به گزارش تیتر داغ؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جریان نشست خبری مشترک با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان در ایروان گفت: خیلی خوشحال هستم که امروز در ایروان هستم و این حضور، بیانگر عمق روابط تاریخی بین ایران و ارمنستان است.

وی افزود: گفتگوهای بسیار مفید و سازنده‌ای را با همکارم جناب آقای میرزویان داشتم و در توسعه مناسبات دوجانبه با هم اتفاق نظر داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: حجم تجارت دو کشور ۷۰۰ میلیون دلار است و توافق کردیم در گام اول آن را به یک میلیارد دلار افزایش دهیم. دو کشور ظرفیت اقتصاد مکملی را در اختیار دارند.

وی افزود: همانطور که آقای وزیر اشاره کردند، از دیگر برنامه‌های ما با نگاه به عمق روابط تاریخی دو کشور و تاکید بر تسهیل همکاری‌های کنسولی و به ویژه امنیت مسیر ترانزیتی شمال به جنوب است که مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران و منطقه قرار دارد. لذا گشایش سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قاپان در استان سیونیک از جمله برنامه‌های در دستور کار فردای من و همکارم قرار گرفته است.

امیرعبداللهیان گفت: ما در گفتگوها به دیدگاه‌های مشترک و نگرانی‌های مشترک و تحولات در قفقاز جنوبی نیز پرداختیم. جمهوری اسلامی ایران معتقد است که حضور نیروهای بیگانه و مداخلات خارجی در منطقه توسط بیگانگان در بخشی از منطقه از جمله آذربایجان و ارمنستان به نفع مردم منطقه نخواهد بود.

وی افزود: امیدواریم مسائل منطقه در قالب فرمت های عمومی پیش بینی شده، از جمله فرمت ۳+۳ در سطح کشورهای منطقه حل و فصل شود.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هر گونه تغییر در مرزهای ژئوپلتیک و در کریدورهای تاریخی و سنتی منطقه را تحمل نخواهد کرد. ما این موضوع را خط قرمز خود می‌دانیم و بر همین اساس تدابیر لازم را برای جلوگیری از چنین نیاتی را به کار خواهیم گرفت.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت کریدور خلیج فارس و دریای سیاه گفت: این یکی از موضوعاتی بود که امشب با همکارم به تفسیر درباره آن صحبت کردیم.

وی افزود: یکی از موضوعات اصلی در دستور کار ما این کریدور است و همچنین اتفاق نظر داریم با توجه به اهمیت و جایگاهی که می‌تواند ایفا کند یک فرمت سه جانبه بین ایران و هند و ارمنستان طراحی می‌شود تا بتوانیم در تحقق اهداف این مسیر مهم ترانزیتی بیش از پیش نقش داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: در روزهای گذشته در تبادل پیام‌هایی که با طرف آمریکایی داشتیم و همچنین از طرف آمریکایی برای جمهوری اسلامی ایران ارسال شد و گفتگوهایی که با آقای بورل یک ساعت قبل از پرواز به سمت ایروان داشتم، می‌توانم بگویم همه چیز در مسیر درست خودش قرار دارد. توافق کردیم که همکاری نیرومندتری بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران شکل بگیرد.

وی افزود: اتهامات بی اساس در آژانس، متوجه فعالیت هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران است. ما توافق کردیم چگونه به سوالات آژانس پاسخ دهیم و پروتکل لازم بین دو طرف تنظیم و در مورد آن توافق شده است.

امیرعبداللهیان گفت: همزمان برای تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی تحولات خوبی انجام شد و هیئتی به نمایندگی از طرف آمریکایی از کشوری ثالث در تهران حضور پیدا کرد.

وی افزود: ما در این رابطه در یک اقدام انسان دوستانه یکی از زندانیان دو تابعیتی ایرانی و آمریکایی را چند روز پیش تحویل کشور عمان دادیم تبادل پیام‌های ما با طرف آمریکایی برای رسیدن به نقطه توافق ادامه دارد. هرچند در اغتشاشات و آشوب‌های اخیر در ایران آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی شتابزده، نسنجیده و مداخله گرایانه عمل کردند.

وی افزود: امروز همه چیز در مسیر طبیعی خود در ایران جریان دارد. ما حساب آشوبگران، افراد مسلح و تروریست‌ها را از مردمی که مطالبات مسالمت آمیز دارند کاملاً جدا کردیم.

امیرعبداللهیان گفت: احدی در رابطه با مطالبات مسالمت آمیز در ایران دستگیر نشد. به آمریکا و اروپایی هشدار دادیم با تحلیل غلط اقدام به تحریک آشوبگران اغتشاشگران و تروریست‌ها در جمهوری اسلامی ایران نکند. علیرغم این فضا تبادل پیام‌ها و گفتگوها برای رسیدن به مرحله نهایی توافق و بازگشت طرف‌ها به برجام در مسیر درست خودش قرار دارد.

منبع: مهر