تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 آذر 1398 - 9:56
کد خبر : 4688

ماجرای تبصره ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی چیست؟

ماجرای تبصره ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی چیست؟

منابع تبصره ۱۴ لایحه بودجه از حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و به این ترتیب خود این تبصره به تنهایی تبدیل به یک بودجه مجزا شده است.

به گزارش تیتر داغ؛ تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ با تغییرات قابل توجهی همراه بوده است. بر این اساس تنها منابع و مصارف این تبصره از لایحه بودجه از ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که یک تغییر قابل توجه است.

کارشناسان معتقدند در حال حاضر تبصره ۱۴ خود به یک بودجه مستقل تبدیل شده و بایستی شفافیت لازم در خصوص ردیفهای مختلف آن لحاظ شود.

غلامی کارشناس اقتصادی معتقد است، درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۸، ۱۴۲ هزارمیلیارد تومان بود که در لایحه بودجه ۹۹ به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. همچنین پرداخت مستقیم به مردم از این محل ۷۴ هزار میلیارد تومان، به دولت و شرکت‌ها ۹۹ هزار میلیارد و برای مابقی هم ۸ محل مصرف جدید اضافه بر سال گذشته ایجاد کرده‌اند. با توجه به اینکه کل بودجه عمومی دولت ۴۸۴ هزار میلیارد تومان است،  منابع و مصارف ۲۵۰ هزار میلیارد تومان هدفمندی خود قابل تبدیل شدن به یک بودجه مستقل را دارد چراکه این میزان معادل ۵۲ درصد کل بودجه عمومی دولت در سال ۹۹ است. نکته مهم  این است که از منابع ۲۵۰ هزار میلیارد تومان، فقط ۴۰ هزار میلیارد تومان به یارانه نقدی و ۳۰ هزار میلیارد نیز صرف حمایت معیشتی  می‌شود.

نکات مختلفی در خصوص این تبصره وجود دارد که بایستی از سوی دولت شفاف سازی لازم  درباره آنها انجام شود. به عنوان مثال، در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۹ برای نخستین بار تغییرات مهمی چه در بخش منابع و چه در بخش مصارف اعمال شده است. بررسی تبصره ۱۴ لایحه بودجه نشان می‌دهد، در حالی سهم ۱۴.۵ درصدی برای شرکت نفت از خوراک پتروشیمی ها لحاظ شده که در سال قبل چنین رویه‌ای وجود نداشت. همچنین سازمان برنامه برای سال بعد جدول تبصره ۱۴ را شفاف تر کرده و سهم شرکت نفت از فروش داخلی و خارجی فراورده های نفتی را تفکیک کرده است.

بر اساس پیشنهاد دولت، برای سهم ۱۴.۵ درصدی شرکت نفت، از محل خوراک پتروشیمی حدود ۳۷۰۰ میلیارد تومان، از محل این سهم در فروش داخلی فرآورده نفتی ۵۳۰۰ میلیارد تومان و از محل سهم ۱۴.۵ درصدی در فروش صادراتی ۱۲۸۰۰ میلیارد تومان مصارف لحاظ شده است. این درحالی است که در لایحه بودجه سال قبل برای فروش فراورده‌‌‌ها فقط ۱۱ هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود. به این ترتیب درامد  دولت از این محل حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

از سوی دیگر، در حالی در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۹ بر خلاف سنوات قبل درآمد ۲۶ هزار میلیاردی از محل فروش میعانات گازی به پتروشیمی ها لحاظ شده که پیشنهاد شده در صورت تصویب مجلس ۱۴.۵ درصد این درآمد به شرکت نفت برسد.

نکته سوم اینکه، جزییات منابع ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۹ نشان می‌دهد، یک رشد ۱۰۰ درصدی برای دریافتی‌های هدفمندی یارانه‌ها از فروش صادراتی بنزین و گازوئیل پیش بینی شده است.

منبع: تسنیم

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.