شرکت اینتل یکی از برترین شرکت های تولید کننده سی پی یو در جهان می‌باشد. این شرکت با طراحی مدل‌های گوناگونی از پردازنده‌ها توانسته است نیازهای کاربران را با در نظر گرفتن نوع کاربری و ظرفیت مورد نیازشان برطرف کند. شرکت اینتل به راحتی نیازهای کاربران را شناسایی کرده و بهترین پردازنده‌ها را به آن ها معرفی می‌نماید.

سی پی یو زئون اینتل “Xeon” یا پردازنده‌های سروری که یکی از نمونه‌های تولید شده توسط شرکت اینتل می‌باشد، در دسته‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود. این پردازنده‌ها جهت استفاده در سرورهای ProLiant اچ پی و دیگر سرورهای پردازشی طراحی شده اند.

معماری به کار رفته در طراحی پردازنده‌های Scalable از نوع معماری‌های مقیاس‌پذیر است. این معماری از مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها تشکیل شده که متناسب با ریزپردازنده‌ها طراحی می‌شود.

حداکثر تعداد هسته های پردازشی و فرکانس در این پردازنده ها ۵۶ هسته و ۳.۹ گیگاهرتز فرکانس می باشد. فرکانس معیاری است که سرعت عملکرد پردازش داده ها و اطلاعات را با واحد گیگاهرتز (GHz) بیان می کند. بنابراین هرچه فرکانس بالاتر باشد سرعت پردازش داده ها و اطلاعات نیز افزایش خواهد یافت.

تقسیم بندی سی پی یو زئون Scalable به صورت زیر است

  • Intel Xeon Scalable Bronze Series
  • Intel Xeon Scalable Silver Series
  • Intel Xeon Scalable Gold Series
  • Intel Xeon Scalable Platinum Series

با مدل‌های مختلف سی پی یو زئون G10 اینتل آشنا شوید

در ادامه مطلب هر کدام از این دسته بندی ها را به صورت مختصر شرح خواهیم داد. اگر قصد خرید سرور HP را در نسل دهم یا G10 دارید، با ما همراه باشید و از اطلاعاتی که در مورد پردازنده های به کار رفته در سرورهای این نسل شرح داده می شود نهایت استفاده را ببرید. در این صورت شما می توانید بهترین کانفیگ را برای سرور اچ پی خود در نظر بگیرید.

۱– پردازنده های Scalable سری برنز (Intel Xeon Scalable Bronze Series):

این پردازنده ها جهت پاسخ به نیاز مشتریان قابلیت اطمینان، قابلیت سرویس دهی، در دسترس بودن و … را ارائه خواهند داد. این سری از پردازنده ها در دو نسل اول و دوم طراحی و تولید شده اند، هر کدام از این نسل ها دارای ویژگی های خاصی هستند.

– پردازنده های نسل اول برنز یا Bronze 3100 Processor:

این سری از سی پی یو ها جهت پردازش داده ها و اطلاعات ذخیره شده در سیستم، دارای حداکثر ۸ هسته پردازشی برای هر سی پی یو می باشند. حداکثر فرکانس در نظر گرفته شده برای پردازش اطلاعات در این سری از پردازنده ها معادل ۱.۷ گیگاهرتز است.

– پردازنده های نسل دوم برنز یا Bronze 3200 Processor:

پردازنده های سری برنز نسل دوم یا سری ۳۲۰۰، از ۸ هسته پردازشی و ۱.۹ گیگاهرتز فرکانس بهره برده اند.

۲– پردازنده های Scalable سری سیلور (Intel Xeon Scalable Silver Series):

پردازنده های سیلور قادر به بهینه کردن بازده انرژی با عملکردی کارآمد خواهند بود و عملکردهای پیشرفته سخت افزاری را در اختیار کاربران قرار خواهند داد.

