تاریخ انتشار : دوشنبه 19 اسفند 1398 - 10:46
کد خبر : 7725

طلای دست دوم نخرید

طلای دست دوم نخرید

این روز ها با توجه به افزایش نرخ طلا، مردم به خرید طلای دست دوم روی آورده اند که فعالان بازار معتقدنداین نوع معاملات درست نیست.

به گزارش تیتر داغ؛ ایران این روزها علاوه بر مقابله با جنگ سلامت (ویروس کرونا)، به استقبال از سال نو با چشم اندازی متفاوت نیز می رود. سالی که ایران به همراه اکثر کشورهای دنیا به نوعی سال سخت اقتصادی را پیش رو خواهند داشت.

البته سالی که علاوه بر رکود در بخش هایی از اقتصاد، صعود در بخش های دیگر آن به عنوان فرصت در میان بحران ها مشهود است. تنها ۱۰ روز تا آغاز سال ۱۳۹۹ باقی مانده است و بازار ها تلاطم آنچنانی را شاهد نیستند.

اما بازار ارز و طلا این روزها تنش های زیادی را پشت سر می گذارد. بازارهایی که جو روانی را در خود بسیار جای داده اند و با کوچکترین اخبار سیاسی و جغرافیایی و حتی سلامت محوری، تغییر جهت می دهند.

ارزهای رایج دنیا در بازار آزاد تهران، شاهد جهش های مختلفی است، شاید می توان گفت به نوعی پوند و یورو با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا با زلزله نرخی مواجه شدند و دلار هم به علت اخبارهای ضد و نقیض مربوط به FATF به بازیچه دلالان تبدیل شد..

البته تاثیر پذیری دلار از این موضوع (FATF) طولی نکشید چرا که رئیس کل بانک مرکزی با ورود به این جریان سازی ها، دست دلالان را برای ادامه تغییر نرخ کوتاه کرد. چرا که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در این باره این طور گفت که ” تصویب یا عدم FATF تأثیری بر بازار پول و ارز ندارد”

فعالیت زیرپوستی بازار متشکل ارزی با نارضایتی صرافی ها!

اما نباید این بین برخی عوامل داخلی و بی تجربگی ها را هم ندید گرفت. صرافی ها این روزها از عملکرد سایه وار بازار متشکل ارزی شکایت هایی را دارند به نوعی که یکی از صرافان در این باره در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، نرخ ارز در بازار متشکل ارزی بالاتر از بازار آزاد است، به طور مثال نرخ دلار در بازار آزاد تا ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید ولی بازار متشکل ارزی نرخ خود را از ۱۵ هزار تومان کمتر نکرد این در حالیست که قرار بود این بازار به کمک کاهش و واقعی سازی نرخ ارز بیاید نه اینکه خود به نوعی بازار گردان و نرخ تعیین کننده باشد.

قطعا نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر برخی از بازارها از جمله بازار سرمایه و بازار طلا دارد و منجر به رشد ارزش و قیمت آن ها می شود. تفاوت بازار طلا و بورس به این گونه است که بورس با رشد نرخ ارز سودآور و ولی بازار طلا به تولید حباب قیمتی سوق پیدا می کند.

قیمت جهانی طلا این روزها علاوه بر تاثیر پذیری از نرخ ارز، تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا در کشور های مختلف هم قرار گرفته و رشد قیمت طلا در سطح بین المللی را نشان می دهد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا و از آنجایی که وزارت بهداشت به صورت مداوم تاکید کرده است، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا و قطع شدن زنجیره انتقال این مهمان ناخوانده باید در خانه ماند و از حضور در مراکز عمومی خودداری کرد.

نه تنها برای وسایل غیر ضروری بلکه تقاضا برای خرید تمام محصولات اعم از خوراک و پوشاک با کاهش چشمگیر مواجه شده است. هر ساله با آغاز سال نو بازارها برای عید شلوغ می شوند اما امسال این ویروس باعث شد بازارها خالی از خریداران باشند. حال با وجود آنکه تقاضا برای خرید پوشاک و کالاهای زینتی و لوکس با کاهش چشمگیر رو به رو بوده این بین شاهد گران تر شدن طلا هم هستیم.

به گفته کارشناسان بازارهای مالی قیمت طلا به عنوان یکی از اصلی ترین فلزات گرانبها و کالای سرمایه ای در زمان سایه انداختن بی ثباتی بر بازار یا هنگام بحران های اقتصادی افزایش می یابد و سرمایه گذاران هم اکنون به دنبال محلی امن برای سرمایه های خود هستند.

ریزش بی سابقه مشتریان بازار طلا به علت شیوع ویروس کرونا!

احمد اسدی جوزانی رئیس انجمن پخش کنندگان طلا، جواهر و نقره تهران با اشاره شرایط حال حاضر بازار طلا و تقاضای کم افراد، گفت:هیچ سالی سابقه نداشته است که بازار طلا اینگونه دچار تلاطم شود و تقاضا در آن کاهش یابد.

