تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 آذر 1398 - 6:21
کد خبر : 2733

افزایش قیمت تقصیر خودروسازان نیست

افزایش قیمت تقصیر خودروسازان نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علیرغم اینکه خودروسازان افزایش قیمتی نداشتند، اما برخی خودروها در هفته‌های گذشته به دلیل فعالیت سوداگران در اینترنت و قیمت‌سازی گران شدند.

به گزارش تیترداغ؛ رضا رحمانی  روز دوشنبه درباره برنامه‌های وزارتخانه تحت امرش برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها پس از اصلاح نرخ بنزین اظهار داشت: در حال حاضر کنترل قیمت‌ها از چند جنبه پیگیری می‌شود؛ نخست آنکه تولید، واردات، توزیع عمده و توزیع خرد مورد بررسی قرار می‌گیرد و دوم آنکه با انجمن‌های مربوطه هماهنگی‌های لازم انجام گرفته تا این انجمن‌ها از افزایش قیمت خودداری کنند.

رضا رحمانی

وی با بیان اینکه با ۹۰ انجمن تخصصی حوزه تولید برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها پس از اصلاح قیمت بنزین رایزنی شده است، ادامه داد: در این جلسات مقرر شد؛ کالاها افزایش قیمتی نداشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بخشی از افزایش قیمت‌ها پس از اصلاح نرخ بنزین مانند کرایه تاکسی‌ها واقعی است، زیرا قیمت بنزین از ۱۰۰۰ تومان به ۱۵۰۰ تومان افزایش یافته است، بنابراین هزینه این خودروها افزایش داشته، اما در برخی موارد قیمت بنزین تاثیری در بهای کالا ندارد که این کالاها نباید افزایش قیمتی داشته باشند.

افزایش قیمت ناشی از شایعه و فضای روانی پذیرفتنی نیست

رحمانی عنوان کرد: افزایش قیمت واقعی مورد پذیرش سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده است، اما افزایش قیمت ناشی از شایعه و فضای روانی پذیرفتنی نیست و با آن برخورد می‌شود.

وی ادامه داد: در هفته دوم اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین، میزان بازرسی و تشکیل پرونده نسبت به هفته نخست اجرای طرح مذکور با افزایش ۲۰۰ درصدی از نظر ارزش مواجه شد که این امر بیانگر برخورد جدی با سوءاستفادهگران است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه اتاق اصناف، بسیج و… برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها پس از اصلاح نرخ بنزین وارد میدان شده اند، اضافه کرد: نظارت بر بازار در ماه‌های آینده تداوم دارد.

رحمانی ادامه داد: بیشترین افزایش قیمت پس از اصلاح نرخ بنزین در حوزه حمل و نقل بود، براساس گزارشات ارائه شده تاثیر رشد نرخ بنزین با افزایش کرایه‌ها متناسب نیست.

وی درباره تعهدات خودروسازان تصریح کرد: برخی از خودروها یا قطعات مورد نیاز تولید آنها وارداتی بود و از آنجا که در حال حاضر واردات آن با مشکل روبرو است، در کمیته خودرو سازوکار مشخصی برای تحویل یا جایگزینی این خودروها در نظر گرفته شده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم به اثر انتظاری افزایش قیمت بنزین اشاره کرد و ادامه داد: علیرغم اینکه خودروسازان افزایش قیمتی نداشته‌اند، اما برخی خودروها در هفته‌های گذشته دچار گرانی شده‌اند. براساس گزارشات رسیده این گرانی‌ها ناشی از سوءاستفاده برخی افراد از اینترنت است، بدین معنا که فرد بدون داشتن خودرو در فضای مجازی اقدام به فروش ۵ هزار خودرو می‌کند تا قیمت‌ها به شکل صوری افزایش یابد.

تمکین خودروسازان از حکم دادگاه درباره خودروهای پیش فروش شده

رحمانی عنوان داشت: در صورتی که مشتریان با خودروسازان مصالحه نکنند، می‌توانند به دستگاه‌های قضایی مراجعه کنند و خودروسازان نیز از احکام صادره در دادگاه تمکین خواهند کرد.

 

منبع: ایرنا 

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.