تاریخ انتشار : سه شنبه 3 دی 1398 - 9:55
کد خبر : 5030

هر خانه، یک پایگاه سلامت

هر خانه، یک پایگاه سلامت

مشاور وزیربهداشت گفت: برنامه پزشک خانواده باید به گونه‌ای اجرا شود که قدرت انتخاب پزشک خانواده را از مردم سلب نکند.

به گزارش تیتر داغ؛ محمد آسایی اردکانی، مشاور وزیربهداشت در نشست مشورتی پیرامون دستورالعمل های مرتبط با متخصصان پزشک خانواده  در خصوص ضرورت بهره گیری از ظرفیت‌های متخصصین پزشکی خانواده برای ایجاد نظام خدمات مردم محور، خاطرنشان کرد: به دلیل ضرورت برخورداری از خدمات بهتر در مناطق محروم، سیاست های مربوط به ایجاد پایگاه‌های جامع خدمات سلامت در حاشیه شهرها در طرح تحول سلامت، اجرایی شد.

وی افزود: اگر در سطوح ارائه خدمات، کیفیت برنامه‌ها ارتقا نیابد، بسته‌های خدمت به خوبی ارائه نشود و برای بهبود کیفیت‌ها برنامه نداشته باشیم، گیرندگان خدمت یعنی مردم راضی نمی شوند.

مشاور وزیربهداشت در اموربهداشتی یادآور شد: برنامه پزشکی خانواده باید به گونه‌ای اجرا شود که قدرت انتخاب پزشک خانواده را از مردم سلب نکند. خانواده‌ها باید این قدرت را داشته باشند که وقتی دیدند ارائه خدمات توسط یک پزشک خوب نیست، پزشک مورد تائید خود را انتخاب کنند.

آسایی اردکانی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در اجرای برنامه پزشکی خانواده، تصریح کرد: یک پزشک خانواده فقط نباید بیمار ویزیت کند، بلکه وی و تیم همراهش باید بتوانند در تصمیم سازی‌های سلامت منطقه تحت پوشش خود با مشارکت در امور اجتماعی و فرهنگی مردم و منطقه، تاثیر گذار باشند.

وی بیان کرد: طرح “هر خانه، یک پایگاه سلامت” نیز در راستای مشارکت دادنِ بیشتر مردم در سه شهر قزوین، کاشان و سمنان در حال اجرای آزمایشی است. در آینده هر خانواده باید یک سفیر سلامت داشته باشد تا بتوان در زمینه پشگیری، درمان‌های اولیه و توانبخشی با مشارکت خانواده‌ها و مردم بهتر عمل کرد.

مشاور وزیربهداشت  ادامه داد: پزشک خانواده می‌تواند آموزش‌های مندرج در طرح “هر خانه، یک پایگاه سلامت” برای سفیران را هدایت کرده و بسیاری از مسائل سلامت مردم را در قالب این طرح پیگیری و پایش کند.

آسایی اردکانی با تاکید براینکه تربیت متخصص پزشکی خانواده اهمیت بسیاری دارد، اما این تخصص به تنهایی نمی‌تواند مشکلات ما را حل کند، خاطرنشان کرد: در این راستا باید از توان بهورزان و مراقبان سلامت و برگزاری دوره های پودمانی کمک بگیریم.

وی افزود: مطابق توصیه سازمان بهداشت جهانی برای هر سه هزار نفر باید یک پزشک خانواده وجود داشته باشد. در پاکستان که بودم برآورد شده بود که اگر حتی جمعیت آن کشور ثابت بماند تا ۱۲۰ سال به الگوی یک پزشک برای هر سه هزار نفر نخواهیم رسید.

مشاور وزیر بهداشت  بر بهره گیری از توان بخش خصوصی برای اجرای برنامه پزشکی خانواده در کشور تاکید کرد و گفت: مشکل کشورهای منطقه نظیر لبنان و اردن که نتوانستند برنامه پزشکی خانواده را به درستی اجرا کنند، این بود که از توان بخش خصوصی به درستی بهره نبردند. اگر می‌خواهیم دراین برنامه موفق شویم، باید از توان همه سازمان‌ها و مردم کمک بگیریم.