او با تاکید بر اینکه FATF تاثیری بر قیمت ها ندارد، بیان کرد:هر ساله بازار طلا جزو یکی از پرمتقاضی ترین بازارهای دنیا به شمار می رود که اکنون با شیوع کرونا این بازار به شدت با اُفت رو به رو شده است. FATF تاثیری بر نوسانات قیمت طلا و سکه نداشته است.

این مقام مسئول بیان کرد:در شرایط کنونی اگر نرخ ارز توسط بانک مرکزی کنترل شود و کاهش یابد، حتی با وجود افزایش قیمت اونس جهانی به احتمال زیاد قیمت طلا و سکه به ثبات خواهد رسید.

رئیس انجمن پخش کنندگان طلا، جواهر و نقره تهران درباره نوسانات قیمت طلا و سکه، گفت:نوسانات شدید قیمت طلا و سکه باعث افزایش سوء استفاده می شود که در این شرایط توصیه می شود سکه را با کارت وکیوم همان واحد و هولوگرام اتحادیه و همچنین از واحدهایی که جواز سکه فروشی دارند، بخرند.

طلای دست دوم نخرید

جوزانی با تاکید بر اینکه با افزایش قیمت طلا، گرایش مردم به خرید طلای دست دوم افزایش پیدا کرده است، گفت:با توجه به اینکه قیمت طلای دست دوم کم است بسیاری از مردم به سراغ این طلا می روند اما در شرایط کنونی توصیه می شود که با توجه به مشکلات عیار و کد استاندارد طلاهای دست دوم و نیز شیوع بیماری کرونا سراغ خرید این نوع طلا نروند و به جای آن طلای کم اجرت نو بخرند.

این مقام مسئول معتقد است که مردم حتما باید از واحدهای دارای مجوز اتحادیه طلا بخرند.

رئیس انجمن پخش کنندگان طلا، جواهر و نقره تهران با بیان اینکه فروشندگان طلا در شرایط کنونی زیان زیادی دیده اند، گفت:بسیاری از افراد فکر می کنند در هر شرایطی طلا فروشان سود زیادی می برند در صورتی که اصلا این گونه نیست. نوسانات بالای قیمت طلا، فروشندگان را متضرر کرده است که در این شرایط کنترل نرخ ارز می تواند باعث به ثبات رسیدن قیمت ها در بازار طلا شود.

صد در صد بازار طلا تحت تاثیر ویروس کرونا نیست

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و سکه  درباره شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن در بازار طلا و سکه اظهار کرد:شیوع ویروس کرونا بر بازار طلا و سکه تأثیر گذاشته است که البته این امر صد در صد نیست.

رئیس اتحادیه طلا و سکه ادامه داد:هم اکنون با توجه به جو روانی پیش آمده در جامعه، ناراحتی بیش از پیش احساس می شود که البته بازار طلا و سکه هم از این امر مستثنی نیست.

محمدولی با اشاره به اینکه همیشه ۲ عامل اونس جهانی و نرخ ارز بر طلا و سکه تأثیرگذار بودند، اظهار کرد:شیوع ویروس کرونا هم در این امر، مستثنی نیست و امیدواریم مسئولان درصدد کنترل آن برآیند و این نوسانات در بازار کنترل شود.

رئیس اتحادیه طلا و سکه در پاسخ به این پرسش که بازار طلا و سکه طی هفته های آینده به چه صورت خواهد بود؟ افزود:پیش بینی بازار بستگی به مدیریت در جامعه دارد، اگر مسئولان بتوانند این جو روانی ناشی از شیوع ویروس کرونا را کنترل کنند و آرامش را به بازار برسانند به طور قطع می توانند بر همه اوضاع و بازار تأثیرگذار باشند.

یکی از فروشندگان طلا درباره استقبال مردم از بازار طلا، گفت:طلا به دلیل محوبیت زیاد و اینکه یکی از سرمایه گذاری هاست هر ساله مورد استقبال زیادی قرار می گیرد اما امسال با شیوع ویروس کرونا با کاهش شدید رو به رو شده است.

او بیان کرد:بازار طلا و سکه به طور سنتی از گزینه های نخست خانواده های ایرانی برای سرمایه گذاری به شمار می رود و معمولا با نزدیک شدن به عید، قیمت ها در آن رونق می گیرد اما امسال به شدت اُفت داشته است. با وجود اینکه قیمت طلا و سکه روند افزایش داشته است و مردم با دیدن این افزایش رو به سرمایه گذاری این محصول می آورند اما امسال کاهش شدید استقبال داشته است.

به گفته این فروشنده طلا در چند روز گذشته اوضاع اقتصادی دنیا باعث شده قیمت طلا در بازار های جهانی افزایش یابد. در روز های آینده و به خصوص روز های آخر سال قیمت نیم سکه، ربع سکه و سکه های نیم گرمی مقداری با قیمت های واقعی فاصله و افزایش خواهد کرد.

از نگاه ایرانیان بازار طلا و سکه یکی از بازار های امن سرمایه گذاری است حال باید دید که این بازار پرطرفدار در آستانه عید نوروز به کدام سمت سوق پیدا می کند؟

 

منبع: نمناک 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.