختن افراد است، شهروندان به هیچ عنوان اعتماد نکنند تمام کسانی که در این سایت‌ها کلاهبرداری می‌کنند اصرار به پرداخت بیعانه می‌کنند. در عمده آگهی‌های کلاهبرداری معمولاً قیمت را پایین می‌گذارند و یا خود را فردی با جایگاه بالا معرفی می‌کنند و بیشتر آدرس محله‌های بالای شهر را می‌دهند تا افراد اعتماد کنند و طمع کنند و بلافاصله کالا را خریداری یا بیعانه را پرداخت کنند.

رئیس پلیس فتا با ذکر مثالی بیان داشت: در سایت‌های واسط رسیدهای جعلی خیلی باب شده است لذا حتماً تا زمانی که پیامک واریز نیامده کالا را تحویل ندهید.

وی افزود: در رسیدهای جعلی پرونده‌ای داشتیم که خانمی همه طلا و جواهرات خود را در معرض فروش گذاشته بود و با این فرض که قیمت بیشتری پیشنهاد داده بودند آنها را فروخت و متأسفانه با یک رسید جعلی تمام طلا و جواهرات را از دست داد.

رئیس پلیس فتا پایتخت توصیه‌هایی برای خریدهای اینترنتی کرد و بیان داشت: از فروشگاه‌های اینترنتی دارای نشان اعتماد الکترونیک خرید کنید، همچنین عدم پرداخت بیعانه در خرید از سایت‌های واسط و یا شبکه‌های اجتماعی، عدم اطمینان به نتایج نشان داده شده در موتورهای جست‌و جوگر، توجه به آدرس صحیح درگاه پرداخت اینترنتی و جعلی نبودن آن حائز اهمیت است و به جهت پیشگیری از کلاهبرداری به شیوه رسید جعلی شهروندان و کسبه از تحویل کالا قبل از دریافت پیامک واریز وجه خودداری کنند.

سردار معظمی گودرزی گفت: در کلاهبرداری‌های تلفنی شهروندان باید نکاتی را در نظر بگیرند درخواست ارائه از اطلاعات فردی و اعلام تلفنی آنها، الزاماً دلیل بر برقراری تماس از سمت یک نهاد رسمی و حاکمیتی نیست و شهروندان به هیچ عنوان کدهای مختلفی که از طریق پیامک و… دریافت می‌کنند را در اختیار شخص تماس گیرنده قرار ندهند زیرا کلاهبرداران با استفاده از این کدها می‌توانند به نرم افزارهای بانکی و شبکه‌های اجتماعی دسترسی پیدا کنند.

وی گفت: شهروندان در خرید اینترنتی دقت لازم را داشته باشند و از سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیکی است خریداری کنند و پیش از تحویل کالا از واریز وجه اطمینان، همچنین از پرداخت بیعانه در خریدهای اینترنتی جدا خودداری کنند.

منبع: مهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.