تاریخ انتشار : پنجشنبه 14 آذر 1398 - 6:29
کد خبر : 3483

دستمزد ویلموتس چقدر است ؟

دستمزد ویلموتس چقدر است ؟

به گزارش تیتر داغ؛ در وضعیت فعلی  اقتصاد ایران، فدراسیون فوتبال قراردادی به ارزش سه میلیون دلار با مارک ویلموتس و دستیارانش امضا کرده است. از سال گذشته وزارت ورزش اعلام کرد باید هزینه‌ها در فوتبال کاهش پیدا کند و حتی تیم‌ها به خارج از کشور نرود. بماند که در این بین استقلال و پرسپولیس

به گزارش تیتر داغ؛ در وضعیت فعلی  اقتصاد ایران، فدراسیون فوتبال قراردادی به ارزش سه میلیون دلار با مارک ویلموتس و دستیارانش امضا کرده است.

از سال گذشته وزارت ورزش اعلام کرد باید هزینه‌ها در فوتبال کاهش پیدا کند و حتی تیم‌ها به خارج از کشور نرود. بماند که در این بین استقلال و پرسپولیس رفتند و این مساله انتقادات بسیار زیادی به همراه داشت، چراکه دیگر باشگاه‌ها معتقد بودند نگاه وزارتخانه رنگی است و دقیقا تیم‌هایی که زیر پوشش خود هستند را از اجرای این قانون منع کرده است. در هر صورت با توجه به وضعیت فعلی اقتصادی کشور و نیز با توجه به آن‌که فدراسیون اعتقاد داشت دستمزد کارلوس کی‌روش سرمربی سابق تیم ملی بالاست، توقع می‌رفت کادر فنی جدید ایران قرارداد پایین‌تری امضا کنند.

ویلموتس

ویلموتس

در واقعیت اتفاق دیگری رخ داده است

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در دوران حضور کی‌روش مدام به نزدیکانش تاکید داشت باید کسی را بیاورند که هزینه مالی کمتری برایشان در پی داشته و از سوی دیگر به اندازه کی‌روش حساس نباشد. به همین دلیل سراغ مارک ویلموتس رفتند و در نهایت توانستند با او قرارداد امضا کنند. مربی بلژیکی در طول مذاکرات چند بار از حضور در تیم ملی منصرف شد و گویا هر بار فدراسیون فوتبال رقم او را بالاتر برد، به شکلی که حالا تاج از پس پرداخت آن برنمی‌آید.

رقم‌های اشتباه

پس از آن‌که ویلموتس با ایران قرارداد بست، رسانه‌های بلژیکی رقم‌های جدیدی درباره دستمزد او اعلام کردند. آخرین بار کارلوس کی‌روش برای یک سال با فدراسیون ۴/۱‌میلیون یورو قرارداد بسته بود. ابتدا بلژیکی‌ها اعلام کردند رقم قرارداد ویلموتس ۶/۱ میلیون دلار است. بعد رسانه دیگری نوشت او ۲/۱ میلیون یورو برای هر سال می‌گیرد. خیلی‌ها در ایران اعتقاد داشتند کی‌روش به مراتب مربی بزرگ‌تری نسبت به ویلموتس است، بنابراین باید رقم قرارداد آن‌ها بسیار متفاوت باشد. کارلوس سرمربی تیم ملی پرتغال و رئال مادرید بود. سال‌ها هم کنار فرگوسن روی نیمکت منچستریونایتد نشست؛ بنابراین در بازار مربیان کارلوس به مراتب گران‌تر از ویلموتس است. بعضی‌ها اعتقاد داشتند ویملوتس باید نصف کی‌روش حقوق بگیرد. منتهی وقتی رسانه‌های بلژیکی نوشتند دستمزد او ۲/۱ میلیون یورو است همه فهمیدند حداقل فدراسیون فوتبال چنین دیدگاهی ندارد.

۳۴ میلیارد تومان برای یک سال!

اگر تصور می‌کنید رقم همان رقمی است که از سوی رسانه‌های بلژیکی اعلام شده سخت در اشتباه هستید. یک منبع موثق خبری فاش کرد مبنی بر این‌که دستمزد مارک ویلموتس و دستیارانش در تیم ملی ایران سالانه سه میلیون دلار است! یعنی رقمی بالغ بر ۳۴ میلیارد تومان در سال. قطعا مغز شما هم از شنیدن این رقم سوت می‌کشد، ولی فدراسیون فوتبال خود را متعهد کرده تا این پول را به مارک ویلموتس بپردازد که حداقل از زمان امضای قرارداد با ایران بیشتر در خارج از کشور بوده است.

