از جمله لوله های پلیمری است که به جهت داشتن دو جداره مجزا، به لوله پلی اتیلن دوجداره یا لوله پلی اتیلن فاضلابی هم معروف میباشد. سطح بیرونی لوله اسپیرال (مارپیچی یا موج دار) و سطح داخلی آن صاف و صیقلی است. مهمترین وظیفه این نوع از لوله ها انتقال سیالات است. داخل لوله های کاروگیت فشار بار مطرح نیست زیرا سیالات در حال عبور از داخل لوله ها دارای فشار بار داخلی نیستند ولی سطح بیرونی همه فشار های وارده را تحمل می کند. به همین دلیل سطح بیرون را به صورت مارپیچی می سازند زیرا استحکام لوله را در مقابل این فشارها افزایش میدهد.

این لوله را با نام های دیگری مانند لوله پلی اتیلن فاضلابی شیار دار، لوله آکاردئونی و لوله خرطومی فاضلاب هم میشناسند.

مشخصات فنی لوله کاروگیت چیست؟

مشخصات فنی و کیفیت لوله کاروگیت مطابق با استاندار INSO9116-3 و DIN16961-2 است که براساس آن کاروگیت نباید با مواد دیگری به جز گرانول، پودر و عناصر نام برده در استاندارد ترکیب شود. همچنین سایر آزمون‌های مربوط به مشخصات کیفیت محصول باید طبق استاندارد EN13476 باشد. لوله های کاروگیت بر اساس استاندارد آزمون های لوله های پلی اتیلن دوجداره تولید می شوند. این آزمون ها شامل موارد زیر میشوند:

 1. چگالی: برای مواد اولیه استاندارد ISIRI7175-5، برای محصول نهایی استاندارد ISIRI9116
 2. شاخص جریان مذاب: برای مواد اولیه استاندارد ISIRI6980، برای محصول استاندارد ISIRI9116
 3. مقاومت حلقوی بلند مدت: استانداردهای ISIRI9116 و DIN16961
 4. مقاومت حلقوی کوتاه مدت: استاندارد های ISIRI9116 و ISO9969
 5. انعطاف پذیری: استانداردهای ISIRI9116 و EN1446
 6. تعیین درصد دوده: استاندارد های ISIRI7175-2 و ISIRI9116
 7. پراکنش دوده: استاندارد های ISIRI7175-6 و ISIRI9116
 8. آزمون ضربه: استانداردهای ISIRI9116 و EN744
 9. بازگشت حرارتی: استانداردهای ISIRI9116 و ISIRI7175-3 برای تعیین مقدار مجاز
 10. شکل ظاهری: استاندارد ISIRI9116
 11. کشش خطی جوش: استاندارد ISIRI9116 و EN1979

استاندارد جهانی بر تولید لوله های کاروگیت با مقاومت مکانیکی بین ۱۶ تا ۳۱.۵ کیلو نیوتن بر متر مربع تاکید دارد. در ایران طبق تاکید تمامی بازرسان، مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت تولیدی هر شرکت در وهله اول باید دارای مقاومت مکانیکی ۳۱.۵ کیلو نیوتن بر متر مربع باشد.

کاربرد های لوله کاروگیت

موارد استفاده لوله کاروگیت به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بالایی که دارد برای زهکشی آب ، در زیر پل ها ، حمل مواد اسیدی و بازی، لوله های فاضلاب آدم رو ، پس آب های صنعتی و… مورد استفاده قرار می گیرد ولی استفاده عمده آن ها در جهان و ایران در لوله های فاضلاب است و به همین دلیل به این مدل از لوله، لوله ی فاضلاب هم گفته می شود.

مزیت های استفاده از لوله کاروگیت

 • عمر طولانی
 • انعطاف پذیری و قابلیت تحمل خمش
 • وزن کمتر نسبت به انواع فولادی و چدنی وبتنی
 • رسوب ناپذیری، بدلیل صیقلی بودن سطح داخلی لوله
 • مقاوم تا دمای۵۰ درجه سانتیگراد و نامحلول بودن در برابر تمامی حلالهای آلی
 • مقاوم در برابر مواد خورنده (اسیدها، نمکها و بازها)
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش آفتاب به دلیل استفاده از مواد (Anti-uv)
 • مقاوم در برابر حمله جوندگان و میکرواُرگانیسمها، به دلیل فقدان ارزش غذایی
 • سهولت در نصب و اجرای سریع کارگذاری
 • تحمل پذیری خوب در برابر بار
 • حمل و نقل آسان
 • تحمل سرما و گرمای شدید
 • امکان استفاده از انواع اتصالات
 • خواص هیدرولیکی خوب لوله به دلیل بر خوردار بودن از سطوح داخلی صاف
 • مقاومت بسیار خوب در برابر سایش تحمل پذیری در برابر بار ترافیکی

لوله کاروگیت به عنوان پرکاربردترین لوله جهت جمع‌آوری و انتقال فاضلاب در ایران و سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاندارد جهانی بر تولید لوله کاروگیت با مقاومت مکانیکی بین ۱۶ تا ۳۱.۵ کیلیو نیوتن بر متر مربع تاکید می‌کند. در ایران لوله کاروگیت حتما می‌بایست ۳۱.۵ کیلو نیوتن بر متر مربع مقاومت مکانیکی داشته باشد.

لوله های دیواری موج دار تک جداره چیست؟

لوله های SWC که به عنوان لوله های موجدار تک جداره نیز شناخته می شوند، لوله های پوششی HDPE هستند که عموماً به عنوان کانال های روکش برای اجرای اتصال موثر در طول پس تنش در پروژه هایی مانند روگذرها، پل ها و سازه های دریایی استفاده می شوند. اجزای مورد استفاده برای ساخت لوله های SWC، مانند پلی اتیلن بسیار متراکم، انعطاف پذیری بالایی را برای لوله ها فراهم می کند. پلی اتیلن با چگالی بالا، علاوه بر انعطاف پذیری، استحکام را فراهم می کند و بادوام تلقی می شود.

محصولات لوله پلی اتیلن آب سازه: لوله پلی اتیلن تک جداره آب سازه

راهنما خرید لوله کاروگیت

مشخصات لوله های کاروگیت تک جداره چیست؟

لوله های موج دار تک جداره به گونه ای ساخته می شوند که استانداردهای صنعتی را برای استحکام و کشش مطابقت می دهند. چندین آزمایش از جمله آزمایش مواد، آزمایش روی مجرا و آزمایش ترخیص سیستم، در طول فرآیند تولید انجام می شود. برای ساخت این محصول از پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) استفاده شده است. این لوله ها نسبت به سایر کانال های فلزی ضریب اصطکاک کمتری دارند. همچنین این قابلیت را دارد که شکل خود را همانطور که در استاندارد آن ذکر شده است به دست آورد.