– پردازنده های نسل اول سیلور یا Silver 4100 Processor:

پردازنده های نسل اول سری سیلور از حداکثر ۱۲ هسته پردازشی و فرکانس ۲.۶ گیگاهرتز برای پردازش داده ها و اطلاعات استفاده می کنند.

– پردازنده های نسل دوم سیلور یا Silver 4200 Processor:

این سری از پردازنده ها نیز دارای حداکثر ۱۶ هسته و ۳.۲ گیگاهرتز فرکانس برای پردازش اطلاعات می باشند.

۳– پردازنده‌های Scalable سری گلد (Intel Xeon Scalable Gold Series):

پردازنده های گلد با مقیاس پذیری حداکثر ۴ سوکت، جهت استفاده در حجم های کاری بالا مناسب می باشند.

– پردازنده های نسل اول گلد یا Gold 5100 Processor:

پردازنده های ساخته شده در این نسل دارای حداکثر ۱۴ هسته پردازشی و ۳.۶ گیگاهرتز فرکانس می باشند.

با مدل‌های مختلف سی پی یو زئون G10 اینتل آشنا شوید

– پردازنده های نسل دوم گلد یا Gold 5200 Processor:

پردازنده های تولید شده ی سری گلد در نسل دوم، جهت پردازش داده ها و اطلاعات از حداکثر ۲۰ هسته با فرکانس ۳.۸ گیگاهرتز استفاده می کنند.

– پردازنده های نسل اول گلد یا Gold 6100 Processor:

پردازش داده ها و اطلاعات در این سری از پردازنده ها نیز با استفاده از حداکثر ۲۲ هسته و فرکانس ۳.۹ گیگاهرتزی صورت می گیرد.

– پردازنده های نسل دوم گلد یا Gold 6200 Processor:

این پردازنده ها نیز از تعداد ۲۸ هسته و ۲.۷ گیگاهرتز فرکانس برای پردازش داده ها و اطلاعات استفاده می کنند.

۴– پردازنده‌های Scalable سری پلاتینیوم (Intel Xeon Scalable Platinum Series):

این سری از پردازنده ها، پردازنده های سریع و قدرتمندی هستند که طراحی آن ها بر اساس فضای ابری صورت گرفته است. پردازنده های پلاتینیوم دارای بالاترین کارایی و بازدهی خواهند بود. لازم به ذکر است که امنیت در پردازنده های پلاتینیوم بسیار زیاد است، این پردازنده ها با ارائه خدمات مبتنی بر امنیت، دارای سخت افزارهایی هستند که به فناوری I/O، ذخیره سازها، شبکه و … جهش هایی را اعمال خواهند کرد.

با مدل‌های مختلف سی پی یو زئون G10 اینتل آشنا شوید

کاربران با توجه به نیازهای خود می توانند از مدل های مختلف این نوع پردازنده ها بهره مند شوند.

پردازنده های پلاتینیوم هم مانند سایر پردازنده ها در دو نسل اول و دوم طراحی و تولید شده اند:

– پردازنده های نسل اول پلاتینیوم یا Platinum 8100 Processor

– پردازنده های نسل دوم پلاتینیوم یا Platinum 8200 Processor

حداکثر تعداد هسته های پردازشی در دو نسل پردازنده های پلاتینیوم (نسل اول و دوم)، ۲۸ هسته می باشد. بالاترین مقدار فرکانس در سی پی یو سرور پلاتینیوم نسل اول، ۳.۶ گیگاهرتز و در نسل دوم ۳.۸ گیگاهرتز می باشد.

سخن پایانی

شرکت پردازش رایان پژواک که در زمینه سرور اچ پی و قطعات سروری فعالیت دارد، فروش سرور را همراه با ارائه مشاوره در مورد تمامی قطعات، انجام خواهد داد و به کاربران این اطمینان خاطر را می دهد که محصولات مذکور را با بهترین کیفیت و قیمت دریافت خواهند کرد.