تاریخ انتشار : چهارشنبه 6 آذر 1398 - 11:16
کد خبر : 2786

دولت استیضاح‌ را به مصلحت نمی‌داند

دولت استیضاح‌ را به مصلحت نمی‌داند

سخنگوی دولت در مورد برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی در ایران گفت: در دولت این موضوع بحث شد و این مسابقات در تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش تیتر داغ؛ علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه نشست امروز چهارشنبه (۶ آذرماه ۹۸) هیأت دولت، در مورد برگزاری مسابقات جهانی کشتی در ایران اظهار داشت: در دولت این موضوع بحث شد و این مسابقات در تهران برگزار خواهد شد.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره استیضاح وزرا در مجلس شورای اسلامی گفت: در هیچ دوره تاریخی شاید مثل این دوره نیازمند انسجام، فهم و درک مشترک از مسائل نیستیم. این انسجام باید میان آحاد مختلف مردم، دولت و مردم و افرادی که در ساختار سیاسی هستند شکل بگیرد.

وی ادامه داد: استیضاح حق مجلس است و کسی هم در این مورد تردید ندارد؛ اما زمان استفاده از این حق موضوع مهمی است. در شرایطی که ما از یک زخم بر جامعه خورده به سمت ترمیم عبور می کنیم و رو به آینده روشن حرکت می کنیم؛  دولت این روند به ویژه استیضاح محسن حاجی‌میرزایی (وزیر آموزش و پرورش) که حدود سه ماه است به این سمت منصوب شده است و بیژن زنگنه وزیر نفت که بخش اعظم از تولید و فروش نفت را بر عهده دارد به مصلحت نمی‌داند.

سخنگوی دولت افزود: امیدواریم در یک خرد جمعی مجلس تصمیم بگیرد که در کنار هم به آلام جامعه پردازیم و بتوانیم به امید خدا مسیر حرکت رو به جلو را دنبال کنیم.

ربیعی همچنین درباره برخی اعداد و ارقامی که در خصوص میزان بنزین مصرفی و صرفه جویی ناشی از اجرای مدیریت مصرف سوخت و نیز درامدهای حاصل از آن مطرح می شود، گفت: برخی اظهاراتی که صورت می‌گیرد، بدون اطلاعات و با دقت کم هست که شایعاتی در جامعه ایجاد می‌کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر روی این اعداد و ارقام کسانی که ادعا می کنند نکته‌ یا تشکیکی دارند، حاضر هستم بار دیکر مطالبشان را اعلام کنند و ما پاسخگو هستیم؛ البته در عمل باید با توجه به رفتار مصرف کنندگان در چند ماه آینده صحت سنجی کنیم. فرض ما این است که حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین سهمیه ای داریم که می شود؛ سالانه ۲۱ میلیارد لیتر.

وی در این باره اضافه کرد: علاوه بر این ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد داریم که سالانه حدود ۱۰ میلیارد لیترمی‌شود. ۲۱ میلیارد لیتر ضرب‌ در ۵۰۰ تومان می شود ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان. ۱۰ میلیارد لیتر ضرب در ۲ هزار تومان می‌شود ۲۰ هزار میلیارد تومان که روی هم رفته ۳۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.کسانی که این مطالب را بیان می کنند، یا آگاهانه خطا می‌کنند یا توجه ندارند و عدد ۵۰۰ تومان و هزار تومانی که قبلاً می‌فروختیم را از آن کسر نمی کنند در حالی که قبلاً هزار تومان بودجه‌اش در جای دیگر پیش‌بینی شده و یارانه اول از همان محل پرداخت می‌شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با بیان اینکه باید فاصله ۵۰۰ تومان و ۲ هزار تومان را محاسبه کنیم، گفت: اقتصاددانی ندیدم که این اظهارنظر را بکند بیشتر سیاسی‌ها اظهار نظر کرده و این شبهه را اعلام کردند که فکر می‌کنم اشتباهشان از این است که کل را در ۳ هزار تومان ضرب می کند در حالی که این عدد و رقم کاملا مشخص است. عددی که از صرفه‌جویی حاصل می شود، شاید شوک اولیه است که ۲۰ هزار لیتر در روز صرفه‌جویی شده است.