آسایی اردکانی تصریح کرد: با توجه به استقبال معاونت آموزشی از تربیت متخصصان پزشکی خانواده باید از این امتیاز در جهت تربیت متخصصان بهره بیشتری گرفت.

وی افزود: برنامه تربیت پزشکان خانواده در دانشگاه‌های علوم پزشکی باید با قوت ادامه یابد تا در آینده به الگویِ وجود یک پزشک به ازای هر سه هزار نفر جمعیت برسیم. در این راستا، لازم است فیلدهای آموزشی، بهداشتی و درمانی اصلاح شوند.

مشاور وزیر بهداشت با اشاره به بازدید از مرکز بهداشتی درمانی میان دورود در استان مازندران، گفت: مرکز بهداشتی درمانی میان دورود، به معنای واقعی کلمه، یک مرکز جامع و کامل است که توسط پزشک خانواده اداره می‌شود؛ در این مرکز تمام آنچه در کتاب‌های آموزشی در خصوص آموزش‌ها برای تربیت پزشکان متخصص خانواده ذکر شده، اجرا می‌شود. باید به سطحی برسیم که در هر شهرستان دو مرکز آموزشی این چنینی داشته باشیم.

آسایی اردکانی بیان کرد: برنامه پزشکی خانواده یک کار تیمی است و اگر ماما، پرستار و داروخانه ها با کلیات این برنامه آشنا نباشند، کاری از پزشک خانواده به تنهایی برنمی‌آید. باید برای آشنایی گروه پزشکی خانواده دوره‌های پودمانی و MPH برگزار کنیم.

وی متذکر شد: باید آنقدر انگیزه ایجاد شود تا دانشجویان علوم پزشکی به سمت تخصص پزشکی خانواده سوق پیدا کنند. ایجاد پست سازمانی متخصص در مراکز بهداشتی و  درمانی که در حال انجام است، یکی از این انگیزه‌ها می‌تواند باشد.

مشاور وزیربهداشت عنوان کرد: جای متخصص در مراکز بهداشتی درمانی است تا تخصص به محل کار و زندگی مردم نزدیک تر شود. باید ایجاد مراکز بهداشتی، درمانی و آموزشی در هر شهرستان جزو اهداف ما باشد.

آسایی اردکانی تفکیک وظایف متخصص پزشکی خانواده از پزشک عمومی، برقراری ارتباط مناسب با پزشکان عمومی، قرار دادن پزشک متخصص خانواده در پست‌های مدیریتی در صورت داشتن توان مدیریتی را از اقدامات ضروری دیگر در راستای اجرای بهتر برنامه پزشکی خانواده در کشور برشمرد و افزود: جایگاه اصلی یک متخصص پزشکی خانواده در مراکز بهداشتی، آموزشی و درمانی است. این پزشک باید بتواند یک مجتمع بهداشتی، درمانی را با ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش مدیریت کند.

وی تصریح کرد: با همکاری بیمه‌ها برای حمایت از پزشکان خانواده و سوق دادن پزشکان به سمت تخصص پزشکی خانواده، سرانه طی دو هفته گذشته به استمرار ۴۰ درصد اضافه معادل متخصصان اطفال و داخلی اصلاح شده و ارتقا یافت.

مشاور وزیر بهداشت  بر گسترش مجتمع های سلامت و عقد قرارداد با بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: برنامه پزشکی خانواده با تشویق مطب‌های خصوصی به مشارکت در این برنامه و ارائه خدمت با مکانیزم پزشکی خانواده به شرطی که پرداخت‌ها و جمعیت تحت پوشش‌شان مشخص شود، باید در تمام کشور اجرایی شده و محدود به دو استان مازندران و فارس نباشد.

منبع: فارس

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.