تاریخ انتشار : یکشنبه 8 دی 1398 - 10:24
کد خبر : 5339

تنظیم دادخواست بر علیه مقصران آلودگی هوا

تنظیم دادخواست بر علیه مقصران آلودگی هوا

عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی ایران گفت: می توان طبق قانون از مقصران آلودگی هوا طرح دعوی و تقاضای خسارت کرده و آنها را الزام کرد که این روش غیرقانونی را متوقف کنند.

به گزارش تیتر داغ؛ محمدی سهروردی در رابطه با اینکه آیا شهروندان می‌توانند در بحث آلودگی هوا دادخواست و طرح شکایتی داشته باشند، گفت: طبق قانون هر حقی را که می‌خواهیم مطالبه کنیم باید الزاماً دادخواست آن تهیه شود و بر اساس ماده ۲ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال ۷۹ و ماده ۸۴ همین قانون شخصی که دادخواست می‌دهد حقیقی یا حقوقی باید ذینفع باشد، یعنی نفعی مسلم داشته و برای تقدیم دادخواست سمت داشته باشد.

وی افزود: اما در پاسخ به این سؤال که آیا می‌شود در بحث آلودگی هوا دادخواست داد، باید بگویم بله امکانش وجود دارد، اما خواهان و خوانده باید مشخص شود.

محمدی گفت: بنده به عنوان یک شهروند ایرانی می‌توانم دادخواست دهم و خواهان، خودم اصالتم باشم و یا بیایم به عنوان وکیل دادگستری از حقوق عده‌ای از شهروندان که می‌خواهند دادخواست بدهند دفاع کنم و پیگیر ماجرا باشم در واقع می‌توانم وکیل تعدادی از شهروندان شوم.

عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی ایران بیان داشت: در دادستانی کل کشور معاونت حقوق عامه وجود دارد که در رابطه با این موضوع می‌توانیم این معاونت را به عنوان مدعی‌العموم با خود همراه کنیم اما اینکه طرف مقابل چه کسانی یا چه نهادهایی باشند، باید مشخص شود.

وی گفت: اولین و مهمترین نهادی که باید علیه آن طرح دعوا کرد کمیسیون انرژی مجلس است که وظیفه قانون‌گذاری در مورد موضوع انرژی را دارد اما کارش را به درستی انجام نداده است، دومین نهاد، سازمان محیط زیست بوده و سومین شخص حقوقی وزارت صمت است و به طور اخص نهاد خودروسازی است و سایر اشخاص حقوقی و شرکت‌هایی که سیاست‌گذاری در این امر می‌کنند.

محمدی افزود: طبق ماده یک قانون مسؤولیت مدنی مصوب سال ۱۳۳۹ و طبق سایر امورات فقهی می‌توانیم تقاضای خسارت کنیم و الزام کنیم که این روش غیرقانونی و غیرشرعی متوقف شود و علیه مقصران آلودگی هوا دادخواست تهیه کنیم.

منبع: فارس

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.