وی بیان داشت: فکر می‌کنم بنزین مصرفی بالایی دارد و باید برگردد تا مشخص شود که بخش اعظم آن را ناچار هستیم ذخیره‌سازی کنیم بعد از چند ماه ببینیم میزان صرفه‌جویی برای صادرات آن به چه عددی خواهد رسید.

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص افزایش قیمت برخی اقلام گفت:برای اینکه سال آینده بتوانیم بر روی کالاهای اساسی کنترل قیمت داشته باشیم ۱۰.۳ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهایی مانند دارو، نهاده‌های کشاورزی، کاغذ روزنامه، لاستیک اختصاص دادیم.

وی تصریح کرد: تجاربی که در سال ۹۸ و ۹۷ داشتیم به ما کمک می‌کند این ارز با فاصله نسبت به ارز آزاد قطعاً به هدف بنشیند و عمدتاً شرکت‌های دولتی عهده‌دار این وضع شوند.این موضوعی بود که امروز مورد بحث قرار گرفت و روز یکشنبه هفته آینده صبح و بعد از ظهر بحث بودجه داریم و این پیشنهاد به تصویب هیئت وزیران هم خواهد رسید.

سخنگوی دولت گفت: ما در لوازم خانگی ۱۱ تا ۱۳ درصد افزایش تولید داشتیم. در جاهای دیگر لوازم خانگی افزایش قیمت نداشتیم متاسفانه در بسیاری از موارد گرانفروشی داریم. ضمن اینکه درباره کالاهای دولتی هم تصمیم گرفتیم افزایش پیدا نکند.

ربیعی اظهار داشت: البته بخشی از این‌ها ناشی از سوء استفاده و گرانفروشی است که از رسانه‌ها می‌خواهیم درباره سامانه ۱۲۴ اطلاع‌رسانی کنند.در مورد حمل و نقل هم در مورد تاکسی‌های اینترنتی و آژانس‌ها تصمیم گیری شد. در حمل و نقل خصوصی و حمل و نقل کالای هم کشاورزی متاسفانه افزایش قیمت داشتیم که تصمیم گرفته شد سهمیه ویژه برای وانت‌بارهای حمل کالا در نظر گرفته شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره خسارت‌های مادی و انسانی در اثر نا آرامی‌های اخیر در کشور گفت: هنوز در این زمینه جمع‌بندی در اختیار دولت قرار نگرفته یا حداقل در اختیار من قرار نگرفته است چون دستگاه‌های امنیتی این کار را دنبال می کنند. به محض اینکه آمار و اطلاعات و میزان خسارات مادی و انسانی جمع‌بندی شود قطعاً اطلاع رسانی خواهد شد.

ربیعی گفت: گذشته از عدد و رقم و خسارت که مسئله مهمی و جبران پذیر هست، لطمات انسانی جانسوزی در این حادثه و ناآرامی‌ها رخ داد.همه ایرانیان فرزندان ما هستند متاسفانه در ناآرامی‌های اخیر شماری از آنان قربانی شدند. در هیاهوی حوادث تلخ عده‌ای حرفه‌ای در این زمینه عمل کردند و اقداماتی انجام دادند و در این میان متاسفانه عده ای از هم وطنان ما هم  صدمه دیدند که به نوبه خودم به خانواده هایشان تسلیت می‌گویم.

سخنگوی دولت گفت: همه ما یک جامعه هستیم. در این مدت شاهد تلاش‌های زیادی برای دشمن انگاری بودیم.ادبیاتی که برخی رسانه‌ها استفاده کردند و دشمن دشمن کردند نوعی حرف زدند گویی که به خودروهای دشمن حمله شد یا از این سمت. در حالی که همه ایرانی هستیم و دشمن نداریم و همه در کنار هم هستیم.