تاج می‌گوید تا این لحظه دستمزد این مربی را پرداخت نکرده و ظاهرا این بهانه‌ای است برای آن‌که ویلموتس بیشتر به مرخصی برود. از اردیبهشت‌ماه و زمان شروع همکاری ویلموتس با تیم ملی او بیشتر از این‌که در تهران باشد و بازی‌های لیگ برتر را ببیند در خارج از کشور است و این مساله حتی تبدیل به محلی برای انتقاد شده است. در گذشته از کی‌روش به خاطر سفر‌های زیادش انتقاد می‌شد، ولی حالا رسانه‌ها تاکید دارند ویلموتس حتی رکورد کی‌روش را هم شکسته است.

 

پس از امضای قرارداد ویلموتس، عددی از سوی فدراسیون فوتبال، این مربی بلژیکی، وکلایش و رسانه‌ها درباره رقم قرارداد مطرح نشد، با این حال پس از موضوع عدم پرداخت دستمزد این مربی، صحبت‌هایی به‌میان آمد و رقم قرارداد ویلموتس نیز ۳ میلیون دلار مطرح شد. خبرنگار تسنیم بار دیگر پیگیری‌هایی در خصوص رقم قرارداد این مربی انجام داد.

هرچند هنوز جزئیات قرارداد ویلموتس از جمله میزان مرخصی‌ها، پاداش‌های سالیانه و اختیارات کسب نشده اما با این حال رقم قرارداد او تفاوتی با سرمربی پیشین تیم ملی ندارد. کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی که هشت سال روی نیمکت ایران حضور داشت، براساس اخباری که در رسانه‌های معتبر ورزشی دنیا منتشر شده بود، سالیانه دو میلیون یورو از فدراسیون فوتبال ایران دریافت می‌کرد. کی‌روش در رده‌بندی مربیان گران‌قیمت جام جهانی ۲۰۱۸ در رتبه هفتم قرار داشت و مانند گریت ساوتگیت، سرمربی تیم ملی انگلیس که تا نیمه‌نهایی جام جهانی صعود کرد، دو میلیون یورو در سال دریافت می‌کرد. (تصویر زیر)

اکنون نیز فدراسیون فوتبال قراردادی دومیلیون‌یورویی و همطراز با قرارداد کارلوس کی‌روش را با مارک ویلموتس امضا کرده است، یعنی فدراسیون به‌اندازه‌ای که توانایی پرداخت پول به کارلوس کی‌روش را داشت، به همان میزان به سرمربی فعلی تیم پرداخت می‌کند، حال اینکه او در صورت صعود تیم ملی به جام جهانی چه‌میزان پاداش دریافت خواهد کرد نیز می‌تواند جالب توجه باشد، چرا که کی‌روش چیزی حدود ۱۰ درصد پاداش فیفا بابت صعود به جام جهانی (۸۰۰ هزار دلار) از فدراسیون دریافت کرد.

قرارداد مارک ویلموتس پس از هفت ماه فعالیت بعنوان سرمربی تیم ملی ایران، فسخ شد.

قرارداد مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی تیم ملی فوتبال ایران پس از هفت ماه فعالیت فسخ شد.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران که از هنگ کنگ راهی ترکیه شده بود تا با نماینده ویلموتس مذاکرت نهایی را انجام دهد، پس از جلسات طولانی و فشرده با وی، بر سر فسخ قرارداد به توافق رسید.

در پایان نشست هایی که نماینده ویلموتس و مهدی تاج داشتند، طرفین برای قطع همکاری به توافق رسیدند. هنوز مشخص نیست که فدراسیون فوتبال ایران بابت این فسخ قرارداد متحمل چه میزان خسارت شده است.

عدم خسارت به ویلموتس 

دراسیون فوتبال اعلام کرد که مبلغ قرارداد سرمربی تیم ملی، سه میلیون دلار نیست و در صورت فسخ قرارداد با او، خسارتی پرداخت نمی‌کند

فدراسیون فوتبال در بیانیه‌ای، به حاشیه‌های اخیر پیرامون موضوع فسخ قرارداد مارک ویلموتس واکنش نشان داد. این فدراسیون، رقم سه میلیون دلار به عنوان قیمت قرارداد سرمربی تیم ملی را تکذیب کرد و مدعی شد که مبلغ قرارداد همه اعضای خارجی کادر فنی تیم ملی را تا زمانی که در ایران حضور داشته‌اند پرداخت کرده است‌.