ربیعی با بیان اینکه قصد دارم تبیین کلی در این خصوص صورت بندی کرده و ارائه کنم، گفت: اینکه آمریکا می‌گفت به جامعه ایران درد می‌دهم علیه دولت شورش کنند را همه شنیده اید. در اینکه در این سمت نگرانی‌ها، دل‌شوره‌ها و سختی‌ها وجود دارد، در این هم تردید وجود ندارد.

وی گفت: در این که همه بتوانند اعتراض کنند خیلی ابهام ایجاد شده به خصوص نسبت به من که شما گفتید چگونه باید اعتراض کند ما پاسخی آماده داریم و کارهایی انجام می‌دهیم. متاسفانه جریانی می‌خواست جامعه را به سمت ناآرامی حرکت دهد. آن جریان البته قلیل هم بودند و موفقیت شان هم طوری نبود که به ثمر بنشیند اما در این میان متاسفانه لطماتی داشتیم.

ربیعی تصریح کرد: همه در کنار هم هستیم و نباید فراموش کنیم که در این گونه حوادث تلخ این لطمات هم به وجود می‌آید اکنون باید به سمت ترمیم برویم وهمه باید در کنار هم بایستیم. به نوبه خودم با همه اینها همدردی می‌کنم و خانواده آنها هم خانواده ما هستند باید با یک تفاهم حرکت کنیم و نباید کسی موفق شود امید را از ما بگیرد.

ربیعی در پاسخ به روند ثبت اموال مسئولان دواتی گفت: حدود ۸۰درصد دستگاه‌های دولتی این اقدام را انجام دادند و اموال خود را ثبت کردند. برخی نهادهایی مانده بودند که برخی نهادهای دولت به معنای اعم خود برای ثبت نام نیامده بودند اما ۸۰ درصد هیات دولت اموال خود را ثبت کردند. آقای جمشید انصاری هم گفته بقیه درحال بارگذاری است و فکر کنم در فاصله دو هفته هم این اتفاق افتاده باشد و ثبت کرده باشند.

سخنگوی دولت موضع ایران نسبت به دخالت آمریکا در اغتشاشات اخیر و حمایت این کشور، گفت: این کاملا مشخص است که دولت فعلی ایالات متحده امریکا خود مسبب برخی اتفاقات است. آنها رسما اعلام کردند سیاست درد را در ایران دنبال خواهیم کرد امروز هم رسما اعلام می کنند داریم نتیجه می گیریم و نتیجه گرفتیم.

ربیعی این حرکت امریکا را برخلاف همه تعهدات و معاهدات عنوان و تصریح کرد: سیاست براندازی سنت دیرین ایالات متحده در تاریخ ایران از کودتاهای مختلف تا امروز، است. قطعا وزارت خارجه از  مراجع بین المللی موضوع را دنبال کرده و دنبال خواهیم کرد. این اظهارات ثبت خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته این مهم نیست. ما و مردم خودمان در داخل به این ادراک رسیدیم و باید آن را بیشتر در خودمان تعمیق کنیم که اگر خطایی داریم در درون خود باید جبران کنیم و اگر اشتباهاتی داریم باید بپذیریم و درصدد جبران آن بر بیاییم. هیچ کسی به خصوص آمریکایی ها برای هیچ ملتی به خصوص برای ما ایرانی ها دل نمی سوزانند و آنان به دنبال کوچک کردن ایران هستند.

ربیعی گفت: امروز ایران برای ما مهم است امروز حفظ ایران و رشد ایران برای ما مهم است. هیچ کس چشم انتظار این نیست ایالات متحده برای ما و بر ای مردم ما چیزی به ارمغان بیاورد. فکر می کنم ارزیابی دولت مهم نیست و ارزیابی مردم مهم است که این مردم هیچ اعتمادی به امریکا ندارند. این اظهارات هم مداخله جویی آنان را سند می کند و نشان می‌دهد.

منبع: فارس

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.