همچنین فدراسیون فوتبال اعلام کرده است که اگر قرارداد ویلموتس فسخ شود، هیچ خسارتی پرداخت نخواهد شد.

در بخش دیگری از بیانیه فدراسیون آمده است که قرارداد ویلموتس در اختیار مراجع ذیربط قرار گرفته است در صورت درخواست نهادهای مرتبط دیگر هم این کار انجام می‌شود.

هاشمی: دلالان مارک ویلموتس را به تیم ملی دادند!

سید احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس که همواره یکی از منتقدین فدراسیون فوتبال تاج بوده بر این باور است که قرارداد مارک ویلموتس نباید محرمانه عنوان شود چرا که دستمزد او از منابع عمومی پرداخت می شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه اشاره به دستمزد کی روش در تیم ملی داشت و دستمزد کی روش در تیم ملی را با دستمزد عجیب مارک ویلموتس مقایسه کرد و گفت: کی روش کار خود را در تیم ملی با ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار شروع کرد و با ۱ میلیون ۸۰۰ هزار دلار به پایان رساند. اما متاسفانه با مارک ویلموتس که مربی سرشناس تری نسبت به کارلوس کی روش نیست گران تر قرارداد بسته ایم. بالاخره همان طور که اطلاع دارید مربیان در اروپا یک قیمتی دارند. من سال های سال در اروپای مرکزی و در بخش مارکتینگ کار کردم. مارک ویلموتس مربی در گرید یک نیست. او یک مربی درجه دوم و درجه سوم است. قرارداد او در اروپا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار یور است و اگر قرار بود سرمربی تیم ایران شود نهایتا باید ۲۰۰ هزار یورو روی قرارداد او گذاشته می شد. به واقع چنین مربیانی اگر بخواهند در تیم های شاخص لیگ برتری  کشور خود کار کنند قرارداد آنها بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار یورو خواهد بود. خونه پر با در نظر گرفتن حق و حقوق ایجنت مارک ویلموتس و هم چنین بحث های تبلیغی ما باید یک میلیون یورو به مربی بلژیکی می دادیم و اکنون بحث پرداخت رقم سه برابری به این مربی قابل قبول نیست و این خود نیازمند تحقیق و تفحص است. اینکه رقم واقعی قرارداد این مربی چقدر است. آیا توافق هایی خارج از متن قرارداد وجود دارد یا نه. به شخصه تجربیات زیادی در این باره داشتم. یک بار برای پرداخت دستمزد مربی خارجی یکی از باشگاه های ورزشی به ترکیه رفتم و عنوان شد که او بابت دو فصل حضور ۵ میلیون دلار می خواهد در حالی که وقتی با او ملاقات کردم گفت طلب من ۳ میلیون دلار است. به واقع انصاف خارجی ها از برخی ایرانی ها بیشتر است. اکنون مارک ویلموتس برای فسخ قرارداد خود ۲ تا ۳ میلیون دلار می خواهد و گفته فدراسیون فوتبال باید با وکلای او مذاکره کنند که یکی از وکلای او همسرش است. این جای سوال و ابهام دارد. او دو میلیون یورو دریافت داشته و حالا دو تا سه میلیون یورو هم غرامت می خواهد.

 

عضو کمیسیون ورزش مجلس شورای اسلامی مبلغ قرارداد مارک ویلموتس بر اساس شنیده ها در رسانه ها را ۳ میلیون یورو برای یک سال عنوان کرد و گفت: مارک ویلموتس پیش از بازی با عراق اعلام کرد اگر پول نگیرد حاضر نیست به تهران بیاید و تیم ملی را تمرین دهد. مبلغ دو میلیون یورو به او دادیم تا حاضر شد در این بازی روی نیمکت بنشیند. تمام افتخار فدراسیون فوتبال در سال های اخیر این بود که در رنکینگ فیفا در رتبه اول آسیا قرار دارد اما اکنون این موقعیت از دست رفته است و ما باخت های بدی را متحمل شدیم و اکنون شرایط ما برای صعود سخت شده است. باخت در برابر عراق خیلی بد بود و حالا باید چهار بازی را ببریم که دو بازی آن سخت است. شرایط تیم ملی برای صعود خیلی سخت است.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.